Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

The Gateway Arch

0 365

The Gateway Arch ya da Türkçe ifade edecek olursak ”Batıya Açılan Geçit”, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Missouri eyaleti sınırları dahilinde yer alan oldukça popüler bir eserdir. Amerikan halkı tarafından inşa edilmiş olan bu yapı, bir anıt olarak lanse edilmektedir. Dünya üzerinde tasarlanmış en tuhaf ve sıra dışı yapılar arasında sayılan The Gateway Arch, kemerli yapısı ile oldukça dikkat çekicidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen eyaletleri arasında yer alan Missouri’nin de simgesine dönüşmüş olan bu sıra dışı yapı 50 yıldan daha fazla bir süredir ayakta kalmayı başarmıştır. Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde bulunan The Gateway Arch, yerden tam olarak 192m yüksekliğindedir. Söz konusu yapım Kuzey Yarımküre’de insan eliyle yapılmış en yüksek yapı olma özelliğini de haizdir. Bir anıt olarak kabul edilen The Gateway Arch, Amerika Birleşik Devletleri’nin batıya açılan kapısı olarak görülür. Amerika Birleşik Devletleri topraklarında gökdelenleri bir kenara koyacak olursak, en uzun yapılar arasında yer alan The Gateway Arch, Missouri eyaletinin en yüksek yapısı konumundadır.

SThe Gateway Archöz konusu yapı resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni oluşturan Amerikan halkına bahşedilmiştir. Çok farklı bir mimariye sahip olması sebebiyle, görenleri etkilemeyi başaran The Gateway Arch, geçtiğimiz on yılda çok fazla turist çekmeyi de başararak ününü daha da büyütmüştür. Her ne kadar The Gateway Arch olarak lanse edilse de bunun dışında ”Gateway to the West”, ”Gateway to the Midwest” ve ”St. Louis Arch” gibi birçok farklı isimle de anılan bu yapı, adından da anlaşılacağı gibi kesinlikle bir geçit olarak kabul görmektedir. ”Ekspressionizm” yapısıyla inşa edilmiş olan The Gateway Arch, tam olarak St. Louis’de bulunan Washington Avenue’da yer almaktadır. Resmi olarak 12 Şubat 1960 tarihinde yapımına başlanılan The Gateway Arch, yaklaşık 2,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve 28 Ekim 1965 tarihinde inşa çalışmalarının sonlandırıldığı duyurulmuştur. O dönem için aşağı yukarı 13 milyon Amerikan Dolarına mal olan bu yapı, günümüz piyasasında 195 milyon Amerikan Dolarına mal edilebilecek bir yapıya sahiptir.

Sınırları dahilinde yer aldığı eyaletin en görkemli ve en popüler yapısı olan The Gateway Arch, aynı zamanda da bölgenin en yüksek yapısı olma özelliğini de haizidir. 192m yüksekliği ile bölgeye çok farklı bir hava katan The Gateway Arch, Finlandiya asıllı mimar, Eero Saarinen tarafından dizayn edilmiştir. Söz konusu yapının müteahhitliğini ise Severud Ortaklığı yapmıştır. Mississippi Nehri’ne oldukça yakın olan The Gateway Arch, bu anlamda kendisini ziyarete gelenlere eşsiz bir manzara da sunmaktadır. Ancak The Gateway Arch de terör saldırılarından nasibini almıştır. 1995 yılında Oklahoma saldırıları sırasında yapı ciddi bir tehlike atmıştır. Bu saldırılar sonrasında bölgede ve yapıda bir dizi önlemler alınmış ve olası başka saldırıların önüne geçilmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku