Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Altını Islatma Rahatsızlığı Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

0 369

Günümüzde en sık görülen sağlık sorunlarından biri de altını ıslatma sorunudur. Genellikle çocuklarda daha sık görülebilen altını ıslatma rahatsızlığı çeşitli nedenlere bağlı olarak kendini göstermekte ve etkisini uzun müddetler boyunca devam ettirebilmektedir. Yapılan birçok araştırmanın sonucuna göre her 10 çocuktan en az 1’inde görülen altını ıslatma rahatsızlığı özellikle tedavi edilmediği takdirde başta çocuğun günlük aktivitelerini olmak üzere anne ve babaların da günlük aktivitelerini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir.

8339_2Taşıdığı nitelikler sayesinde genellikle tehlikeli bir rahatsızlık olarak görülmeyen altını ıslatma rahatsızlığı çok nadiren de olsa yetişkin bireyler de görülebilmektedir. Bununla birlikte yetişkin bireylerde görülmesi durumunda ise bu bireylerin en başta ruhsal durumlarının olumsuz etkilenmesine neden olabilmekte ve bununla birlikte iş ve sosyal yaşantılarının olumsuz etkilenmesine yol açabilmektedir.

En gelişmiş toplumlarda dahi çok sık görülebilen altını ıslatma rahatsızlığı etkisini her ne kadar uzun süreler boyunca sürdürebilse de çok nadiren de olsa tedavi gerektirmeden kendiliğinden ortadan kalkabilmektedir. Psikolojik bir rahatsızlık olarak görülen altını ıslatma rahatsızlığının eskiye oranla şimdilerde tedavisinin çok daha kolay olabildiği bilinen gerçeklerdendir. Özellikle psiko terapi yöntemleri sayesinde etkisinin zamanla minimuma indirilebildiği altını ıslatma rahatsızlığı hakkında çeşitli sağlık seminerleri gerçekleştirilmekte ve bu sayede aileler bu rahatsızlık hakkında detaylı olarak bilgilendirilmektedir.

Özellikle çocuk psikolojisi üzerinde ciddi olumsuzlukların meydana gelmesine neden olabilen altını ıslatma rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde beraberinde çeşitli hastalıkların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar bu rahatsızlık hakkında evebeynleri uyarmakta ve çocuklarının altını ıslatma rahatsızlığı taşımaları durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler. Çoğu zaman ergenlik dönemine kadar etkisini sürdürebilen altını ıslatma rahatsızlığı özellikle ergenlik çağında devam etmesi durumunda bireyin okul ve sosyal faliyetlerinde ciddi tahribatların oluşmasına neden olabilmektedir. Etkisi altına aldığı bireylerin genel sağlığını da ciddi anlamda tehdit edebilen altını ıslatma rahatsızlığının ilk etkileri görüldüğü takdirde hemen ilgili doktora başvurulmalı ve gerekli tetkik ve testler yaptırılmalıdır.

Altını Islatma Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Altını ıslatma rahatsızlığının birçok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler rahatsızlığın meydana gelmesinde etkin rol oynamaktadır. Bu nedenler şunlardır;

– İdrar yollarında meydana gelen çeşitli enfeksiyonlar
– Sosyal çevrenin çeşitli nedenlere bağlı olarak değiştirilmesi
– Bireyin genetik yapısı
– Okulda çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen problemler
– Bazı psikolojik sorunlar
– Diyabet hastalığı
– Bazı fiziksel rahatsızlıklar
– Aile içi şiddet
– Gün boyu gereğinden fazlaca sıvı tüketilmesi
– Tiroid bezlerinde meydana gelen çeşitli olumsuzluklar
– Kabızlık rahatsızlığı
– Çeşitli travmalar altını ıslatma rahatsızlığının başlıca sebepleridir.

Altını Islatma Rahatsızlığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

8339_5Yukarıda da belirtildiği üzere altını ıslatma rahatsızlığı genelde çocuklarda çok daha sık görülmektedir. Bu nedenle bu rahatsızlık çocuk hastalıkları arasında yer almaktadır. Fakat bununla birlikte nadiren de olsa yetişkin bireylerde de görülebilmektedir. Özellikle çeşitli hastalıkları bulunan ve bu hastalıklara bağlı olarak cerrahi müdahaleler geçiren bireylerde de görülebilmektedir.

Yine bununla birlikte yaşlı ve yatalak bireylerde de sıkça görülebilmektedir. Ancak yapılan birçok araştırma neticesinde genel anlamda çocuklar arasında dağılım gösterebilmekte bu nedenden dolayı da çocuk hastalıkları kategorisi arasında bulunmaktadır.

Altını Islatma Rahatsızlığında Ne Zaman Doktora Başvurulması Gerekmektedir?

Yukarıda da belirtildiği üzere genellikle tehlikeli bir durum olmayan altını ıslatma rahatsızlığı özellikle etkisini uzun süreler sürdürdüğü takdirde genel sağlığı tehdit edebilmektedir. Bu nedenden dolayı evebeynler çocuklarında bu rahatsızlığı gördükleri takdirde hemen ilgili doktora başvurmalı ve gerekli tedavileri başlatmalıdır.

Genel sağlığa olumsuz etkiler bırakabilen altını ıslatma rahatsızlığı aynı zamanda çocukların kişisel gelişimlerini de ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Çocuklarda öz güven ve sosyal fobi gibi psikiyatrik rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir dolaysıyla tüm bu olumsuz faktörler göz önünde bulundurularak rahatsızlık etkisini iyice göstermeden hemen önü kesilmelidir.

Altını Islatma Rahatsızlığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Altını ıslatma rahatsızlığında diğer birçok çocuk rahatsızlıklarına nazaran birçok tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık uygulanan tedavi yöntemleri ise;davranışsal uygulamalar, alarm cihazları yöntemi, psiko terapi ve ilaç tedavi yöntemidir. Dört tedavi yönteminin de genellikle başarılı sonuçlar verebildiği gözlemlenmiştir.

Özellikle de psikoterapi ve alarm cihazı yöntemleri sayesinde birçok altını ıslatma rahatsızlıkları vakası kısa süreler sonunda tamamen ve kalıcı olarak ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak bunun yanı sıra rahatsızlığın tedavi sürecinin başarılı neticeler verebilmesi için özellikle evebeynlerin çocuklarını sık sık gözetim altında tutmaları ve tam bir şefkatle muamele etmeleri gerekmektedir. Çünkü altını ıslatan çocuklar hakkında yapılan birçok araştırmanın sonucunda altını ıslatma rahatsızlığına yakalanmalarında evebeynleri etkin rol oynadığı ortaya çıkmıştır.

Özellikle aile içi şiddet ve çeşitli olumsuzluklar çocukları genel psikolojileri üzerinde ciddi olumsuzluklara neden olabildiklerinden bunun sonucunda da başta altını ıslatma rahatsızlığını olmak üzere çeşitli çocuk rahatsızlıklarının tetiklenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı uzmanlar evebeynlerin çocuklarına karşı olumlu tutumlar sergilemeleri gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

Kaynakça:
www.memorial.com.tr ve www.meltemhastanesi.com.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku