Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Günlük Bitkisi’nin Faydaları Nelerdir?

1 26.740

Günlük Bitkisi'nin Faydaları Nelerdir?Bir diğer adı ile bilinen (Ak) Günlük bitkisi olarak da bilinen fındıkgillerden gelen,kışın yapraklarını dökmeyen boyu yirmi metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır. Genellikle tropik bölgelerde yetişmektedir. Buhur, Boswellia, Styrax, Frankincense, Encens isimleriyle de anılan bitki, ülkemizde daha çok “Günlük” adı ile bilinmektedir. Bu ismi almasının nedeni, sığla ağacından 2-3 yılda bir çizilerek elde edilmesi ve tütsü mahiyetinde ayin ve törenlerde kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Aktarlardan satın alabileceğiniz günlük bitkisi, sığla ağacının çizilmesiyle elde edilen balsamın kurutularak, küçük parçalar haline getirilmesinden elde edilir. Sarı, şeffaf bir rengi olan sert bir madde olarak karşımıza çıkar.

Günlük Bitkisi'nin Faydaları Nelerdir?Günlük Bitkisinin Faydaları:

– Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları tedavisinde kullanılmaktadır. Nefes darlığına iyi geldiği bilinen bitki, faranjit,bronşit ve öksürük için bire birdir. Balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Antibiyotik tedavisi önerilemeyen yada antibiyotik tedavisinden fayda görmeyen hastalar tarafından tercih edilmektedir.
– Yağ olarak da satın alınabilen günlük bitkisinin, ılık su ile sulandırılarak içildiğinde, mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Tadı acı olduğundan, bal ile içimi daha kolay hale gelebilmektedir.
– Günlük yağı, yara üzerine sürülerek antiseptik özelliği sayesinde, yaraların hızla iyileşmesini sağlamaktadır.
– Hafızanın geliştirilmesi ve unutkanlık gibi hastalıklar için fayda gösterdiği bilinmektedir.
Bunun için özellikle demans hastaları, 3-4 tane günlüğü kuru üzümle birlikte yutabilirler.
– Günlük bitkisi, ezilip bal ve ılık su ile karıştırılarak içilirse, ishali önlemektedir.
– Günlük yağının hazmı kolaylaştırıcı etkisi olduğundan, sinameki otu ile karıştırılarak yutulması sayesinde kabızlıktan kaynaklanan rahatsızlık giderilebilmektedir. Basur tedavisinde kullanılmaktadır.
– Gençleşmek isteyenler için aradığınız formül günlük bitkisinde olabilir. Günlük yağını sulandırıp bir pamuk ile cildinize uygularsanız cildinize ferahlık verir. Cildinizin gençleşmesine yardımcı olur. Ayrıca uyuz, mantar, temre tedavisinde kullanılmaktadır.
– Romatizmal ağrılara ve bel ağrısına iyi geldiği bilinen 2,5 gram günlük bal ile karıştırılarak yutulabilir. Ancak bu uygulama sonucunda,kişinin fayda görebilmesi için 7-8 saat kadar su içmemesi gerekmektedir.
– Tütsü olarak kullanılan günlük bitkisi, ferahlatıcı kokusu ile parfüm formüllerinde de yerini almıştır.
– Hamile bayanların, emziren annelerin ve 3 yaşından küçük çocukların kullanması önerilmemektedir.
– Fazla kullanımı zararlı olabileceğinden yeteri kadar kararınca kullanımına özen gösterilmelidir. Sağlıklı günler, aylar, yıllar sizin olsun.

Kaynakça:
www.medikaltedavi.com
www.saglikaktuel.com

Yazar:Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Afra diyor

    Günlük bitkisinin içinde hangi vitaminler minareller var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku