Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alüminyum Folyo Kullanmanın Zararları ve Alüminyum Zehirlenmesi Nedir?

0 1.626

Alüminyum Folyo Kullanmanın Zararları ve Alüminyum Zehirlenmesi Nedir?Aiüminyum Nedir?

Aliminyum atom numarası 13 olan, doğada genellikle boksit cevheri halinde bulunan, endüstriyel birçok ürününün yapımında kullanılan özellikle uzay ve uzay ve havacılık, inşaat bunların yanısıra taşımacılık sanayisinde de kullanılan yumuşak hafif ve gümüşümsü renkli bir metaldir. Bu masum tanımdan sonra, bazı diş macunları,saklama kapları,sigara filtreleri,bazı tuzlar ve peynirler,terden koruyucu deodorantların zararlı alüminyum içerdiklerini hatırlatmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Alüminyum Folyo Ölüm Saçıyor!

Gümüş rengi ile göz alan yiyeceklerimizin paketlerini çekici hale getiren mutfağımızın vazgeçilmez ürünlerinden biri alüminyum folyo… Peki alüminyum folyonun ısıyla etkileşime geçtiğinde gıdaların alüminyum emmesine sebep olduğunu kaçımız biliyoruz. Vücudumuza herhangi bir yolla karışan Bakır, Alüminyum, Kurşun, Arsenik, Platin, Civa gibi ağır metaller vücudumuzda biriktiğinden zamanla farklı hastalıklara sahip olmamızı sağlayabilirler. Yapılan araştırmalar sonucunda Alzheimer hastalarının beyin dokusunda tespit edilen yüksek miktarda alüminyum bu hastaların alüminyum ürünleri ne sıklıkta kullandıklarını akla getirmektedir. Bunun yanısıra kansızlık,kemik erimesi, zeka geriliği,beyin fonksiyon bozuklukları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, Parkinson, ciltte bozulmalar,öğrenme bozuklukları,karaciğer rahatsızlığı vb. birçok rahatsızlığın temelinde ağır metal zehirlenmesi yatıyor olabilir. Bu nedenle siz siz olun alüminyum malzemeleri mutfağınızdan uzak tutun.

Maalesef yurdum insanı bazı şeyleri yaşayarak öğrenmeyi daha çok seviyor. Teknik bilgileri araştırmaktan da çok hoşlaşmadığımızdan, bir gün medyada bu konuyla ilgili gördüğümüz- duyduğumu çarpıcı bir haber bizi daha çok etkiliyor ve o zaman bu ürünleri kullanmaktan vazgeçiyoruz. İşte o çarpıcı haberlerden biri de, Dr. Ümit Aktaş’ın muayenehanesine gelen 12 yaşında bir kız çocuğunun ibret verici hikayesi. Aşırı yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı şikayetiyle tıp fakültesine götürülen kız çocuğuna aplastik anemi teşhisi konulmuş ve kortizon tedavisine başlanmış. çocuğun durumu daha da kötüleşmiş. Kimse ağır metal zehirlenmesinden şüphelenmemiş ve kan testi yapılmamış. Sonunda çocuktaki tüm bu rahatsızlıkların tost makinesinden aldığı metal sonucunda oluştuğu anlaşılıyor. Nasıl mı? Küçük kızın annesi tost makinası çizilmesin diye yüzeyini alüminyum folyo ile kaplıyor. her gün okula gitmeden bu makinada kızına tost yapıyor. Alüminyum folyonun ısıyla reaksiyona geçmesi sonucu, küçük kızın yediği tostlarda bulunan metal vücuduna beslenme yolu ile geçmiş oluyor. Her gün okula giderken yenilen tost bir zehire dönüşüyor. Yapılan tedavi sonucunda küçük kız sağlığına kavuşuyor. Siz siiz olun eşyaları koruyacağım derken çocuklarınızın, kendinizin hayatını asla tehlikeye atmayın. Bu ürün yerine mutfağınızda yağlı kağıt kullanabileceğinizi unutmayın.

Alüminyum Folyo Kullanmanın Zararları ve Alüminyum Zehirlenmesi Nedir?Peki Alüminyum Folyoyu Nerellerde Kullanabiliriz?

* Kötü görünen ısıyla temas etmeyen eşyalarınızı sarmak için kullanabilir.
* Asiti olmayan, limonsuz, tuzssuz gıda maddelerini sarmak için kullanabilirsiniz.

Alimünyum Folyonun Zararları Nelerdir?

* Artık balıkları sebze ve etleri folyolayıp fırına atmaktan,aşureyi alüminyum kaplara koymaktan vazgeçmelisiniz. Çünkü folyoya sarılıp ısıl işlem gören bütün yiyecekler alüminyumu emiyor. Buda zehirli tüm maddelerin kolayca vücudunuzda birikmesine sebep oluyor. Bu yolla komşularınızı ve sevdiğiniz dostlarınızı da zehirlemiş olduğunuzu unutmayın.

* Islak, asidik,, bazik, tuzlu hiçbir şeyi folyolayıp saklamayın. Asit ve tuz alüminyumla etkileşime geçip çözünecek ve folyoya sardığınız gıdaya geçecektir.

* Dışarıdan hazır yemek yemek yeme alışkanlığınız varsa alüminyum kaplar içerisinde satılan ve bu kaplar içerisinde ısıtılıp tüketilen gıdalardan uzak durmalısınız. Sıcak ve alüminyum biraraya geldiğinde içerisinde bulunduğu kaptan yediğiniz her lokma vücudunuzda zehir olarak birikecektir.

* Nörolojik bir rahatsızlığınız varsa (özellikle alzheimer,parkinson ve demans hastalıkları), diyaliz hastasıysanız, karaciğer fonksiyonlarınızda bozukluk varsa alüminyum içeren tüm eşya ve ürünlerden uzak durmalısınız. Alüminyum kullanımı bu rahatsızlıklara sebep olduğu gibi var olan rahatsızlığınızı da tetikleyecektir. Kalsiyum,çinko,magnezyum, B6 vitamini kullanımı bu zararları azaltabilir.

Alüminyum Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir ?

Vücudunuzda gereğinden fazla alüminyum birikmesi halinde mide bulantısı,bunama, böbreklerde hasar, karaciğerin fonksiyonlarının bozulması, gastroenterit, iştahsızlık, denge kaybı, nefes darlığı, psikoz, adale ağrıları, vücut yapısının zayıflaması,kemiklerde ağrı,kas zayıflığı, anemi,embesillik, çocuklarda cüceleşme, skolyoz vb. belirtileri bulunmaktadır. Bu belirti ve rahatsızlıklardan sadece biri alüminyum zehirlenmesi olduğunu göstermeyebilir. Ancak birkaçına sahipseniz acilen bir uzmana başvurmanız gerekecektir.

Alüminyum Folyo Kullanmanın Zararları ve Alüminyum Zehirlenmesi Nedir?Alüminyum Zehirlenmesinde Tedavi Yöntemi

Yapılan araştırmalar bu tür zehirlenmelerde en etkili yöntemin şelasyon tedavisi olduğunu göstermektedir. Hastaya damardan B ve C vitaminlerinin ayrıca magnezyum ve çinko verilmesi bu işlemin haftada 2 kez yapılması ile ağır metallerin bağlanması ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu işlem ağızdan yada fitille de uygulanabilir ama damar yolu kadar etkili olduğu söylenemez.

Bilinçsiz bir toplumuz ve tüketicileriz diyoruz ama zararlı ürünler üretildikçe ve tüketilmemesi konusunda kamu spotları yayınlanmadıkça, halk uyarılmadıkça bilinçsizliğe ne kadar çare bulabiliriz?

Kaynakça:
https://plus.google.com<br /><br /><br /><br /><br />
www.drmesutcaner.com<br /><br /><br /><br /><br />
https://www.umitaktas.com

Yazar:Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.