Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Akebia Meyvesinin (Çikolata Sarmaşığı) Sağlık Açısından Faydaları

0 732

Akebi meyvesi, vücudu çevresel saldırganlara karşı koruyabilen ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmak için çinko ve B6 vitamini kombinasyonunu içeren iyi bir C vitamini kaynağıdır. Meyveler ayrıca kalsiyum, potasyum ve iltihap önleyici özellikler sağlar. Geleneksel Çin tıbbında, bitkinin sapları ve meyveleri idrar söktürücü olarak kullanılır ve vücuttaki nemi azaltmaya yardımcı olduğuna inanılır. Akebia meyvesinin sağlık yararları arasında şunlar bulunmaktadır.

Metal Bozuklukları

Çikolatalı asma tohumu (soyulmuş), ile hazırlanmış takviyelerin alınması metal bozukluğunu tedavi etmek için kullanılabilir. Bu takviyeler ginseng çorbası ile birlikte alındığında faydasını daha üst düzeyde fark etmek mümkündür.

Kaş Dökülmesi

Kaş dökülmesini tedavi etmek için çikolata asması tohumu, realgar ve sakızın kaynatılması sonucu şarapla birlikte alındığında faydalı olmaktadır.

Ağrı Giderici

Çikolata asması, özellikle fıtığa neden olan penis ağrısına çare olarak kullanılabilir. Ayrıca çay haline getirilen kurutulmuş saplar ağrıdan kurtulmak için çok iyidir.

Boşaltım Sistemi

Akebia Meyvesinin (Çikolata Sarmaşığı) Sağlık Açısından FaydalarıCynanchum paniculatum, sedir otu köksapı, akebia sapı, chingma abutilon tohumu, sabuntaşı, betel cevizi, dianthus superbus ve sodyum sülfatın kaynatılması, idrara çıkma zorluğunu tedavi etmek için kullanılabilir. İç ateşi azaltmak ve diürezi teşvik etmek için juncus effusus sapı, akebia sapı, dianthus superbus ve muz tohumunun bir kaynatma işlemi ağızdan alınır.

Anti-enflamatuar

Çikolata sarmaşığı, artrit, eklem ağrısı, sırt ağrısı, lumbago şişmesi ve kızarıklığa yardımcı olan çok iyi bir anti-enflamatuar ajandır.

Adet Dönemlerini Düzenler

Çikolata sarmaşığının kullanımı aynı zamanda adet dönemlerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Güçlü Diüretik Faydaları

Su tutma (ödem) ve idrar sorunlarının tedavisinde çikolata sarmağı faydalı olabilir. İyi bir idrar söktürücü olarak bilinir.

Baş Ağrısı Hafifletilmesi

Çikolata asması, çay olarak alındığında baş ağrılarına ve migren ağrılarına da yardımcı olur.

Anti-tümör Ajan

Göğüs ve sindirim sistemi tümörlerinin tedavisinde akebia bitkisi kullanımı konusunda yeni çalışmalar yapılmaktadır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Çikolata asması aynı zamanda genel olarak vücudu güçlendirmeye yardımcı olan genel halsizlik duygularına da yardımcı olur.

Böbrek İltihabı ve Mide

Çikolata asması, mide ve böbreklerdeki tahrişleri yatıştırmak için harika bir ajandır, böylece daha fazla hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Karaciğer Sağlığını Destekler

İyi bir anti-enflamatuar ajan olan Çikolatalı asma, karaciğeri detoks etmeye ve yatıştırmaya yardımcı olur.

Antibiyotik Etkisi Sunar

Çikolata asması ayrıca bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulmak için iyi bir antibiyotik bitkisidir.

Potasyum Bakımından Yüksek

Çikolata asması, iyi kalp kasılmaları ve su düzenlemesi için potasyum açısından da yüksektir.

Ateş Düşürücüdür

Çikolata asma köklerinden demlenen çay ateşi düşürmek için faydalıdır.

Ağız Yaraları

Çay olarak kullanılan çikolata asması, ağız tahrişini ve yaraları tedavi etmek için de harikadır.

Ağrılı Üriner Enfeksiyonlar

Akebia Meyvesinin (Çikolata Sarmaşığı) Sağlık Açısından FaydalarıÇikolata asması ayrıca ağrılı idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulmak için de faydalıdır.

Kan Dolaşımını Artırır

Çikolata asması, kalp dahil vücudun tüm bölgelerinde dolaşımı artırır.

Cilt Sorunlarına Yardımcı Olur

Bu bitki aynı zamanda cilt kızarıklıkları, tahrişleri ve cildin ağrı ve şişmesi için de faydalıdır.

Çikolata Sarmaşığının Geleneksel Kullanımları ve Diğer Faydaları

Akebia bitkisinin geleneksel kullanımları ve diğer sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir:
• Gövdeler anodin, antifungal, anti-flojistik bir yapıya sahiptir ve acıdır. Dolayısıyla terletici, idrar söktürücü, emmenagog, febrifüj, müshil, galaktogog, çözücü ve uyarıcı bir özelliğe sahiptir.
• Dahili olarak alındığında bakteri ve mantar enfeksiyonlarını kontrol eder ve idrar yolu enfeksiyonları, adet görmeme, laktasyonu iyileştirmek için kullanılır.
• Meyvesi anti-romatizmal, temizleyici, idrar söktürücü, ateş düşürücü, mide ve toniktir.
• İdrar yolu enfeksiyonları, yetersiz laktasyon ve romatoid artritin tedavi edildiği geleneksel ilaçlarda kullanımı vardır.
• Meyvelerin kan dolaşımı üzerinde uyarıcı etkileri olduğu ve antikanser özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.
• Kurutulmuş gövdeler analjezik, antiflojistik ve diüretik şeklinde kullanılır.
• Çin’de bitkisel ilaç uygulayıcıları bu ilacı amenore, memeyle ilgili problemler, diyabet, damla, soğuk algınlığı, baş ağrısı, genel halsizlik, fıtık, bel ağrısı gibi durumların tedavisi için bir idrar söktürücü ve bir anti-flojistik şeklinde de önermektedir. İltihaplı böbrek ve mideye ek olarak romatizmal hastalıklarının şikayetlerinin azaltılmasında faydalıdır.
• Bitki ayrıca emzirmeyi ve adet kanamasını tetiklemek için de etkilidir.
• Çikolatalı asma kökü, anti-piretik bir madde şeklinde kullanılır.
• Kurutulmuş gövdeler, hem mantar hem de bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için dahili olarak alınabilir.
• Kökler, ateşi hafifletmeye yardımcı olan soğutma özellikleriyle bilinir.
• Meyveler ayrıca anti-tümör özellikleriyle de bilinir ve çeşitli kanser türleri için doğal bir tedavi olarak yaygın olarak kabul edilir.
• Tohumlarından ve diğer temel bitkilerden yapılan haplar, geleneksel olarak farklı zihinsel bozukluklara hitap etmek için ginseng çorbasıyla alınır.
• Çikolata asma saplarından yapılan kaynatma, fıtıkla ilgili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.Akebia Meyvesinin (Çikolata Sarmaşığı) Sağlık Açısından Faydaları
• Bitki genellikle adet sorunlarına çare olarak alınır.
• Bitki genellikle şeker hastalığı, soğuk algınlığı ve baş ağrısının yanı sıra bel ağrısı ve genel halsizlik gibi çeşitli diğer hastalıklara çare olarak kullanılır.
• Çikolata asması vücudun sindirim ve kalp profillerini iyileştirir.
• Çikolata asması hem erkek hem de dişi üreme sağlığını destekler.
Zararlarını Önleme ve Kontrollü Kullanım
Bu bitkinin kullanımında diğer bitkilerde olduğu gibi pestisitlerin (de) olup olmadığına özen gösterilmelidir. Pestisitlerin tesciline ilişkin değişken düzenlemeler nedeniyle, kimyasal kontrolün hangi ürünlerin yasal olarak kullanımına izin verildiği öğrenilmelidir. Pestisitler her zaman yasal bir şekilde, ürünün etiketi ile uyumlu olarak kullanılmalıdır.

Fiziksel/Mekanik Kontrol

Yerde yetişen çikolatalı sarmaşıklar elle çekilebilir. Sarmaşıklara tırmanmak için, ağaç saçaklarındaki üst kısımları öldürmek için önce yere yakın sapları kesilmelidir. Kesimin altındaki bitki canlı kalacak ve birçok büyüme mevsimi boyunca tekrar tekrar çekilmesi gerekecektir. Yeniden büyüyen genç asmalar, yabani ot kırbacı veya biçme makinesi kullanılarak yılın herhangi bir zamanında kesilebilir. Asmalar, yeniden büyüme olmayana kadar birkaç yıl boyunca tekrar tekrar kesilmelidir. Kapsamlı malçlama, ilk çekme ve kesme işleminden sonra yeniden büyümeyi önlemek için ek bir araç olabilir.

Kimyasal Kontrol

Çikolata asmasını kontrol etmek için suda % 2-4 triklopir ile muamele uygulanabilir. En iyi sonuçlar ilkbahar / yazın başlarında işlendiğinde ortaya çıkar, bu süre zarfında birçok istenen bitki bulunur. Bu nedenle, büyüme mevsimi boyunca düşme, uykuda tedavi ve ardından leke tedavileri genellikle tavsiye edilir. Ağaçlarda tırmanan sarmaşıkları kontrol etmek için büyük gövdeleri kesin ve kökleri hemen bir herbisit, triklopir veya glifosatla işleyin. Yeni fideleri ve herhangi bir yeniden filizlenmeyi kontrol etmek için sonraki bir yaprak uygulaması gerekebilir.
Özetle akebia meyvesi Japonya, Kore ve Çin’de bulunur ve birçok büyük sağlık yararına sahiptir. Akebia, Lardizabalaceae familyasına ait beş çiçekli bitki türünün bir cinsidir. Bilimsel adı, akebia, Akebia quinata: akeb türü için Japonca adının Latinizasyonudur. Akebia, pastoral ortamları çağrıştırdığı Japon edebiyatında sıklıkla bahsedilir. Akebi genellikle beş yapraklı türlere atıfta bulunsa da, üç yapraklı türler, yeni yiyecekler, ilaçlar ve asma malzemesi için hemen hemen aynı şekilde kullanılır. Geçmişte toplanan küçük bir besin kaynağıdır, şimdi özel bir ürün olarak kabul edilir ve yalnızca mevsimde mevcut. Bölmeler, hafif tatlı ve tohumlarla dolu beyaz, yarı saydam jelatinimsi bir hamur içerir. Tadı tatlı olarak tanımlanır, ancak daha çok “tatsız” olarak tanımlanır.

Kaynakça:
https://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=18857#null
https://npgsweb.ars-grin.gov/gringlobal/taxon/taxonomydetail?id=2103
https://pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Akebia+quinata
https://www.cabi.org/isc/datasheet/3933

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.