Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Paketlerinizi Güvenli Biçimde Kargolama Önerileri

0 230

Öncelikle taşıma tanımı insanların, hayvanların ve malların bir yerden başka bir yere araç vasıtasıyla aktarılması olarak anlatılabilir. Biz canlıların bir yerden bir yere ulaşımını bir kenara bırakarak, mallarımızın güvenli biçimde taşınması konusuna odaklanacağız.

Örneğin bir ürünü bir web sitesi aracılığıyla satın aldığınızda, o ürünün hangi yolla ya da hangi kargo firmasıyla göndertileceği, ürünün size ulaşmaması ya da kırılmış-deforme olmuş şekilde tesliminden kaynaklı iade edilme durumu vb. gibi konuların tamamı gönderici olan tarafın sorumluluğundadır. Siz sadece satın al butonuna tıklayarak ödemesini yaptığınız ürünün kapınıza hızlı ve sağlam biçimde gelmesini beklersiniz. Tabi sağlam gelen ürünlerde de ilk kullanımda ya da iadesi süresi içerisinde yaşanabilecek arızalardan dolayı sorun yaşayabilirsiniz ancak bunun oranı çok daha düşüktür. Yani çoğunlukla problem ilk taşıma esnasında gerçekleşir.

Sipariş verdiğiniz ürün için durum yukarıda anlatılan şekildeyken, örneğin siz ikinci el bir ürününüzü sattınız ve karşı tarafa gönderimini yapacaksınız. İşte bu noktada gönderici taraf olarak kargo güvenliği açısından bütün sorumluluk sizdedir.

Birinci aşama olarak kargoyu hazırlarken ürünün akıcı, yanıcı ya da patlayıcı nitelikte olmaması gerekir. Aynı zamanda uç kısımları sivri ve delici olup paketlenmesi mümkün olmayan ya da hiç ambalajlanmadan açık şekilde gönderilmek istenilen ürünler de yine kabul edilmemektedir. Son olarak mücevher, altın vb. değerli madenler ve kıymetli evraklar da kargo ile taşımaya uygun değildirler.

İkinci aşamada kargo ile taşınmaya uygun olan ürününüzü doğru biçimde paketlemelisiniz. Kırılacak nitelikte olan ürünlerin önce yumuşak naylonlarla sarılıp sonrasında sağlam bir koliye konulması en garanti yoldur. Giyim eşyası gibi katlanabilen ve kırılma riski olmayan ürünler içinse, koli kullanmaksızın ürünün sığabileceği mümkün olan en küçük ebatlı sağlam ve su almayacak bir poşetlemenin yapılması yeterli olacaktır. Bu tip bir paketleme ile gönderi ücretleri bakımından önemli ölçüde avantaj sağlayabilirsiniz.

Üçüncü ve son aşama ise, ürününüzü güvenilir bir kargo firmasına teslim ederek kargo takip sürecine geçilmesidir. Güvenli kargo taşımacılığı açısından önerilebilecek birçok kargo firması bulunmaktadır. Türkiye’de büyük online alışveriş mağazalarının kendi bünyesindeki taşıma firmaları hariç 20’ye yakın özel kargo firması bulunmaktadır.

Mesela bu firmalardan Aras Kargo’yu tercih ettiyseniz aras kargo takip bağlantısından kargonuzun son durumunu ve detaylı hareket raporunu inceleyebilirsiniz. Güvenli alışverişler.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku