Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Omurgaya Zarar Veren 9 Kötü Alışkanlık

0 456

Sırt problemleri ve kronik ağrılar son yıllarda çok yaygın hale gelmiştir. Hem genç hem de yaşlı insanlar ağrıyı ortadan kaldırmak için neler yapılabileceğini anlamaya çalışmakta ve mücadele vermektedir. Kötü duruşun ve kronik ağrının birçok neden olabilir. Örneğin işinizin kronik bir sırt ağrısının önde gelen nedeni olabilir. Sırt ağrıları genellikle hareketsiz bir yaşam tarzından ve günlük hatalardan kaynaklanmaktadır. Dinlenme eksikliği ve bazı sağlıksız günlük alışkanlıklar da duruşu bozabilir. Bilim insanlarına göre kronik sırt ağrısına yol açan alışkanlıkların en önemlileri aşağıdadır.

1. Sigara içmek

Sigara içmek başlı başına tehlikeli bir alışkanlıktır. Verebileceği kanser dahil diğer tüm zararların yanı sıra sigara içmek kronik sırt ağrılarına neden olabilir çünkü nikotin omurilik çevresindeki normal kan akışını bozmaktadır.

2. Sirkadiyen Ritimlerin Bozulması

Bazı araştırmacılara göre intervertebral disklerdeki hücrelerin durumu gece ve gündüz döngüsünün ne kadar kararlı olduğuna bağlıdır. Bu döngünün yani sirkadiyen ritimlerin bozulması (yaş, kronik uykusuzluk ve gece vardiyaları nedeniyle) intervertebral disk hücrelerinin kötü çalışmasına, iltihaplanmaya, disklerin dejenerasyonuna ve kronik sırt ağrılarına yol açmaktadır. Bunları önlemek, omuriliğin yaşlanmasını Omurgaya Zarar Veren 9 Kötü Alışkanlıkyavaşlatmak için sirkadiyen ritmlerin bozulmamasına, düzenli uyumaya özen gösterilmelidir. Bazı çalışmalar vücudumuzdaki doğal anti-inflamatuar kimyasal maddelerin gün boyunca daha iyi üretildiğini göstermektedir.

3. Ayakta çalışmak

Hepimiz çok fazla oturmanın zararlı olduğunu biliriz ancak sürekli ayakta durma zorunluluğu da sağlığa zarar verir. Durma şekli boyun, omurga ve omuz üzerinde büyük ölçüde etkilidir. Yanlış duruş omurilikte ciddi eğriliğe ve kronik ağrıya neden olabilir. Kaslarımız ve eklemlerimiz sağlıklı kalmak için esnekliğe ihtiyaç duyar ve kötü duruş yanlış bir şey yapıldığının ilk işaretlerden biridir. Çoğu zaman başınız veya omuzlarınız yanlış konumda ise vücudun üst kısmı yeterince iyi kontrol edilmiyor anlamına gelir. Hatalı konum eğriliklere ve vücut üzerinde daha da büyük strese yol açar. Kötü duruşu önlemek için özellikle hareket ederken ve spor yaparken, kaslar ve bağlar (kas kirişleri) üzerinde en az gerginlik verecek ve omurgayı sağlam tutacak şekilde durmak, oturmak ve yatmak gerekir.

4. Yanlış Ayakkabı Giymek

Giyilen ayakkabılar omurganın sağlığını büyük ölçüde etkileyebilir. Sırt ağrıları rahatsız edici ayakkabılar giyilmesinden kaynaklanabilir. Daha kaliteli bir ayakkabı seçilmeli ve bacaklardaki gerginlik azaltılmalıdır. Spor ayakkabı tercih ediliyorsa veya hava soğuk olduğunda bot giyilecekse sürtünmeyi ve rahatsızlığı azaltmak için çorap giyilmelidir.

5. Yeterince Dinlenmemek

Uzun ve yorucu bir günün ardından yeterince dinlenmek çok önemlidir. Dinlenmek aslında sağlıklı yaşam tarzının önemli parçası olarak kabul edilen bir zorunluluktur. Pek çoğumuz fark edilmeyen bir sırt ağrısı gibi ilk endişe verici işaretlere yeterince dikkat etmeyiz ancak, belde hafif bir rahatsızlık hissedildiğinde vücut aslında mesaj göndermektedir. Omurgaya Zarar Veren 9 Kötü AlışkanlıkDinlenmenin ve vücudunuzun ihtiyaçlarına cevap vermenin her zaman mümkün olmadığı doğrudur ancak zaman bulunduğunda ağrı ortadan kalksa bile dinlenmeye, rahatlamaya çalışılmalıdır. Kaslardaki fazla gerginliğin azaltılması için bir yere yatıp uzanmalı ve ayaklar yukarı kaldırılmalıdır.

6. Nefret Edilen İş

Biraz saçma gibi görünebilir ama bilim insanları aslında sırt ağrısının yaptığı işten memnun olmayan, kendini mutsuz hisseden kişiler arasında daha yaygın olduğunu kanıtlamıştır. Araştırmacılar bazen sırt ağrısına sebep olacak herhangi bir fizyolojik problem bulamaz çünkü bu tür durumlarda ağrı tamamen psikolojiktir.

7. Çok Fazla Zihinsel Çalışma

Büyük zihinsel çaba gerektiren herhangi bir işte çalışanların kronik sırt ağrısı yaşama olasılığı daha yüksektir. Bu tür sorunların yoğunluğunu azaltmanın tek yolu yeterince dinlenip hayatın tadını çıkarmaktır. İş ve problemlerden başka bir şey düşünmeye çalışılmalı, dinlenmek için biraz zaman ayrılmalı, mesela strese neden olan sorunları unutabilmek için biraz spor yapmalı, arkadaşlarla birlikte temiz havada yürüyüşe çıkılmalı ya da bir film izlemelidir. Bütün bunlar daha az stresli hissedilmesine, işi ve diğer sorunları unutmaya yardımcı olur. Başka bir şey hakkında düşünebilme becerisi sırt ağrısı hissetme ihtimalini azaltır.

8. Cep Telefonları

Son zamanlarda yapılan çalışmalar basit bir kısa mesajı okumanın bile omuriliğe yaklaşık 20,5 kg’a kadar basınç ekleyebildiğini göstermiştir. Cep telefonlarının her gün kullanılması özellikle gençlerde omurganın boyun bölgesindeki doğal eğrinin (kavisin) kaybedilmesine ve sırtın bu kısmına daha ağır bir yük binmesine neden olmaktadır. Bilim insanları günde Omurgaya Zarar Veren 9 Kötü Alışkanlıkortalama 2–4 saat cep telefonu kullanıldığını hesaplamıştır. Bu, kişilerin boyunlarının yılda 700 – 1.400 saat boyunca büküldüğü ve cerrahların daha fazla hastaya sahip olacakları anlamına gelmektedir. Telefon kullanımı özellikle gençlerde sürekli yanlış duruşa ve ciddi kronik omurga eğriliklerine sebep olmaktadır. Elbette hayatı bu kadar kolaylaştıran teknolojiyi kullanmayı tamamen bırakmak zordur ama en azından telefon kullanırken vücudun nasıl konumlandığına ve duruşa dikkat edilmelidir.

9. Fiziksel Egzersiz Eksikliği

Bazı insanlar her şeyi yanlış anlar ve hareketlilikten kaçınarak sırt ağrıları yaşamayacağını düşünür ama gerçek başkadır. Gün boyunca spor yapmaktan özellikle de omurga esnekliğini artıracak türden (yoga gibi) egzersizlerden kaçınmamalı, mümkün olduğunca hareketli olunmalıdır. Hareket edildiğinde ve yavaşça gerildiğinde kaslar rahatlayıp gevşer. Egzersiz sayısı ve karmaşıklığı yavaş yavaş arttırılmalı, hareket etmeye devam edilmelidir.
Günlük yanlış davranışlar arasında diş fırçalama, bulaşık yıkama, araba lastiği değiştirme, market poşeti taşıma, temizlik yaparken yer silme, ayakkabı bağcığı bağlama, okula giderken sırt çantasını taşıma, yerden ya da yüksekten ağır bir şeyi alma, kaldırma sırasında yapılan birçok hata mevcuttur. Mümkün olduğu kadar omurga eğilmemeli, desteklemeli, omurga üzerine binen yük azaltmalı ya da eşit dağıtılmaya çalışılmalıdır.

Kaynakça:
https://brightside.me
http://healthsfitness.com
https://www.acibadem.com.tr

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku