Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ankara’da Bilmediğimiz 5 Muhteşem Tarihi Yer

0 337

Ankara'da Bilmediğimiz 5 Muhteşem Tarihi YerAnkara, Türkiye’nin başkentidir. Anadolu’nun ortasında konumlanmış bu şehir Türkiye’nin en kalabalık 2. şehridir. Ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’in Ankara’da bulunması Ankara’yı ziyaret sebeplerinin başındadır.
Ankara birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasından dolayı bünyesinde bu uygarlıkların kalıntılarını barındırır. Ankara’da Hititler, Frigler, Selçuklular, Bizanslar, Romalılar yaşamıştır.
Ankara’da gezilip görülecek birçok tarihi ve turistik yer vardır. Hamamönü, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Rahmi Koç Müzesi, Etnografya Müzesi, Hacı Bayram Cami, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi (1, TBMM), Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM), Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park, Kocatepe Cami, Gençlik Parkı, Mogan Park, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Segmenler Parkı, Kızılay Meydanı, Dikmen Vadisi, Estergon Kalesi, Atakule, Eymir Gölü, Göksu Parkı, Atatürk Orman Çiftliği, Gordion Antik Kenti, Julian Sütunu…vb.

Bunlar arasında pek bilinmeyen 5 tarihi yer ise şunlardır:

Ankara'da Bilmediğimiz 5 Muhteşem Tarihi Yer1- Augustus Tapınağı: Bu tapınak Ankara Ulus’ta Hacı Bayram Veli Caminin bitişiğindedir. Bu tapınağın M.Ö. 1. yüzyılda Romalılar tarafından yaptırıldığı bilgisinin yanında M.Ö. 2. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men adına yapılmış olduğuna dair bilgiler de mevcuttur. Son olarak da Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus’a adına yaptırmıştır. Bu tapınak bir bağlılık nişanesidir.
Tapınağa çeşitli dönemlerde eklemeler yapılmıştır. Hristiyanlar tapınağı kilise haline getirmiştir.
İmparator Augustos ölmeden önce 4 tane belge bırakmıştır. Bu belgelerden biri vasiyetname, biri cenaze töreni hakkında, biri de imparatorluğun askeri ve ekonomik durumu ile ilgilidir. Ama bu belgelerden 4. Belge olan Augustos’un yaptığı işleri yazdığı belge, tapınağın duvarında yazmaktadır. Bu kitabe oldukça önemsenir.

Ankara'da Bilmediğimiz 5 Muhteşem Tarihi Yer2- Gavurkale: Ankara’nın 6o km güneybatısındadır. Tepenin üzerinde olan Gavurkale’nin vadiye bakan yüzeyinde iki Tanrı ve bir Tanrıça kabartması vardır. Bu Tanrıların ve Tanrıçanın kıyafetleri Hitit üslubu göstermektedir.

Gavurkale önce Hititlerin ibadet yeri olmuş daha sonra Friglerin yerleşim yeri olmuştur.

Ankara'da Bilmediğimiz 5 Muhteşem Tarihi Yer3- Roma Hamamı: Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Çankırı Caddesinde yüksek bir höyüğün üzerindedir. Günümüzde hamamın soyunma ve yıkanma kısımları bulunmaktadır. Bu hamam 3. Yüzyılda Roma imparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yapılmıştır. Bu hamam 500 yıl kullanılmıştır.

Ankara'da Bilmediğimiz 5 Muhteşem Tarihi Yer4- Ankara Roma Tiyatrosu: Ankara’nın Ulus semtindedir. 1982 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Orkestra girişini sağlayan doğu ve batı girişleri, sahne bulunmaktadır. Yapılan kazı çalışmalarında tüm oturma yerleri ortaya çıkarılmıştır. Orta büyüklükte bir tiyatrodur. Bizans döneminde tiyatroda bazı değişikler yapılmıştır. Tiyatro yerli kayanın oyulması ve doldurulması ile elde edilmiştir. Oturma sıraları ise moloz taş harç dolgusuyla yapılmıştır.

Ankara'da Bilmediğimiz 5 Muhteşem Tarihi Yer5- Bitik Höyüğü: Ankara’nın 42 km kuzeybatısında yer alır. Frig, Hitit kalıntılarının yanında Kalkolitik ve Erken Tunç Çağının kalıntıları mevcuttur. Bitik Vazosu kutsal evlilik törenini konu alır ve çok dikkat çeker.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.