Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Otto Rehagel Kimdir?

0 316

Otto-RehhagelOtto Rehagel, 9 Ağustos 1938 tarihinde, Almanya‘nın Essen şehrinde dünyaya gelmiştir. Almanya’nın gelmiş geçmiş en iyi teknik adamlarından biri olarak kabul edilen Otto Rehagel, aynı zamanda eski bir futbolcudur. Futbolculuk döneminde, Hertha Berlin ve Kaiserslautern gibi takımlarında formasını giymiş olan Otto Rehagel, savunma pozisyonunda oynamıştır. Otto Rehagel’i dünya çapında bir üne kavuşturan ise, teknik direktörlük kariyeri olmuştur. Çalıştırdığı birçok kulüp takımı ile başarılı sonuçlar elde eden Rehagel, aynı zamanda da Yunanistan milli takımını çalıştırmıştır. Antrenörlük kariyerine Saarbrücken’i çalıştırarak başlayan Rehagel, burada geçirdiği 1 sezonda, toplam 30 maça çıkmıştır. Sonrasında Kicker Offenbach’ın başına geçen Rehagel burada da fazla kalmamıştır.

Otto Rehhagel2Sonrasında 2 aylığına Werder Bremen’i çalıştıran Alman hoca, buradan Borussia Dortmund’a geçmiştir. Dortmund’da geçirdiği 2 sezonda 74 maça çıkan Rehagel, başarılı olamayınca, kulüpten ayrılmak zorunda kalmıştır. Dortmund’dan ayrıldıktan 5 ay sonra Arminia Bielefeld ile sözleşme imzalayan Rehagel, burada kupa kaldırma başarısı gösterememiştir. Sonrasına kısa bir dönem de Fortuna Düsseldorf’u çalıştıran Alman hoca, 1981 tarihinde, Werder Bremen’in başına ikinci kez gelmiştir. yaklaşık 14 yıl süren Bremen kariyerinde toplam 609 maça çıkan Rehagel, 322 kez sahadan galibiyetle ayrılmıştır. Werder Bremen’de geçirdiği 14 yılda, 2 Bundesliga, 2 Almanya Kupası, 3 Almanya Süper Kupası ve 1 de UEFA Kupa Galipleri Kupası kazanan Rehagel, Werder Bremen’in gelmiş geçmiş en başarılı teknik adamı olarak kayıtlara geçmiştir.

South+Korea+v+Greece+Group+B+2010+FIFA+World+DpRMvVHXpk9lWerder Bremen’den, Bayern Münih’e transfer olan, Otto Rehagel, burada geçirdiği 1 yılda 42 maça çıkmış ve 27 galibiyet elde etmiştir. Bayern Münih ile herhangi bir kupa kazanamayan Rehagel sezon sona ermeden takımdan ayrılmak zorunda kalmıştır. Sonrasında 4 yıllığına Kaiserslautern’in başına geçen, Rehagel 1 Bundesliga 1 de Almanya 2. Bundesliga şampiyonluğu yaşamıştır. Otto Rehagel’i dünya çapında bir antrenör yapan ise; Kaiserslautern’in başına geçtiğinde kulüp ikinci lige düşmüştür. Kulübün başına geçip kulübü ikinci ligde şampiyon yapıp ertesi yıl Bundesliga’ya yükseltmiştir. Bundesliga’ya çıktığı yıl Kaiserslautern’i Bundesliga’da da şampiyon yapmış olmasıdır.

2001’de ise, Yunanistan milli takımını çalıştırmaya başlayan Otto Rehagel, Yunanistan’ı UEFA Euro 2004’te şampiyon yaparak oldukça zor elde edilebilecek bir zafere imza atmıştır. Özellikle oynattığı futbol ile bazı kesimlerin eleştirisine maruz kalsa da kupayı kazanmayı bilmiştir. Sonrasında, 2012 yılında Almanya Bundesliga ekiplerinden Hertha Berlin’nin başına geçmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.