Marul Diyeti İle Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

Adından da anlaşılacağı gibi, ana madde olarak maruldan oluşan etkili bir besindir. Çok kısa bir süre içinde kilo vermek isteyenler için uygundur, sadece diyete tam olarak bünyeleri uyuyorlarsa. İnsanlar marulun sadece yeşil bir salata olduğunu düşünürler, fakat aslında içinde saklı birçok sağlık yardımı vardır. Her şeyden önce, düşük kalorili bir sebzedir. 100 gram marulda sadece 15 kalori vardır. Çok miktarda vitamin içerir. Marul, antioksidan özelliklere sahip mükemmel bir A vitamini ve beta karoten kaynağıdır. A vitamini sağlıklı kasları, cildi ve vizyonu korur. Ayrıca marulda bulunan K vitamini, kemikleri güçlendirir ve osteoporozu önler. C vitamini, bağışıklık sistemini geliştiren ve vücudu iltihaplara karşı koruyan bir başka güçlü antioksidandır. En az, ancak daha az önemli olmayan, vücut metabolizması için büyük önem taşıyan, kan basıncını kontrol eden ve kalp hızını düzenleyen demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi minerallerdir. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde yardımcı olan önemli miktarda bakır da vardır.

Marul diyeti birkaç gün süren farklı aşamalardan oluşur.

Aşama 1: Bu aşama, takip eden diyet için vücudu alacağınız 2 gün sürer. İhtiyacınız olan tek şey kahvaltıda 1/2 oranında marul tüketmektir. Sadece marulun güzelce yıkandığından emin olun, sonra doğrayın ve tuz, limon suyu ve kesinlikle zeytinyağı ekleyin. Ayrıca maydanoz veya tatlı fesleğen gibi taze otlar da ekleyebilirsiniz. Şekersiz bir fincan kahve veya çay içebilirsiniz. Salatayı yemeden önce bir bardak su için. Kahvaltıda salata dışında başka bir şey yemeyin. Günün geri kalanı için düzenli olarak yiyebilirsiniz.

Aşama 2: Ayrıca, yukarıda belirtilen salata ile kahvaltı ve akşam yemeğini değiştirmek zorunda olduğunuz iki günden oluşur.

Aşama 3: Bu aşama üç gün boyunca sürer, burada yemeniz gereken tek şey marul salatasıdır. Salata miktarında herhangi bir sınırlama yoktur, ancak başka yemeklere izin verilmemektedir.

Aşama 4: Dördüncü aşama, ikinci aşama ile aynıdır. Kahvaltı ve akşam yemeği için salata yiyorsunuz ve öğle yemeği için düzenli olarak yiyorsunuz. Düzenli yiyecek dediğimiz zaman, yağlı yiyecekleri hızlı bir şekilde yemeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Aşama 5: Tahmin edebileceğiniz gibi, bu adaçayı ilki ile aynıdır. Bir bardak su içmeden önce sadece kahvaltıda salata yemeye başlıyorsunuz.

Marul diyeti kilo vermek için harika bir yoldur, ancak biraz sıkıcı ve saklanması zor olabilir. Bu yüzden tutarlı olun ve üçüncü aşamadan başlayın ve sonunda kendinizi iyi hissetmenin tadını çıkarın.

Marul’un sağlığa 10 faydası

Marul mükemmel kilo kaybı verdiren harika bir yiyecek ve tavşan yemeği olarak da adlandırılır ancak çok daha fazlası vardır. Şaşırtıcı şifa yararları ve %20 protein kalori ile ‘goril’ denmektedir.

Bu muhteşem güç yiyeceğinin tüm avantajlarını ve geçmişini araştırın. Romato, marul kategorisinde en yüksek besin değerlerinden birine sahiptir. Çoğu insan, en düşük beslenmeye sahip olan buzul maruluna aşinadır.

Bu ikisini karşılaştırmak gerekirse, daha az şeker ve sodyum, iki kez protein, iki kere kalsiyum, üç kez K vitamini, dört kez demir, sekiz kez C vitamini, yedi defa Vitamin A’ya sahip olan Romato marulunu tercih etmek gerekmektedir.

Bu, kırmızılar ve beyazlar üzerinde yeşil ve koyu renkli yiyecekleri seçmek için genel kuralı takip etmelisiniz. Bu, kırmızı ve yeşil yapraklı marulun da buzdağından daha besleyici olduğu anlamına gelir.

Sağlığa Faydaları:

1. Kalori Miktarı
Düşük kalori İçeriği ve neredeyse hiç yağ olmaması. 1 fincan rendelenmiş marulun içinde sadece 12 kalori vardır.
Bu yüzden kilo kaybı için çok iyidir.

2. Fiber ve Selülozda Yüksek
Başka bir sebep kilo kaybı için iyidir.
Bu lif aynı zamanda safra tuzlarının vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Vücut bu tuzları değiştirdiğinde, bunu yapmak için kolesterolü parçalar. Bu yüzden marul da kalp sağlığı için iyidir.

3. Sağlıklı Kalp
Marulun C vitamini ve beta karoten, kolesterolün oksidasyonunu önlemek için birlikte çalışır. Bu plağın birikmesini önler.

4. Omega-3 Yağ asitleri.
Roma marulunun 2/1 omega-3, omega-6 oranı vardır. Bu harika bir orandır.
Marulda yağ içeriği önemli değildir. Çok fazla yenmesi durumunda olumsuz etkilememesi güzel yanlarındandır.

5. Komple Protein
Roma marulunun kalorilerinde % 20 oranında protein bulunur. Tüm gıdalar gibi, bu proteinin çoğu tamamlanır ancak bu miktar dengeleyici proteinlerle birleştirilerek artırılabilir.

6. Uykusuzluğa yardımcı olur
Marul yaprakları kırıldığında veya keserken gördüğünüz beyaz sıvıya lactucarium denir. Bu, afyona benzer fakat güçlü yan etkileri olmayan rahatlatıcı ve uyku indükleyici özelliklere sahiptir. Sadece birkaç yaprak yiyin ya da marul suyu içmeyin. Ardından rahatlatıcı özelliğini siz de görmüş olacaksınız.

7. Marul Alkali Şekillendirme
Maruldaki mineraller, toksinleri uzaklaştırmaya ve asit / alkali dengesini düzenli tutmaya yardımcı olur. Bu seviyede dengelendikten sonra, daha fazla enerji, daha açık düşünme, derin dinlendirici uyku ve genç cilt gibi bir dizi fayda sağlar. Vücudunuzun sağlığı için alkali ile dengeleme yapmanız gerekmektedir.

8. Düşük Glisemik İndeksi
Marul, ortalama glisemik indeksine sahiptir, ancak çok az kalorisi olduğu için glisemik yükü sıfır olarak kabul edilir. Kan şekerini tıbbi nedenlerle izleyen herkes için bu harikadır. Düşük glisemik indekste kilo yönetimi büyüktür.

9. Bütün canlı yemek
Marul neredeyse her zaman pişmiş veya işlenmiş yiyeceklerde bulunmayan birçok mikro besin maddesine sahip çiğ tüketilir. Çiğ yemek de, beslenme bilimi tarafından izole edilmeyen veya tanınmayan hayati enerjiler ekler.

Büyük gıda şirketleri marulu uzun vadeli paketlemek ya da kutu veya kutulara koymak için bir yol bulamadılar. Umarım asla da yapamazlar. Aslına bakarsanız, marul organik yiyecekler bulabileceğiniz birkaç gıdadan biridir ve hemen yemek yemeniz için kutulara önceden yıkanmıştır.

10. Marul Tadı
Marulun çok düşük kalorileri olmasına rağmen, birçok çeşidi hala tatlı bir tada sahiptir. Yemeğinizden maksimum fayda elde etmek için, gerçekten tüm vücudunuzla birlikte yemek yemelisiniz. Acı tadı seviyorsanız, bunu da bulabilirsiniz!

İlginç Gerçekler ve Tarih:

Marul papatya ve devedikeni ailesinin bir parçasıdır. Yunanlılar ve Romalılar tarafından temel gıda ve ilaç (uyku indüksiyonu) için kullanılmıştır

İmparator Sezar Augustus, onu yemeğe bulaştığına inandığı için marul öven bir heykel yaptırmıştır. Çinliler marulun şans getirdiğine inanmışlardır. Ve marulu özel günlerde tüketmeyi tercih etmişlerdir.
Marul, Christopher Columbus’tan başka bir şey tarafından Kuzey Amerika’ya tanıtıldı. Yabani marul dünya çapında yaygındır.

Marul Çeşitleri:

1. Romaine – Bu klasik Yunan maruludur. Tatlı ve gevrektir.

2. Crisphead – Buzdağı. İç tarafta beyaz. Gevrek doku ve hafif tadı vardır.

3. Butterhead – Boston ve Bibb. Yumuşak ve tatlı olan büyük yeşil yapraklara sahiptir.

4. Kırmızı ve Yeşil Yaprak: narin tadı ve yaprakları vardır.

Roka, su teresi ve mizuna marul olarak sınıflandırılmaz, ancak genellikle salatalarda marulla karıştırılır. Benzer beslenme yararları vardır.

Romaine marulu dünya üzerinde en çok tercih edilen marul çeşitidir. Soğutucularda her zaman çok sayıda organik romaine marulu bulundurulmalıdır.

Marullara Dikkat:

Organik satın almadığınız sürece, marul birçok toksin ve böcek ilacı içerebilir. Bunun nedeni ise Ağırlık oranı yüksek bir yüzeye sahiptir. Böcek ve mikroorganizmalar, ihale marulunu sizin kadar seviyorlardır .

Bu nedenle: Kirli Düzine listesinde organik satın almanız gereken yiyecekler mevcuttur. Neyse ki günümüzde organik marul giderek daha fazla üretilmektedir.

Marul Tarifleri: 

Mükemmel Sebze Suyu : Meyve suyu, zayıf sindirim ve önemli sağlık sorunları yaşayanlar için mükemmel bir besindir.

Yeşil Nori Salatası: Marulın faydalarından ve deniz sebzelerinden elde edilen beslenme yumuşatmasından yararlanabilirsiniz.

Alkalize Edilmiş Karışık Yeşil Salata : Bu, çok çeşitli tatlar ve dokularla oluşturulan temel harika bir salatadır.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar