Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Obezite Hastalığı İle Baş Etme Yöntemleri

0 273

Günümüzde en çok sorun haline gelen aşırı kilo alımı ve obezite hastalıkları çok sık karşılaştığımız nedenlerden birisidir. Obezite rahatsızlığına yakalanan kişilerin hızlı bir şekilde aldıkları kilo onların yaşama sıkıntılarına neden olmaktadır. Özellikle nefes alma ve vermelerde gerçekleşen zorluklar ön planda yer alıyor. Obezite hastalığı hareketsizlik hastalığına sebep olmaktadır. Yürümede zorluk, yürürken nefes alış verişlerde tıkanmalar, akciğerde solunumun yeteri bir şekilde teneffüs edilememesi gibi rahatsızlıklar baş gösterir. Bu yüzden obezite olan biri için yaşam bir hayli sıkıntılı demektir. Obezitede en çok görülen etken yağ kütlesini yağsız olan bölgelere de sıçraması ve vücudun bütün bölgelerinde yağ kütlesinin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasıdır. Bu yağ birikimleri her yerde birikirken kişi kiloyu her yerden alıyor ve günlük yaşantısında bir takım sıkıntılara sebebiyet veriyor. Vücut ağırlığı eğer istenilen oranda sağlanamıyorsa aşırı kilolar baş gösteriyorsa bu obezite başlangıcıdır. Bunun hemen önlem alınması gerekir. Aksi takdirde alınan kilolar daha hızlı artışlar sağlayarak kişinin yaşam şeklini bozmaya kadar gidebilir.

Obezite Hastalığı İle Baş Etme YöntemleriSadece görüntü olarak değil, özellikle sağlık konularında da sağlıksız bir hayatı yaşamaya devam eder. Erken önlem ve yapılan tedavi süreçleri kişi için geç kalınmışlıkları ortadan kaldırarak daha sağlıklı bir şekilde uzman diyetisyenlerin önerileri altında sağlıklı bir şekilde diyet yaparak zayıflama yolunu seçmesine yardımcı olur. Obezite rahatsızlığı her 10 kişiden birinde görülmeye devam edilmektedir. Özellikle kadınların erkeklere oranla bu riski taşımaları daha fazla yüksektir. Fakat her iki tarafta da obezite rahatsızlığı söz konusudur. Türkiye’de obezitenin görülme sıklığı kadın ve erkeklere göre değişim gösterebilmektedir. Örneğin kadınlarda 41,0 iken erkelerde ise bu rakam,20,5 şeklinde görülmektedir. Kilo almalarınız hızlandı ise ve aldığınız kiloların önüne geçemiyorsanız obezite hasalığının içinde yer alıyor olabilirsiniz. Bunun için kendinize bir düzen oluşturmalı bunun ilerlemesine izin vermeden bir sağlık hekimine gidip bu durum hakkında detaylı bir şekilde rapor vermeniz gerekir. Obezite hastalığı ile baş etme yöntemleri sizin kendinize ayıracağınız zaman ve sağlıklı beslenme ile gerçekleşir. Spor ve evde doğal yöntemler ile yapacağınız egzersizliklerde bu konuda daha sağlıklı ve planlı bir şekilde sizlere zayıflama seçeneğini sunacaktır. Sağlıklı ve dinç yaşamak için size verilen bilgileri dikkate alın ve en iyi şekilde yaşamak için kurallara harfiyen uyunuz.

Obezitenin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Obezitenin en büyük belirtisi yanlış beslenme şeklidir. Eğer besleme şekliniz bozuk ve düzensiz ise, sürekli atıştırmayı seven ve her yemeği fazlasıyla yiyen birisi iseniz burada biraz durup düşünmeniz gerekir. Neden mi? Çünkü aşırı yemek yemek bir yerden sonra sizi rahatsız edebilir. Midede şişkinliklere neden olabilir. Daha sonra aldığınız yüksek proteinler, vitaminler, yağlar, mineraller, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum bu elementler fazlasıyla vücutta depolandığında vücutta yağ birikimlerine sebebiyet verecektir. Karbonhidratlı gıdalar, unlu gıdalar, şekerli ve içinde glikoz şekeri buluna gıdalar hayatınıza aslında hep tehlike içeren gıdalardır. Bu gıdaların vücuda alınması önemlidir. Fakat unutmayın ki her şeyin fazlası zarardır. Yetersiz gelişen fiziksel aktivitelerin sağlanamaması durumunda ortaya hareketsizlik hastalığı çıkar. Yemek yerken vücutta birken yağların yakılması gerekir. Peki, bu nasıl sağlanır? Günlük egzersiz yaparak, evde spor hareketleri yaparak, dışarı hayatınızda günlük yürüyüşleri, bisiklet sürme, koşma hareketleri sağlanarak yapılır. Bu yüzden fiziksel aktivitelerinin payı oldukça büyüktür. Yemek sonrası yedikleriniz sindirebilmek ve gereksiz yağları vücudunuzun atabilmeniz için spor en önemli etkendir. Bunu hayatınızdan katiyen eksik etmemeniz gerekir. Obezite genelde yaşa ve cinsiyete bağlı durumlarda da gerçekleşebilmektedir. Örneğin okul çağındaki bir çocuğun okula gitmeden önceki hali ve sonra ki hali aynı olmayabilir. Okula giden çocuk kantinden gördükleri hamburger, tost, çikolata gibi gıdaları sürekli yeme ihtiyacı duyacaktır. O sırada vücut buna alışacak ve çocukta yeme şekli tamamen değişecektir. Çocuk bu beslenmeyi alışkanlık haline getirecek evde annesinin yaptığı sağlıklı sebze yemelerinden uzak kalacaktır. Bu obezite için yeterli bir sebeptir. Bir diğer yaş şekli ise 40 ve 50 yaşlar arasında değişen beslenme bozukluklarıdır. Kişi bu yaşlarda daha hareketsiz olduğundan doğal olarak yediği her şey onda istenmeyen kilolara sebebiyet verecektir. Bir de erkekler bu riski daha az taşırken kadınlar neredeyse erkeklere oranla iki kat bu riski yaşamaktadırlar. Bunun nedeni evlenme, çocuk sahibi olma, gebelik sonrası alınan kilolar, menopoza bağlı durumlardır. Peki, obeztenin nedenlerini nasıl sıralarız. İsterseniz bunları doğru bir şekilde öğrenelim, aydınlanalım:

Obezitenin Nedenleri

Obezite Hastalığı İle Baş Etme Yöntemleri– Doğru beslenme alışkanlığından uzak durma, yanlış beslenme alışkanlığını tercih etmek,
– Beslenme bozuklukları ve yanlış beslenmeye yol açan besinlerin hızlı bir şekilde tüketilmesi,
– Yetersiz aktivitenin sağlanamaması, hareketsizlik, spor eksikliği,
– Yaş ve cinsiyete bağlı durumlar,
– Eğitim düzeyinde sağlanan noksanlıklar, yetersiz eğitim, yanlış bilgi ve yönlendirmelere uyum sağlama,
– Gelir durumunda ortaya çıkan sıkıntılar,
– Stres, kaygı, endişe ve gereksiz üzüntüler,
– Hormonsal bozuklukları yol açtığı rahatsızlıklar,
– Metabolizmanın yol açtığı rahatsızlıklar,
– Genetiğe bağlı hastalıklar,
– Psikoloji sorunların artması, depresyon çıkması, sıkıntılı durumlarda obezite en yaygın belirti olarak baş gösterebilir.
Sigara ve alkol kullanımın artması sonucu çıkan rahatsızlıklar obeziteye neden olabilmektedir.
– Kadınlarda doğuma bağlı nedenler, gebelik sürecinde alınan kiloların sonradan daha fazla artması obeziteye neden olabilmektedir.
– Depresyon ilaçları ve diğer kullanılan ilaçların yan etkileri obeziteye neden olabilmektedir.

Obezitenin Belirtileri

– Sürekli acıkma hissi ve yedikleri yemeklerin doyuruculuğunu hissedememe durumları obezitenin baş gösterdiği durumlar listesinde yer almaktadır.
– Sürekli uyku halinin oluşması, uyuma ihtiyacı ve yemek yerken hemen ardından uyuma işlemi gerçekleşmesi obezitenin belirtileri arasında yer almaktadır.
– Kabızlık sorunlarında artışların sağlanması, hareketsizliklerin hızlı bir şekilde çoğalması ve tembellik söz konusu ise obezite durumlarının içinde olma ihtimalinizin yüksek olduğunu gösterir. Obezitenin belirtileri sürekli acıkma ve uyuma ihtiyacıdır. Eğer bu sizde fazlası ile var ise obezite hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Obezitenin Yol Açtığı Sağlık Sorunları

Obezite Hastalığı İle Baş Etme YöntemleriHayatımızın en riskli hastalıklarından birisi olan obezite hastalığı, yaşama sevincimiz elimizden alan nedenlerden birisidir. Bunun için sağlıklı yaşamak, planlı olmak ve kendimize her şeyden önce dikkat etmemiz gerekir. Obezite hastalığına yakalanan birisi her zaman cansız ve yorgundur. Aşırı kilolar yüzünden sürekli mutsuzdur. Hatta birçok obezite hastasının depresyon sorunları ile karşılaştıklarını görmekteyiz. Hayatı sevememe, her şeyden nefret etme ve sürekli yemek yeme ihtiyacı başlı başına bir hastalık nedenidir. Bütün bunların olması durumları hastayı fazlası ile yoracak istenmeyen olumsuzluklar içinde kendini bulmasına neden olacaktır. Obezite olan birinde değişik hastalıklar gözlemlenebilir. Bu nedenle bu hastalıklar hayati risk taşıyabilir, kişinin ölüme kadar gitmesine sebebiyet verebilir. Bütün bu olası durumların yaşanmaması için dikkat en önemli etkendir. Her şeyin başı sağlıklı düşünme olumlu karar verme ve dikkattir. Bütün bunların olmaması durumunda kişi kendini salarak sağlıksız bir şekilde yaşamayı seçecek ve kendine bakmamayı isteyecektir. Bu da onun için son derece üzücü bir durumdur. Hayatı sevmek, hayatı sevdikleri ile yaşamak ve sağlıklı olmak kadar güzel bir duygu var mı? Bütün bunlardan yoksun olmak yerine bütün bunları istemek ve hayatı benimsemek kişiyi ancak güçlü kılar. Obezitenin en büyük belirtisi her şeyin olumsuzunu istemektir. Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları bunlardır: Felç, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, akciğer enfeksiyonu, solunum rahatsızlıkları, prostat kanseri, meme kanseri, kanser ve tümörlerin yaygınlaşması, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığına artışlar sağlanması, bağışıklığın tamamen çökmesi söz konusudur. Bir diğer rahatsızlıklar ise, safra kesesi hastalıklarının baş göstermesi, böbrek hastalıkları, mide sorunları, halsizlik, sürekli uyuma hastalığı, yemek yeme hastalığı, cilt ve deri hastalıkları, hormonsal hastalıklar, aşırı kıllanma, tüylenme hastalıklarıdır. Ayrıca damar tıkanıklığı hastalıkları olası kalp krizi rahatsızlıkları, beyin tümörü ve beyinde ödem oluşması ve benzer rahatsızlıklar obezitede baş gösteren sebeplerdendir. Bu rahatsızlıklara yakalanmama için sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmeniz gerekir. Bunun için çok fazla yağlı yiyecekler tüketmemek ve spor yapmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Obezite Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Obezite Hastalığı İle Baş Etme Yöntemleriİstenmeyen kilolar ile ortaya çıkan obezite kötü bir rahatsızlıktır. Bunun vücutta yağ dağılımı ile baş göstermesi en etik belirtilerinden birisidir. Yağ dokusunun birikim sonucu ortaya çıkan bu hastalık ile baş etmek biraz zordur. Fakat umutsuzluğa kapılmak yerine bunun tedavisini nasıl sağlayabilirim sorusu ile mücadele etmeniz gerekir. Bu sorulara en doğru cevap sizin kendinizde göstermiş olduğunuz iradenizdir. Şişmanlık hastalığı olarak bilinen obezite genelde bel çevresinde belin kalınlığını genişliği ile kendini yavaş yavaş belli etmeye başlar. Bel çevresinin oranını bilmeniz gerekir Örneğin erkeklerin 102 iken kadınların ise bel çevreleri 88 kalınlık kadardır. Bu ayarın kaçması ve yüksek rakamlar çıkması bir şişmanlık göstergesidir. Bunu takip ederek işe başlayabilirsiniz. Herkes fit bir bedene sahip olayım, güzel görüneyim ister. Bu güzel düşüncelerin gerçekleşmesinin tek ana nedeni çaba gösterdiğiniz iradenizdir. İrade her şeyin temelidir. Onu sağlam tuttuğunuz sürece, kendinizi bu konuda daha azimli görecek bu tür sorunlar ile yaşadığınız sürece karşılaşmayacaksınız. Obezite olan birinin çeşitli aktiviteleri hayatında eksik etmemesi gerekir. Eğer bu hastalıktan tamamen kurtulabilmek ise amacı tedavi şekline doğru bir şekilde yaklaşmalı ve yanlış hareketlerden ve besinlerden katiyen uzak durmalıdır. Obezitenin tedavi şekilleri farklılaşabilir. Bunun için size en uygun yönteme göre hareket etmenizi istiyoruz. Bu şekilde daha sağlıklı ve planlı zayıflama seçeneğinin içinde yer alacaksınız. Düzenli, disiplinli ve kurallı bir şekilde zayıflama yöntemi her ne kadar size sıkıcı gelse bile bunun olumlu taraflarını da düşünmeniz ancak sizin yararınıza olacaktır. Obezite tedavisini hangi maçlar ile gerçekleştirmeniz gerekir hep birlikte öğrenelim.

Tıbbi Beslenme Tedavisi ile Sağlıklı Diyet

Doktor tavsiyesi altında alacağınız diyet yardımı ile tedaviye başlamanız gerekir. Obezite olan kişinin kendi başına diye yapması sağlıklı bir durum değildir. Bunun için doktordan alacağı destek ve tıbbi beslenme ile daha sağlıklı ve planlı bir şekilde zayıflama işlemini gerçekleştirecektir. Diyet yapmak sağlık açısından son derece önemlidir. Fakat diyeti kontrolü ve vücut yapınıza uygun bir şekilde yapmanız sağlıklı sonuçlar almanıza katkıda bulunur. Açlık dürtüsü obezitede öyle bir şeydir ki sürekli sizin kulağınıza yemek ye diye fısıldar. İşe burada vereceğiniz irade sayesinde bunu yavaş yavaş aşacak acıktığınızda geri çekilmeyi alışkanlık haline getirmeyi başaracaksınız. Eğer yapacağınız diyetlerde günde en az 500 ve ya 600 kadar kaloriyi dışa atmayı başarabiliyorsanız bu sizin ayda en az 10 kilo kadar atmanıza katkıda bulunur. Bunun için doktorun size listelediği diyeti uygulamalı bununla birlikte sağlıklı sporlar yapmayı alışkanlık haline getirmeyi bilmeniz gerekir. Diyet ile zayıflama sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilen bir ihtiyaçtır. Obezite sorunu yaşayanlar sıkı bir diyet yapmaları gerekir.

Obezitede Egzersiz Tedavisi

Fiziksel aktivite diyeti kişinin en çok ihtiyaç duyduğu tedavi şeklidir. Obezite birinin işe spor ile başlaması günlük egzersizliklerinin düzenli bir şekilde yapması gerekir. Günde sadece kendine ayıracağı yarım saat ve sağlıklı diyet ile bu tedaviye yüzde 60 olumlu cevap alır. Kısa bir süre sonra obeziteden eser kalmadığını görür. Spor yapmayan bir kişinin obezite hastalığından sadece diyet ile kurtulması mümkün değildir. Obeziteden kurtulmanın en etkili yolu yaptığınız egzersizliklerdir.

Obezitede Davranış Tedavisi

Fazla kilolardan kurtulamayan kişilerin ruh halli her zaman çöküktür. Bu yüzden kendilerini uzun bir zaman toparlayamazlar. Bunun için bir takım sıkıntılarını içinde yaşarlar. Bu sıkıntılar onlarda daha fazla yemek yeme alışkanlığını ortaya çıkartır. Bu da onları istenmeyen davranış bozukluğuna iter. Bütün bunların geçmesi için kişi kontrollü davranmalıdır. Kontrolü elinden bıraktığı sürece bu sıkıntıları yaşamaya devam edecektir. Kişi olumsuz davranışlarını bir kenara atabilmelidir. Kendini bu konuda geliştirdiği sürece aşamayacağı engel olmaz. Obezitede davranış tedavisi daha sağlıklı zayıflama için destekleyici güç demektir.

Obezitede Farmokolojik Tedavisi

Farmokolojik tedavisi obezite hastalarına uygulanan bir ilaç tedavisi şeklidir. İleri düzeyde obezitenin gelişmesi durumlarında ortaya çıkan bu rahatsızlığı daha aza indirmek için ilaç tedavisi kullanılır. İlaç kullanımına geçmeden önce bunu bir hekim tarafından almanız ve kullanmanız gerekir. Rastgele ondan bundan gelen sözler ile ilaç tedavisine başlamak kişide istenmeyen hastalıkların çıkmasına neden olabilir. Bunun için reçete ile yazılan ilaçları doktorun önerdiği şekilde kullanmasını bilmeniz gerekir. Daha sonra ilaç tedavisinde ilerleme kaydettiğinizde doktor sizi bir uzman diyetisyene yönlendirecek ve sağlıklı zayıflama işlemi bu şekilde sürdürülecektir.

Obezitede Cerrahi Tedavisi

Genelde bu yöntem besinlerden alınan enerjinin azaltılması ile uygulanır. Hastaların bu yağlardan ve yüksek enerjilerinin daha aza indirilerek yapılan bir tedavi sistemidir. Doktor gerek duyarsa, ameliyatta esnasında biriken yağ azaltılır. Ama en sağlıklısı azim ile ve diyet sporu ön planda tutarak zayıflama şeklidir.

Obezitede Besleme Alışkanlığı Nasıl Sağlanmalıdır?

Obezite Hastalığı İle Baş Etme Yöntemleriİstenmeyen kilolarımızdan kurtulmanın en etkili yolu öncelikle beslenme şeklimizi düzene koyabilmektir. Düzene giren bir beslene alışkanlığımız varsa daha rahat hareket edebilir, yediklerimizden, içtiklerimizden katiyen zarar görmeyiz. Yanlış diyetlere girerek bütün günümüzün hemen hemen bir kısmını aç geçirmek kesinlikle sağlıksız bir zayıflama şeklidir. Vücudun temel gıdalara ve vitaminlere ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu nedenle ne kadar diyet yapsak bile yemeğe ihtiyaç duyarız. Yeterli bir şekilde bu gıdalardan az da olsa almamız gerekir. Vücudun temel yapı taşını oluşturan beslenmelerden tamamen vazgeçmek ve aç kalmayı seçmek yanlış bir seçimdir. Obezite olan kişiler nasıl yemek düzeyini sağlamalıdırlar isterseniz bunları hep birlikte ele alalım bakalım bunlar tam olarak neler?

– Yemek yerken çiğneme işlemini uzatın. Çünkü çiğneme yemeğin besinini daha hızlı bir şekilde eriterek metabolizmayı hızlandırır.
– Yemek yediğiniz zaman sadece yemeğe odaklanın. Çok fazla bir şeyler ile meşgul olup, sürekli televizyon izleyerek dikkatinizi dağıtmak sizi fark ettirmeden daha fazla yemek yemeye itecektir.
– Az fakat sık yiyin. Genelde lif içerikli sebzeler yemek ve sağlıklı bir şekilde meyve yemek sizi dinç tutar, fazla kilo almanıza neden olmaz.
– Mümkün oldukça su için. Suyu ılık için ara sıra içine taze limon damlacığı sıkın bu sizin hızlı bir şekilde zayıflamanıza katkıda bulunacaktır.
– Un, şeker ve tuz alımını azaltın. Ekmeği kepekli ekmek olarak tüketin günde en az iki dilim her öğün yemekte, kepek ekmeği tüketmek yeterli olacaktır. Obezitede yediklerinize dikkat edip sağlıklı spor yapıp, diyet listesine kurallı bir şekilde uyduğunuz sürece bu durumdan kurtulma payınız oldukça yüksektir.
Kaynakça:
mynet.com
milliyetblog.com
uzmankirala.com
gebelik.org
neyeiyigelir.com
antoloji.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.