Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Alerjik Rinit ve Tedavi Yöntemleri

0 444

Alerjik Rinit ve Tedavi Yöntemleri

Günümüzde alerjik durumlar ve zararları, yaşam kalitemizi düşüren ve huzurumuzu kaçıran önemli sorunlardan biridir. Burun akıntısı, hapşırık , geniz ve burun kaşıntısı gibi hoş olmayan durumlar oluşturmaktadır. Alerjinin tedavisinde ilk adım olarak kişinin etkilendiği, alerjiye yol açan etkilerden uzak durması gerektiğidir.

Vücudumuzun kendini savunma ve tepki verme mekanizması vardır. Alerjik rinit vücudun kendini savunma sisteminin işleyişidir. Örnek olarak çiçek tozlarından etkilenen bir kişide mukoza yabancı maddeyi uzaklaştırmak için salgı yapar ve burun akıntısına sebep olur. Hapşırık ve geniz kaşıntısı da bu durumlar ile açıklanır.

Alerjik Rinit ve Tedavi Yöntemleri

Alerjik rinit aileden de gelebilen kalıtsal ya da sonradan vücudun oluşturduğu korunma mekanizmasıyla da ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Beslenme şekiller, tür farkı, sigara vb gibi sebeplerinde sonucunda olma durumları vardır. Alerjik rinit tedavisinde hastanın nelerden etkilendiği, alerjiye neyin sebep olduğu çok iyi bilinmeli ve tedavi merkezlerinde buna uygun tedavi yöntemleri kullanılması gerekmektedir. Alerjik rinitte iki farklı durum söz konusudur. Sürekli rinit hastanın yıl boyunca mevsim fark etmeksizin şikayet ettiği durumdur. Kısmi rinit ise belirli zamanlarda ortaya çıkan örneğin bazı mevsimlerde şikayet edilen rinittir.

Alerjik Rinit ve Tedavi YöntemleriTeknolojini gelişmesi ile alerjik rinitte yeni adımlar ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yeni yöntem Rhinolight adı verilen ışık ile tedavi yöntemidir. Rhinolight %70 görünür, %25 UVA ve %5 UVB ışık ile oluşturulur. Rhinolight yöntemi hatanın şikayet ettiği duruma göre burundan ve ya genizden uygulanarak ışığın o bölgedeki etkiyi düşürmesi sağlanmaktadır. Işık bölgeye 2-3 dakika uygulanır ve uyarılara ve yabancı maddelere karşı cevap verilmesi azaltılır. Tedavi günlük olup ara ile 6-8 seans sürmektedir.

Tedavi sonuçlarına göre üçüncü seanslardan itibaren sonuç alınmaya ve alerjide düzelme söz konusudur. İlaç kullanamayan bazı hastalarda, hamile olanlarda ve burun içi cerrahi operasyon geçirmiş olan kişilerde rahatlıkla uygulanılabilmektedir.

Yazar: Sinan UZA

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku