Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Algı Dağınıklığı Nedir?

0 2.496

Her Algı Dağınıklığı Nedir?dönemde olsa da, son dönemlerde daha çok gündeme gelen algı dağınıklığı problemi, kişilerin işlerine, sohbetlerine dikkatli bir şekilde yoğunlaşamaması, iş verimliliğinde düşüş, unutkanlık, yoğunlaşma bozukluğu, halsizlik hissi, programlı bir hayat kuramama, hayatını düzenli ve verimli bir şekilde idare edememe ile ortaya çıkan bir nevi zihin yorgunluğu olarak tanımlanabilir.Her dönemde olsa da, son dönemlerde daha çok gündeme gelen algı dağınıklığı problemi, kişilerin işlerine, sohbetlerine dikkatli bir şekilde yoğunlaşamaması, iş verimliliğinde düşüş, unutkanlık, yoğunlaşma bozukluğu, halsizlik hissi, programlı bir hayat kuramama, hayatını düzenli ve verimli bir şekilde idare edememe ile ortaya çıkan bir nevi zihin yorgunluğu olarak tanımlanabilir.

Algı dağınıklığı iş hayatımızı, sosyal hayatımızı etkilerken bir yandan da benlik saygısında düşüşü, özgüven problemini beraberinde getirebilmektedir. İş stresi, sosyal hayatın baskısı, gündelik hayatın koşuşturması arasında sıkışan ve birden fazla rolü olan birey, zihnini ve vücudunu dinlendirmeye vakit ayıramazken vakit olsa dahi bunu nasıl yapabileceğini bilemez. Bu durumu kendine özgü bir durum olarak görmesi halinde ise yetersizlik hissine yol açabilir. Algı dağınıklığını önlemek, tedavi edebilmek için kişilerin öncelikle yoğunlaşması gereken noktalar algı dağınıklığının baş gösterdiği durumlardır.

Algı Dağınıklığının Gözlemlendiği Durumlar:

1) Kronik Stres: Uzun süreli stres altında çalışmak insan beynini olumsuz yönde etkilemektedir.
2) Yoğun Teknoloji Kullanımı: Ofiste veya evde; cep telefonu, tablet, bilgisayar kullanımı zihnimizde odaklanma problemlerine, algılama eksikliğine yol açmaktadır.
3) Algı Dağınıklığı Nedir?Manyetik Alan Kirliliği: Etrafımızda biz istesek de istemesek de maruz kaldığımız yoğun bir radyasyon bulunmaktadır. Cep telefonu sinyalleri, tv ve radyo dalgaları, baz istasyonları, telsiz dalgaları, yüksek gerilim hatları vb. bunlarda zihinsel ve fiziksel halsizliğe yol açmaktadır.
4) Alkol Alışkanlığı: beyin fonksiyonlarını baskı altına alan alkol zihinsel ve fiziksel yorgunluğu da beraberinde getirmektedir. Alkol kullanan bireylerde unutkanlık ise kaçınılmaz bir durumdur.
5) Uykusuzluk: Uyku süreci sadece fiziksel bir dinlenme sağlamaz. Zihnimiz uyku sürecinde tüm baskılardan uzak kalarak dinlenmektedir.
6) Depresyon: Depresyon, beyin yorgunluğunun hem sebebi he soncu olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirtileri zihin yorgunluğunun sebepleri ve sonuçları olarak da gösterilebilmektedir. Yorgun bir zihin, sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirememektedir.
7) İlaçlar: Bazı ilaçlar zihin yorgunluğu, durgunluk, algıda güçlük yaratabilmektedir.
8) Vitamin Eksikliği: Vücudumuz makine gibi koordineli çalışan bir yapıya sahiptir. Vitamin eksikliği zihnimizi unutkanlık başta olmak üzere dikkatsizlik, halsizlik, algı güçlüğü gibi birçok yönden etkileyebilmektedir.

Algı Dağınıklığının Önüne Geçebilmek İçin:

1) Algı dağınıklığı problemi için tabi ki öncelikle bir uzmandan destek alınmalıdır.
2) Bununla birlikte ise bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler de hızlı sürede algı dağınıklığını yenmeyi kolaylaştıracaktır.
3) Algı dağınıklığı ile savaşabilmek için beslenme şekline dikkat edilmelidir.
4) Dengeli bir programla badem, ceviz ve yeşil sebzeler gibi zihnimizi dinç tutmamıza yarayan yiyeceklere öğünlerde yer verilmelidir.
5) Hobiler edinerek kaliteli zaman geçirilmelidir.
6) Spor yapılmalı sağlıklı bir zihin yapısının sağlıklı bir vücut ile sağlandığı unutulmamalıdır.

Kaynakça:
kigem.com/beyin-yorgunlugu-algi-bozukluguna-yol-aciyor.html

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku