Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Akran Zorbalığı Nedir?

0 555

akAkran zorbalığı ya da İngilizce karşılığı ile ‘bullying’ çocukların arkadaşları tarafından maruz kaldıkları fiziksel, cinsel ya da sözel şiddettir. ‘Okul şiddeti’ olarak da adlandırılır. Her yaş grubundaki çocukların arasında görülebilir. Tanımından da anlaşılacağı üzere, kapsadığı davranışlar çok geniştir.

Hakaret ve dışlamadan, tehdit ve haraca kadar uzanan geniş bir aralığı vardır ve bu yüzden de tehlikeli bir okul çağı sorunudur. Bu sorunu tanımlarken dikkat edilmesi gereken, yaşanan şiddetin kasıtlı ve devamlı olup olmadığıdır. Zira akran zorbalığında söz konusu olan davranışlar, bir kereye mahsus olmayıp sistematik olarak devam eder ve ‘kurban’ kendini koruyamaz. Fiziksel şiddet davranışlarına, vurma,tekmeleme, kulak çekme gibi davranışları örnek gösterebilirken, cinsel çağrışımlı sözler söyleme, giysileri kaldırma ya da çıkarmaya çalışma, sarkıntılık yapma ilk akla gelen cinsel şiddet türleridir. Sözel şiddette ise, bedensel özelliklerle alay etme, kaba sözler söyleme, isim takma, sözlü olarak tehdit etme ile karşılaşılır.

Akran zorbalığının en başta gelen nedenleri:
*Okullardaki öğrenci kalabalığı
*Öğrencilerin kendi aralarında yaşadıkları yoğun rekabet
*Düşük özgüven seviyesi
*Düşük özsaygı olarak sayılabilir.

ak2Anne babaları endişelendiren bir problem olan akran zorbalığının sonuçları da ciddidir:
*Düşük benlik algısı
*Kendine güvenememe
*Depresyon
*Kaygı bozuklukları
*Akademik başarısızlık
*Madde bağımlılığı
*Gelişim gerilemesi ya da bozukluğu
*Evden kaçma /Okuldan kaçma

Tüm bu sonuçları yaşamamak için anne-babaların yapması gereken önce sorunu kabul etmek ve çocuklarının duygularını, sıkıntıları paylaşmaktır. Sonrasında öğretmenle işbirliği yaparak ve profesyonel bir destek bu sıkıntıyı aşabilirler.

Yazar:Elif Tepe

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku