Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Almanya’ya Kargo Göndermek İçin En Hızlı Çözüm “HAVADA”

0 364
Almanya'ya Kargo Göndermek İçin En Hızlı Çözüm "HAVADA"

Almanya kargo gönderimleri son dönemde iyice hız kazanmış durumda. Türkiye’nin en önemli ticaret partneri, ihracatta birinci, ithalatta da ikinci sırada yer alan Almanya’ya ürün/eşya göndermenin en kısa ve hızlı yolu “havadan” geçiyor.  

Karayolu taşımalarında sınır kapılarında yaşanan belge ve uzun TIR kuyrukları sorununu aşmak isteyenlerin ilk tercihi olan uluslararası uçak kargo taşımalarının sefer sayıları her geçen gün artmakta. Türkiye’nin 2018 yılında 16.2 milyar dolarla en çok ihracat yaptığı ülke Almanya oldu. Bu da haliyle lojistik sektörüne Almanya açısında pozitif bir katkıda bulundu.

3 BİN KİLOMETRELİK MESAFEYİ AŞMANIN EN KOLAY YOLU 

Hava yolunun yolculuklarda sağladığı hız faktörünün kargo taşımalarında da devreye girmesi ile son yılların en önemli trendi olan uluslararası hava kargo taşımacılığının en önemli durağı Türkiye açısından Almanya oldu. Türkiye – Almanya arasındaki karayolu ile gidilse 32 saatte ancak aşılabilecek 3 bin kilometrelik mesafe, kargo uçaklarının ve seferlerinin artışı ile 1 iş gününde teslimat noktasına geldi. Express kargo ile ertesi gün teslimatın da mümkün olması ile özellikle zaman konusunda büyük avantajlar sağlayan Almanya hava kargo, hem kurumlar hem de bireysel kullanıcılar tarafından daha da tercih edilir oldu.

Almanya'ya Kargo Göndermek İçin En Hızlı Çözüm "HAVADA"

ALMANYA KARGODA HAVA KARGONUN TERCİH NEDENLERİ

Almanya’ya kargo gönderirken zaman kaybetmek istemeyen, ihracat numunesi ya da mikro ihracatı yerine ulaşsın isteyenler Almanya kargo gönderimlerinde havayolu taşımacılığını kullanmaya başladı.

Nüfusunun yüzde 4’ü Türk olan, 3 milyondan fazla Türk’ün yaşadığı Almanya, hem orada yatırım yapan Türk girişimcileri hem de Türkiye’de yatırım yapan Alman firmalarının gönderileri ile yurtdışı kargo trafiğinin en yüksek olduğu ülke konumuna geldi.

ALMANYA HAVA KARGODA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Almanya’ya uçak kargo ile evrak ya da paket gönderirken ya da Almanya’dan Türkiye’ye gönderim yaparken uyulması gereken belirli kural ve yasalar söz konusu. Almanya’ya kargo gönderirken öncelikle bu kurallara ve yasalara uymak gerekiyor.

Almanya’nın gümrük ve vergi mevzuatları ile gümrük tarifelerine uyulması gerekirken, ağırlık ve hacimsel bakımdan 150 kilogram üzeri kargo gönderilerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutulduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun yasakladığı hiçbir ürün kargo ile gönderilemez, yanıcı ve yakıcı gönderiler Almanya’ya hava kargo yolu ile taşınamaz.

ALMANYA KARGO FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Almanya kargo gönderiminde değişik fiyatlar söz konusu olabiliyor. Gönderi fiyatı, gönderilen ürünün, niteliği, ağırlığı, hacmi göz önüne alınarak belirleniyor. Almanya kargo hizmeti alan kişi ya da kurumun Almanya’ya kargo yollarken bu faktörleri göz önünde bulundurması gerekiyor.

Almanya'ya Kargo Göndermek İçin En Hızlı Çözüm "HAVADA"

ALMANYA’NIN HER NOKTASINA UÇAK KARGO

Günümüzün teknolojik şartları, hava trafiğinin her geçen gün artması, kargo uçaklarının da en az yolcu uçakları kadar seyr-i sefer yapması ile Türkiye’nin her şehrinden Almanya’nın her noktasına kolayca hava kargo gönderilmeye başlandı. İstanbul Havalimanı’ndan Münih’e gidecek kargo artık tam zamanında ve sağlam bir şekilde alıcısının eline ulaşıyor.

ALMANYA KARGODA 1 İŞ GÜNÜNDE TESLİMAT

Hava kargo hizmeti veren şirketler uçuş yoğunluğunun yüksek olduğu Avrupa ülkelerine daha hızlı teslimat yapabiliyor. Almanya özelinde bu süre 1 ila 3 iş günü. Express kargo gönderiminde bu süre daha da kısa olabiliyor ve örneğin bir ihracat numunesi tam da zamanında potansiyel müşterinin eline ulaşıyor.

ALMANYA KARGO FİYATLARI

Almanya yurtdışı kargoları için sektörde faaliyet gösteren firmalar ürünün niteliği, ağırlığı, hacmi, kargo gönderilmek ülkenin uzaklığı ve o ülkeye düzenlenen uçuşların sayısı gibi kriterleri göz önüne alarak farklı fiyatlar verebiliyor.

PTT kargo en ucuz Almanya kargo olarak karşımıza çıksa da en uzun teslimat süresi de PTT tarafından veriliyor. Yaşanacak bir sürü sorun da cabası.

Almanya’ya kargo gönderimlerinde global taşıma şirketleri ile yapılacak bir kargo gönderiminde ortalama olarak aşağıdaki fiyatlar söz konusu: 

  • 1 kg: 60 Euro
  • 10 kg: 200 Euro
  • 30 kg: 320 Euro

Burada dikkat edilmesi gereken 2 önemli nokta var. Birincisi 30 kilogram üzeri kargo gönderimleri için firmalarla direkt görüşmek daha avantajlı ve ekonomik fiyatların alınmasını sağlayabilir. Öte yandan bu fiyatlar sadece kargonun kapıdan kapıya taşıma fiyatı olduğu için gümrüklemede oluşacak vergiler ek ücret olarak lojistik maliyetine yansıyor.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.