Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Altı Parmaklı Olmak Neden Avantajlıdır?

0 633

Dünyadaki bazı insanlarda polidaktili vardır. Polidaktilinin anlamı, ellerinde ya da ayaklarında ekstra parmaklarla doğmalarıdır. Bazı doktorlar bunu malformasyon (bozukluk) olarak adlandırırlar ama aslında polidaktili kişiye fayda sağlayabilir mi?

Yaklaşık her 700-1000 bebekten biri polidaktili ile doğmaktadır. Polidaktili yaygın bir özellik olmadığı için, bazı insanlar bunu anormali ya da malformasyon olarak değerlendirirler. Çoğu Altı Parmaklı Olmak Neden Avantajlıdır?doktor, doğumda ekstra parmakları cerrahi müdahale ile alır. Çünkü bu özelliği faydalı olarak değerlendirmez ve ileriki yaşamında kişinin, kendi görünümü konusunda endişeye kapılabileceğini düşünür. Estetik görülmemesine karşılık, polidaktilinin kişiye pratik açıdan faydaları olabilir.

Almanya’da Freiburg Üniversitesinde yapılan ve Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmaya göre altı parmaklı kişilerin hareket kabiliyeti, daha az parmaklı olanlara göre daha fazlaydı. Küçük bir çalışmada araştırmacılar; her iki elinde de altı parmağı olan iki gönüllüyle çalıştı. Bu gönüllüler; 52 yaşındaki bir kadın ve 17 yaşındaki bir erkek çocuktu.

Araştırmacılar; gönüllerin beyin aktivitelerini işlevsel MRI ile kaydederken, onları çeşitli işlerle meşgul ettiler. Bu deneyin sonucunda, kendi kaslarını hareket ettirerek ekstra parmakların bağımsız şekilde çalışabildiği ortaya çıktı. Böylece deneylerde, iki eli kullanmayı gerektiren işleri tek bir elle yapabildiler. Üstelik araştırmacılar, kişiler ekstra parmaklarını kontrol edebilseler de, beyin de bunun için ek bir bölge olmadığı görülüyordu ve bu da şaşırtıcıydı.

Ekstra parmağın bağımsız olmasına ve beynin onu kontrol etmek zorunda olmasına rağmen, polidaktili sahibi olan kişilerin beş parmaklı olanlara kıyasla dezavantajı yoktur. Özetle Altı Parmaklı Olmak Neden Avantajlıdır?beynin, başka bir şeyden fedakarlık etmeden onu kontrol edebilecek kapasitesi vardır.

Başka bir çalışmada, iki gönüllünün beyninin, altı parmağı kontrol etmek için spesifik kaynakları olduğu görüldü. Beyindeki somatosensory (dokulardaki sinyalleri algılayan kısım) ve motor korteks kısımları ek motor yeteneklere izin verecek şekilde organize olmuştu. Bulgular, polidaktilinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamasına ek olarak, beynin ekstra vücut parçalarını kontrol etmeye nasıl adapte olduğunu da gösteriyor.

Ek uzuvlar gönüllülerde, doğumdan beri çalışıyordu. Bu da benzer işlevselliğin, yaşamın ilerleyen evrelerinde eklenen yapay uzuvlar için geçerli olmayabileceğini gösteriyor.

Polidaktili sahibi kişiler, ekstra uzuvların sinirsel kontrolünü analiz edebilmek için eşsiz bir kaynaktır. Gelecekte, beynin yeni vücut özelliklerine nasıl adapte olduğunun daha iyi anlaşılması, kişinin sinir sistemi ile bağlantı kurabilen giyilebilir robotik uzuvların geliştirilebilmesi için bilim insanlarına yardımcı olacaktır.

Kaynakça:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325388.php

Yazar: Ayça Olcay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.