Amerikan Bizonlarının Tüm Özellikleri

Amerikan bizonu Kuzey Amerika’daki en büyük kara hayvanıdır. Erkekler, ayağından omuza altı metre durabilir ve 1 ila 2 ton ağırlığında olabilirler. Dişiler yaklaşık beş metre boyunda ve 800 kilogram ile 1 ton arasındadır. Amerikan Bizonlarının uzun tüylü kahverengi kürkleri, çenesinin altında yele ve sakalları, sonunda da saç tutamı olan uzun kuyrukları vardır. Kısa siyah boynuzları ve omuzlarında kambur ile büyük bir kafa yapısına sahiptirler.

Amerikan bizonu, bir zamanlar Kanada’nın, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Meksika’nın bazı bölümlerinde bulunmuştur. Vahşi doğa popülasyonları artık milli parklar ve hayvanat bahçeleri ile sınırlıdır. Bizonlar günümüzde gözetim altında tutulmaktadır. Özel yerlerde yaşamaktadırlar. Bu yerler, Wyoming’deki Yellowstone Ulusal Parkı, Montana Flathead Vadisi’ndeki Ulusal Parkı, güneybatı Oklahoma’daki Wichita Dağları Ulusal Yaban Hayatı Barınağı, kuzey Nebraska’daki Fort Niobrara Ulusal Yaban Hayatı barınağı, kuzeybatı Kuzey Dakota’daki Sullys Hill Ulusal Yaban Hayatı barınağı, Orta Walnut Creek Ulusal Yaban Hayatı Barınağı, Kuzeybatı Toprakları, Kanada’da Ahşap Buffalo Ulusal Parkı’dır. Amerikan bizonları özel olarak sınırları belirlenmiş ovalarda, çayırlarda ve nehir vadilerinde de yaşamaktadırlar.

*Beslenme

Amerikan bizonları tam bir greyderdir. (engebeli toprakları vücut ağırlıklarıyla düzleştiren) Beslenmeleri çoğunlukla çimenler ve toprak tortularından oluşmaktadır. Ağırlıklı olarak çilek de yerler. Kış aylarında, bizonlar bitki örtüsünden karı hareket ettirmek için başını ve toynaklarını kullanırlar. Greyder lakabı da bu hareketlerinden gelmektedir.

*Üreme

Dişi bizon iki ila üç yaşındayken çiftleşmeye hazır hale gelir. Erkekler yaklaşık altı yaşına kadar çiftleşmeye hazır değillerdir. Çiftleşme sezonu temmuz ayında başlar ve eylül ayından itibaren devam edebilir. Çiftleşme sezonu başladığında, erkek bizon dişi gruplarına geçer ve bir dişi seçer. Sonra dişileri kızıştırarak çiftleşmeye hazırlar.

Erkekler, sürünün gerisinde kalarak kalarak bir dişiyi seçerek dişiye eğilim göstermeye başlarlar. Eğilim birkaç dakika veya birkaç gün de sürebilir. Bir dişi bir erkekle ilgilenmezse, dişi bölgeden uzaklaşır. Erkekler ilgi gösterdikleri dişiye çok yaklaşmaya çalışan diğer erkek bizonları tehdit eder ve bazen saldırırlar. Erkekler arasındaki kavgalar kanlı olabilmektedir. Dişi yaklaşık dokuz ay sonra bir buzağı doğurur. Doğum yapmak için izole edilmiş bir alan seçerler. Yenidoğan bizon kırmızımsı kahverengi renktedir. Anne ve yavruları, birkaç gün boyunca sürüden ayrı kalırlar. Yaklaşık iki ay sonra yavru Bizonlar, baldır, omuz ve boynuzlarını geliştirmeye başlayacaklardır. Buzağı genellikle yedi aylık olduğu zamana kadar anneye bağımlı yaşarlar.

*Davranış

Amerikan bizonları, günün sıcak saatlerini dinlenerek, topladıkları çimenleri çiğneyerek ya da toprakta kirlenerek geçirmektedirler. Sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonraları en aktif oldukları zaman dilimidir.

Amerikan Bizonları, çeşitli gruplar halinde yaşamaktadır. Dişiler ve genç erkekler 20 kişilik gruplar halinde yaşayabilirler. Erkekler ayrıca 20 erkeğe kadar gruplar halinde yaşayabilir. Daha küçük gruplar halinde veya bireysel olarak yaşayabilirler. Olgun erkek ve dişiler genellikle üreme mevsimi dışında birbirinden ayrı yaşarlar. Her bizon grubunun dominant bir erkek veya dişi karakteri vardır. Bunlara grup liderleri denir.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar