Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dinamik Stretching Nedir ve Nasıl Yapılır?

0 538

Dinamik Stretching Nedir ve Nasıl Yapılır?Sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olabilmek için beslenmeye dikkat etmek kadar spor yapmak da önemlidir. Sadece dengeli beslenmek tek başına yeterli olmayabilir. Bunu sporla desteklemek hem vücutta yağ depolanmasını engeller hem de daha dinç bir vücuda sahip olmamızı sağlar. Vücutta depolanan fazla yağlar hem insan sağlığında damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara yol açar hem de vücutta biçim bozukluğuna ve sarkmalara neden olur.
Spor yaparken bilinçli olmak gerekmektedir. Bilinçsizde vücuda fazla yüklenmek kas rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu yüzden spora başlamadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Bunun dışında vücudu spora alıştırmak için kasları esnetmek gerekmektedir. Buna dinamik stretching denir.

Dinamik stretching vücutta kan dolaşımını hızlandırır. Sinir sisteminin aktive olmasını sağlar. Böylece vücut ısınır. Kasları esnetmeden ve ısıtmadan yapılan egzersizler kas zedelenmesine ve sakatlıklara neden olabilir. Bu yüzden vücudu ısıtmak ve kasları esnetmek için şu hareketler yapılarak vücut esnetilebilir;

1.Dinamik Stretching Nedir ve Nasıl Yapılır? Önce eklemler ısıtılmaya başlanır, boyun sağa ve sola öne ve arkaya doğru esnetip daha sonra daireler çizilir. Sağdan sola daha sonra soldan sağa doğru daireler çizerek boyun kasları esnetilmiş olunur.
2. Daha sonra omuz eklemlerine geçilir. Önden arkaya doğru omuzlar çevrilerek omuz eklemleri ısıtılır. Bunu yaparken sırt kısmındaki kaslar da devreye girip ısınmaya başlarlar.
3. Omuzlardan sonra kol kasları ısıtılmak için kollar iki yana açılır ve daireler çizilir. Sağdan sola, soldan sağa doğru daireler çizmek kol kaslarını spora hazırlayacaktır.
4. El eklemlerini ısıtmak için bilekler daire çizer gibi hareket ettirilir.
5. Daha sonra dik durulup kollar havaya kaldırılır ve sağa ve sola doğru eğilerek oblikler esnetilir.
6. Ayak bilekleri de parmak ucuna basarak daireler çizilerek esnetilir.
7. Daha sonra ters v pozisyonuna gelerek omurga esnetilir.
8. İç bacakları esnetmek için squat yapar gibi bacaklar açılır ve aşağı doğru dümdüz inerek esnetilir.

Bu hareketler yaklaşık 5-10 dakika yapılarak vücut egzersize hazırlanmış olunur. Esneme hareketleri yapılmadan başlanan egzersizden verim almak çok zor olur. Çünkü tüm hareketler tam olarak yapılamaz. Bunun yanında yağ yakımı da zorlaşır. Bu yüzden spordan tam verim alabilmek için dinamik stretching yapılması yararlı olacaktır.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.