Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İngilizce’yi Daha Kolay Öğrenmek İçin Tavsiyeler

0 449

Bugünün yeni dünyasında artık dünya küçük bir kasaba. Bu yeni küçük kasabanın en önemli dillerinden bir tanesi ise İngilizce. Çünkü dünyada ikinci en çok konuşulan dil o. Şimdi hiç vakit kaybetmeden sizlere İngilizce öğrenmenin önemli kurallarını sıralayalım.

Amaç: Öğrenme amacınız her ne olursa olsun bunu asla aklınızdan çıkarmayın. İngilizce öğrenmeyi belki işinizde ilerleme kaydetmek belki de ufkunuzu genişletip dünyayı daha iyi tanımak için istiyorsunuz. İngilizce öğrenme amacınızı belirledikten sonra size bu amacınızı hatırlatacak bir görseli ya da amacın kendisini boş bir kağıda yazarak duvarınıza asın. Bu hatırlatmayı telefonunuzun veya bilgisayarınızın masaüstüne de yazabilirsiniz. Temel gerekliliği, ”amacı” asla unutmamak ve her zaman en önde tutmak.

8610_1125brainTekrar Etme ve Yaratım: Karar verip çalışmaya başladığınız andan itibaren siz bir öğrencisiniz. Bir öğrencinin kurumlardan, yani okullardan bağımsız en temel özelliği öğreniyor olmasıdır. Bilginin kalıcı olması için gereken en basit eylemse tekrar etmektir. İster bir dil kursunda ister özel hocadan ders alarak çalışın ancak her zaman ders bitiminde öğrendiklerinizi tekrar edin. Fakat burada devreye giren asıl mesele başka. Diyelim ki yeni bir kelime öğrendiniz. Sizleri geliştirecek ve öğrenmenizi kolaylaştıracak en temel nokta tekrarınızı o kelime ile değil başka bir kelime kullanarak yapmanız. Mesela, o gün, derste, herhangi bir kelimeyi geçmiş zaman cümlesi için kullandınız. Zamanı tekrar etmek için yine geçmiş zaman kurallarıyla birlikte bu kez farklı bir kelime seçerek yeni bir cümle yaratın. Sınıfta çalışılan cümle ”Ben eve gittim” ise siz bu cümleyi ”o dün denize girdi” olarak değiştirin. Böylece zaman çalışmanızı tekrar etmiş olacak ve yeni kelimeler öğrenmiş olacaksınız.

Okumak: Bol bol ingilizce metin okuyun. Okumak dil öğrenmek için harika bir çalışmadır. Bu çalışmayı zenginleştirmenin bir diğer yolu okuduğunuz metni sesli okumaktır. Böylece hem reading hem speaking çalışmış olursunuz. Okumanın en önemli artısı ise merak uyandırıyor olmasıdır. Okuduğunuz her ne ise bilmediğiniz kelimeler sizi engeller ve temel dürtüyle eliniz sözlüğe gider. Bu yolla daha fazla kelime öğrenirsiniz. Beynimiz bir hikaye içindeki kelimeleri, imge ve ayrıntıları daha kolay hatırlar. Eğer hikaye kitapları okursanız öğrendiğiniz kelimeleri daha kolay hatırlayabilirsiniz.

Dinlemek: Dinlemek okumak kadar önemlidir. Size en büyük katkısı ise doğru telaffuzun nasıl olduğunu göstermesidir. Bilgi çağında yaşıyoruz ve her şey elimizin altında. Apple Store ve Google Play kullanıcılarına onlarca listening uygulaması sunuyor ve çoğu bedava. Yabancı şarkılar dinleyin ve cümleleri anlamaya çalışın. Sabah işe veya okula giderken kulaklığınızı takın ve dinlemeye başlayın. Boş kaldığınız her an dinleyin. Bir süre sonra öğrendiğiniz kelimeleri aradan seçeceksiniz ve cümleleri anlamaya başlayacaksınız.

İzleyin: İzlediğiniz dizileri, filmleri, belgeselleri, İngilizce dil ve İngilizce altyazıyla birlikte izleyin. Bu size günlük konuşma hızında gerçekleşen diyaloglardaki hızı kavrama, cümle yapısını ve farklı kelimeleri aynı anda görme fırsatı tanır. Bugünün dilini ve argosunu de öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra Youtube vasıtasıyla İngilizce öğrenim dvdlerini bedava izleyebilirsiniz. Böylece hem gramer hem de konuşma egzersizlerini farklı öğretmenlerden görmüş olursunuz.

Her Gün Kuralı: Kendinize gerçekçi bir çalışma zamanı belirleyin ve her gün belirlediğiniz kadar çalışın. Eğer mümkünse bunu aynı saatte yapmaya çalışın. Uzman psikologlar uzun tedavilerde danışanlarını her hafta aynı gün aynı saatte kabul ederler. Bunun sebebi basitçe alışkanlık kazanmaktır. Siz de çalışmalarınızı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Pratik: Artık tüm dil kurslarında konuşma sınıfları mevcut. Bu sınıfların en iyi öğrencisi siz olun. İçeri girin ve en fazla siz konuşun. Hata yapın, yanlış telaffuz edin. Bu hiç önemli değil. O an yaptığınız asıl eylem, dilinizi başka bir dilde ifade etmeye eğitmektir. Özel hocayla beraber bir çalışma yürütüyorsanız mutlaka birlikte İngilizce konuşmayı talep edin. Seviyeniz hiç önemli değil. Ayrıca konuşmanın tek yolu eğitim aldığınız hocalar değil. Sizler gibi İngilizce öğrenmek ve geliştirmek isteyen milyonlarca insan var. Çeşitli sitelere kolayca üye olarak yeni arkadaşlar edinebilir ve birlikte pratik yapabilirsiniz.

Motivasyon: İnsanların motivasyon şekilleri her zaman birbirlerinden farklılık gösterir. Fakat İngilizce öğrenmeyi ne için istediğinizi, size nasıl avantajlar ve fırsatlar sağlayacağını aklınızdan çıkarmazsanız motivasyonunuz asla kaybolmaz. Motivasyonun bir diğer altın kuralı eylemselliktir. Kendiniz için yarattığınız her boşlukta eylemsel olun. Dinleyin, okuyun ve bunu bir çalışma olarak değil sizi güçlendirecek bir destek gibi düşünün. Güçlendikçe motivasyonunuzu koruyacaksınız.

Yazar:Yazın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku