Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alerji Vakalarında Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

0 324

8530_8Alerjik reaksiyonlar sürekli olarak görülen bir durumdur ve herkes hayatında en az bir kere bu tür alerjik durumla karşı karşıya kalmıştır. Tahriş edici maddelere karşı cildin verdiği reaksiyona alerji denir. Cildin bir tepkimesi olan alerjiler çoğunlukla çok önemli sorun yaratmazlar ve kalıcı olmazlar. Ama kısa süreliğine bile olsa yaşam kalitemizi düşürür ve görüntümüzü kötü hale getirir. Alerjilerle ilgili daha detaylı bilgiyi uzmanlarına danışarak aşağıda açıkladık.

Belirtiler Nelerdir?

  • Kırmızı noktalar
  • Kırmızı ve şişik yumrular
  • Pul pul olmuş bölgeler
  • Küçük kabarcıklar
  • Deride kaşıntı ve yanma hissi

Yukarıdaki belirtiler sizde varsa bir alerjik durumla karşı karşıyasınız demektir. Kalıcı değildirler ve evde uygulayacağınız basit yöntemlerle çok daha kısa zamanda geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Oluşan Döküntüleri Kaşımayın

Döküntü bölgelerinin kaşınması cildi daha da tahriş edecek ve başka sorunlara yol açacaktır. Oluşan bu tahriş daha geniş alan yayılacak ve çok kısa zamanda geçecek olan alerjik vaka başka sorunlara dönüşmüş olacaktır. Dayanılmaz bir kaşıntı var ise mutlaka tırnaklar kesilmeli ve iyice yıkanmalıdır. Çok batırmadan hafif hareketlerle kaşınan bölge kaşınabilir.

Geniş Ve Rahat Kıyafetler Giyinin

Sert ve sıkı giysiler alerjik bölgelerde tahrişe neden olabilir. Mümkünse sorunlu bölgenin üstü örtülmeyecek ve açık kıyafetler giyinmeyi tercih edin.

Döküntü Olan Bölge Soğuk Su İle Yıkanmalıdır

Alerjiye dışarıdan bir etken neden olmuş ise cildi bol sabunlu soğuk su ile yıkayın. Tahrişte bir azalma ve kaşıntının da azalmasına yarayacaktır.

Krem Ve Losyon Kullanın

Ciltte oluşan kaşıntı ve yanma hissini azaltan bu tür ürünler kullanılabilir. Fakat alacağınız ürünü dikkatlice seçmeli ve tahrişi ve alerjiyi çoğaltıcı ürünlerden kaçınmalısınız. Aloe vera jelini günde 2-3 defa kullanabilirsiniz.

İşlenmemiş doğal kili su ile karıştırıp macun haline getirin ve tahriş olmuş bölgelere sürebilirsiniz. Kuruyana kadar cildiniz üzerinde bekletin ve daha sonra silerek ya da ıslatarak yumuşatıp cildinizden temizleyin.

Kaşıntıyı azaltmak için elma sirkesini bölgeye bir bez yardımı ile sürebilirsiniz.

Nane yağı veya ezilmiş nane yapraklarını kaşıntılı bölgeye sürmeniz rahatlama sağlayacaktır.

Küvetiniz varsa küveti soğuk ya da hafif ılık su ile doldurup içine yarım bardak toz haline getirilmiş yulaf ezmesini dökün ve karıştırın. Daha sonra içinde 20-25 dakika kadar bekleyin. Yulafta bulunan etken madde sayesinde cildinizde bir rahatlama olacaktır.

Soğuk su ile ıslattığınız havluyu tahriş olmuş bölge üzerinde 20 dakika kadar bekletin ve bu uygulamayı günde 3 defa yapın. Kaşıntı azalacak ve döküntülerin neden olduğu şişkinlikler de hafifleyecektir.

Alerjik durumlarda tensel temas kurmamaya da özen göstermek gerekir.

Eğer yukarıdaki önlemlerden bazılarını denediğiniz halde bir iyileşme oluşmamış ise egzama veya atopik dermatit vakası ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda bir doktor kontrolünden geçmenizde fayda vardır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.