Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kadınlar, Erkekler ve Uyku

0 336

Uzun zamandır zihinlerimizi kurcalayan soru sonunda yanıt buldu. Kimin daha çok uykuya ihtiyacı vardır. Kadınların mı, erkeklerin mi? Araştırmalar kadınların beyinlerinin çoklu görev gerçekleştirdikleri için daha çok çalıştığını göstermektedir. Bu nedenle ortalama bir kadın beyni yaklaşık 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duymaktadır.

Erkekler ve kadınlar birbirinden farklıdır. Vücutları farklıdır ve bu yüzden zihinleri de farklıdır. Bu nedenle uyku düzenlerinin de farklı olmasına şaşırmamak gerekir. Ana uyku fonksiyonları her iki cinste de aynı olmasına rağmen, kadınların ve erkeklerin uyuma şekillerinde bazı farklılıklar bulunmaktadır.

-Sirkadiyen Ritm:

8499_sleepVücudumuzda uyku ve uyanıklık durumumuzu yöneten bir sirkadiyen ritm bulunmaktadır. Araştırmacılar kadınların sirkadiyen ritmlerinin 1 saat daha erkene ayarlı olduğunu keşfetmiştir. Kadınların daha erkenden yorgun ve uykulu hissetmelerinin sebebi de budur. Ayrıca süre de erkeklere göre 6 dakika daha kısadır. Kadınların daha erken yatmalarının ve uykuya daha çok ihtiyaç duymalarının nedeni budur.

Son yapılan çalışmalar kadınların uykusuz olduklarında daha iyi performans gösterdiklerini ve erkeklere göre daha az canlandırıcı uykuya ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Derin uyku hafıza ve akılda tutma ile ilişkilidir. Kadınlar daha uzun süre derin uykuda kaldıklarından daha iyi performans gösterirler.

-Hormonlar:

Uyku düzenindeki farklılıklar, her iki cinsiyette de ergenliğe ulaştıklarında baş göstermeye başlar. Kadınlar menstruasyon, gebelik ve menopoz gibi aşamalardan geçerken daha fazla uyku bozuklukları yaşamaktadır. Temelde biyolojik evreler ve hormonlar bir kadının uykusunda önemli rol oynamaktadır. Uyku yoksunluğu yaşlı kadınlarda kalp hastalığı riskini arttırmaktadır. Bu durum erkekleri de etkilese de, etkisi daha azdır. Huzursuz bacak sendromu da kadınlarda daha sık görülür.

-Uykusuzluk:

8499_woman-man-sleeping-gettyAmerika Birleşik Devletleri Uyku Bozuklukları Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Michael Twery’ e göre kadınlar erkeklere göre uykusuzluktan 2-3 kat daha muzdariptir. Kadınlar problemler üzerinde daha fazla düşünmekte ve endişelenmektedir, bu da potansiyel bir uykusuzluk sebebi olabilmektedir. Kadınlar hamilelik sırasında ve sonrasında çok fazla uykusuzluk sorunu yaşamaktadır. Kadın Sağlığı Araştırmaları Derneği’nden Monica Mallampalli’ e göre, kadınlar menopoz ve adet sırasında uykusuzluğa daha yatkındır.

-Uyku Apnesi:

Uyku apnesi kişinin uyku esnasında nefesinin durup tekrar başladığı bir bozukluktur. Kadınlar uyku apnesinin belirtilerini erkeklere göre daha farklı yaşayabilirler. Bu nedenle doktorların belirtileri gözden kaçırmalarına neden olabilir. Depresyon, yorgunluk ve sinirlilik kadınlarda uyku apnesinin belirtilerinden bazıları olabilir.

-Uyku Kalitesi:

Erkeklerin uyku kalitesinin daha iyi olduğu raporlanmıştır. Öte yandan, kadınlar yetersiz uyku hakkında daha fazla şikayetçidir. Kadınlar yeterince uyuyamadıklarında gün boyunca daha uykulu hissetmekte, saldırganlık ve öfke gösterme eğilimindedir. Her iki cinsiyette en mutlu olarak pazar sabahları uyanmaktadır. Kolombiya, Portekiz ve Ukrayna hariç, tüm ülkelerde hafta içi dahil erkekler kadınlara göre daha mutlu uyanmaktadır.
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/men-women-and-sleep.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku