Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Times Meydanı Nerede?

0 1.031

Times Square ya da Türkçe olarak ifade edecek olursak Times Meydanı, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletine bağlı aynı adlı New York şehrinde bulunan Manhattan ilçesinde bir meydandır. Gerek Amerika Birleşik Devletleri’nin gerekse de New York’un en önemli lokasyonlarından biri olan Times Meydanı, bölgenin en popüler turistik destinasyonu konumundadır. Ayrıca da New York şehrinin bir ticari teşhir meydanı olan Times Meydanı, New York’un en önemli caddelerinden biri olan 7. caddede yer almakta ve bu anlamda Broadway’e de komşuluk etmektedir. Times Meydanı kimi zamanlar ”The Center of the Universe” yanı başka bir ifadeyle ”Evrenin Merkezi” olarak lanse edilirdi. Bazıları da bu bölgeye ”Dünyanın Kalbi” demektedir. Her ne şekilde ifade edilirse edilsin, Times Meydanı, dünyanın en işlek noktaları arasında yer almaktadır. Times Meydanı ayrıca dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu bir yer olmasının yanı sıra aynı zamanda da bir reklam teşhir merkezidir. Burada dünyanın en ünlü markaları milyonlarca dolar harcayarak markalarının reklamlarını verir.

DTimes Meydanı Nerede?ünyanın en önemli destinasyonları arasında yer alan Times Meydanı, New York eyaletinin en önemli sembolleri arasında yer alır. Tam olarak eğlence ve kültür merkezi olarak lanse edebileceğimiz bu meydan ticari faaliyetlerin de zirveye ulaştığı noktalar arasında yer almaktadır. Yapılan bir araştırma sonucunda, New York’a ziyaret gerçekleştiren turistlerin yüzde 93’lük kesimi kesinlikle Times Meydanı’na uğradığı saptanmıştır. Burası öyle bir noktadır ki, dünyanın her milletinden insana rastlamanız mümkündür. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Asya, Güney Amerika ve Okyanusya ülkelerinden turist akınına uğrayan Times Meydanı, günlük olarak 330 bin kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu güne kadar yapılmış araştırmalar göstermektedir ki, Times Meydanı’nın günlük ziyaretçi ya da başka bir ifadeyle bölgeden akan insan trafiği günlük 460 bin kişi olarak tespit edilmiştir. Bu Amerika Birleşik Devletleri açısından bir rekor olarak kabul edilmektedir. Times Meydanı’nın yıllık ziyaretçi sayısı ise yaklaşık olarak 50 milyon kişidir. Bu da bölgenin ne kadar popüler olduğunu açıkça göstermektedir.

1904 yılında Times Meydanı adını alan bölge daha önceleri Longacre Square olarak anılmakta idi. Sonrasında hızla popülaritesini artırmayı başaran Times Meydanı, kısa sürede ülke ve dünyanın en önemli meydanları arasında yer almıştır. Birçok Amerikan ulusal firması başta yayıncılık alanında faaliyet gösteren bir gurup şirket, merkezlerini bu bölgeye taşımışlardır. Times Meydanı, sahip olduğu ziyaretçi trafiği ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletine bağlı Orlando şehrinde bulunan Disneyland’den daha fazla trafiğe sahiptir. Bölgenin ekonomik hacminin yıllık 5 milyar dolar civarında olduğu sanılmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.