Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Akıllı Telefonlarla Harika Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

0 293

Gün geçtikçe gelişen akıllı telefonlar ve o cihazların kameraları kullanıcılara kaliteli fotoğraflar çekme olanakları ve bununla beraber soruları sunuyor. Kullanıcılar akıllı telefonum ile nasıl daha muhteşem fotoğraflar çekerim sorusuna farklı yanıtlar arıyor, farklı çözümler deniyor.

Akıllı Telefonlarla Harika Fotoğraflar Nasıl Çekilir?Üretilen akıllı telefonların kamera donanımları birbirlerinden tamamen farklıdır ama yazılımları, kamera ayarları benzerdir, standart bir ayar algoritması mevcuttur. Bu ayarlar dışarıdan uygulamalar yükleyerek desteklenebiliyor yani daha kaliteli fotoğraflar çekilebiliyor lakin biz siz elinizde ki ayarlar ve seçenekler ile akıllı telefonlarla süper fotoğraflar çekme sırlarını anlatacağız. Uygulama yüklemekle uğraşmanıza gerek kalmayacak.

-Cihazınızın Otomatik Çekim Ayarlarını Keşfedin

Süper fotoğraf çekimleri yapmak için ilk olarak cihazınızın otomatik çekim ayarlarını tamamen bilmeniz gerekir. Bu ayarları bilmeden farklı ayarlar denemek elinizdeki seçenekleri yok sayarak -1 olarak fotoğraf çekimine başlamaktır. Çoğu akıllı telefon otomatik ayarları, kendi kamera özelliklerine en uygun şekilde ayarlar. Siz de ilk önce cihazınızın otomatik ayarlarını keşfetmelisiniz. Cihazınızın otomatik ayarlarını keşfetmek için ise tek bir çekimden fazla çekim yapmanız gerekir. Farklı ışık kaynakları bulunan ortamlarda çekim denemeleri yapmanız gerekiyor. Bu şekilde ayaları keşfedebilirsiniz hatta yaptığınız çekim denemeleri sırasında muhteşem fotoğraflar çekimleri de elde edebilir, kendi çekim tekniklerinize ulaşabilirsiniz.

-Size Sunulmuş Olan Ayar Seçenekleri Sonuna Kadar Kullanın

7817_4Akıllı telefonlar kullanıcılara birçok ayar seçeneği sunuyor. Bu ayar seçenekleri sayesinde fotoğrafın kalitesi büyük ölçüde artıyor. Örneğin yakın çekimler ve uzaklık-yakınlık ayarlamaları zorlayıcı olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman yapmanız gereken ISO ayarlamasıdır. ISO ayalarmaları ile kamera görünen görüntünün istediğiniz parlaklığa ulaşmasını da sağlayabilirsiniz. Renk dengesi ayarlamaları yaparak çektiğiniz fotoğraflarda beyaz renk belirginliğini istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz. Bazı ayarlamalar kullanıcıya mesafe ayarlaması olanağı bile sunuyor, bu olanak sayesinde kullanıcı dar veya kapalı alanlarda çok daha muhteşem fotoğraflar çekebiliyor. Siz de cihazınızın sunmuş olduğu bu ayarlamaları sonuna kadar kullanın ve kaliteli çekimin farkına varın.

-Duruş Şekli ve Konum Önemlidir

Akıllı telefonlarla süper fotoğraflar çekmek, Bir fotoğrafın net çıkması, fotoğrafta bulanıklık sorunu olmaması için kameranın sabit olması gerekir, titrememesi gerekir. Çekim yapan kişinin sakin bir şekilde, uygun bir pozisyonda çekim yapması gerekir. Fotoğraf çekerken kameranın sabitliği, çekim esnasında ki duruş şekliniz önemlidir. Kaliteli bir çekim yapmak için size en uygun, vücudunuzun en rahat ettiği bir duruş şeklinde fotoğraf çekmelisiniz. Örneğin kolları göğüs hizasında iken iki tarafa açarak fotoğraf çekmeye çalışmak kameranın büyük ölçüde titremesini, son derece kalitesiz fotoğraflar çekmenizi sağlar. Kısaca özetlemek gerekirse sizin rahat olmanız, kameranın sabit olması muhteşem bir fotoğraf çekimini doğrudan etkiler.

Eğer ki ben bunlarla uğraşmak istemiyorum diyorsanız tripot kullanabilirsiniz. Tripotlar kameranın tamamen sabit bir şekilde olmasını sağlar ve son derece net fotoğraflar çekme olanağı sunar.

-Fotoğraf Çekimi Sonrası Restore İşlemi

Bir fotoğraf çekimi sonrası yapılan düzeltme ve işlemeler güzel bir fotoğrafı son derece muhteşem bir hale getirebilir. Cihazınızda mevcut olan keskinlik, renk belirginliği, çerçeve vb. gibi ayarları kulllanarak çektiğiniz fotoğrafları daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz. Cihazınızda ki bu ayarlamaları beğenmediğiniz vakit ise dışarıdan uygulamalar yükleyerek farklı ayarlamalar yapabilir, çektiğiniz fotoğrafları süper denebilecek şekle sokabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse elinizde ki seçenek sayısı fazla.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.