Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kemik Erimesine İyi Gelen 8 Doğal Besin

0 673

Kemik Erimesine İyi Gelen 8  Doğal BesinKemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, kemikte var olan protein içeriğinin seyrelmesi sonucu,iskelette sağlıksız bir şekilde oluşan,kemik kitlesinin kaybı ve kemik dokusunun bozulması ile meydana gelmektedir. Sağlıklı bir kişinin kemikleri güçlüdür. Fakat sonradan meydana gelen ve birçok etkiye neden olan kemik erimesinde,dokular azaldığı için kemiğin dayanıklılığı da azalmaya başlar.Kemiğin doğal olarak kırılganlığı artar. Kemik erimesi en çok kadınlarda görülür. Fakat erkeklerde de bu durum fazlası ile rastlanmakta,yaşanmaktadır.

Kemik erimesi sağlığın bütün işlevselliğini en derinden zedeleyen,güçsüz eklemlerin meydana gelmesine zemin hazırlayan ,kas ve kemik hastalığının bütünüdür. Kemik erimesi rahatsızlığı birçok faktöre bağlı gelişir. Buna yaş,genetik durum,sağlıksız yaşam ve sağlıksız beslenme neden olur. Hatta kullanılan bazı ilaçlarda da bu durumun yaşandığı belirtilmektedir. İsterseniz kemik erimesine en çok sebep olan durumları sizler ile paylaşalım. Bakalım bunlar tam olarak neler ? hep birlikte doğru bir şekilde aydınlanalım.

Kemik Erimesine İyi Gelen 8  Doğal Besinİşte Kemik Erimesini Meydana Getiren Olumsuz Durumlar ve Belirtiler !

Tiroid hastalarının neredeyse geneli bu nedenle tedavi olmakta ve kemik erimesini fazlası ile yaşamaktadır. Kemik erimesine yol açan tiroid hastalığında erken önlem ve tanı oldukça önemlidir.

Erken menopoza giren kadınların genelinde kemik erimesi rahatsızlığı yüksek oranlarda mevcuttur. Menopoz durumlarından sonra güçlü kemik yapısına sahip olup olmadığınızı,önceden test etmeli ve her türlü risk için tedaviye zamanında başlamanız gerekir.

Kemik Erimesine İyi Gelen 8  Doğal BesinSafra kesesi hastalığı yaşayanlar neredeyse çoğu kemik erimesi ile karşı karşıyadır. Safra sorunları sağlıksız kemik gelişimine neden olur. Hatta gelişim durur ve erimeler başlar. Bu durumda önceden önlem çok önemlidir.

Diyabet ve şeker hastalıklarında yaşanan durumlar,ilaçların sürekli kullanımı ve bazı besinlerde kemik erimesi durumu ortaya çıkabilir. Bu nedenle diyabet hastalığı geçirenlerde risk daha fazladır.

Kemik Erimesine İyi Gelen 8  Doğal Besin

Karaciğer ve böbrek hastalığı bulunanlarda kemik erimesi vakası tanımlanabilir. Tedavisi için erken önlem çok önemlidir.
Ailesinde kemik erimesi olanlar ve genetik durumlar kemik erimesi rahatsızlığı için yeterli bir sebeptir. Güçlü kemik yapısına sahip olmayanlarda,ve beslenme bozukluklarında bu durumun gelişmesi beklenebilir.

Hareketsiz kişilerde,kilosu sınırından fazla olanlarda,obezite hastalarında kemik erimesi durumları yaşanabilir. Bu durumda ideal besinler almalı ve buna katiyen izin verilmemelidir. Sağlıklı beslenmek kemik gelişimi için son derece önemlidir.
Güneş ışığından mahrum kalanlar ve yoğun D vitamini eksikliği,kalsiyum eksikliği yaşayanlarda bu durumun gelişmesi beklenebilir bir durumdur.

Sigara-alkol tüketimi fazla olan kişilerde kemik erimesi görülebilir. Sağlığa zarar veren çeşitli,zehir barındıran maddelerden mümkün oldukça uzak durmak gerekir. Bu kemik ve iç sağlığı için son derece önemli bir durumdur. Özellikle fazla sigara ve alkol kullananlar kemik erimesini hızlı bir şekilde yaşar,ömrü kısa olur. Sağlığını tamamen kaybeder. Peki,kemik erimesine iyi elen 8 doğal besin neler bir de sizlere bunlardan söz edelim.

Kemik Erimesine İyi Gelen 8 Besin

Kemik Erimesine İyi Gelen 8  Doğal Besin1-Kalsiyum İçeren Zengin Besinler: Sağlıklı yaşam ve güçlü kemikler için öncelikle ,kalsiyum açısından zengin olan besinleri tüketmemiz gerekir. Bunlar nelerdir? başta pekmez olmak üzere daha sonra kemiği güçlendiren süt, yoğurt, peynir, dondurma, ıspanak,ayran, pazı, ,enginar,brokoli, kayısı, soğan, marul, elma, üzüm çekirdeği,kuru yemişler, gibi besinler mutlaka her yaşta düzenli bir şekilde tüketilmeli,sağlığımızı güçlü tutan besinlerle yönetmeliyiz. Doğru beslenme ve bakım için öncelik ,kalsiyumu fazla olan gıdalardan yeterli ve düzenli bir şekilde vücuda depolamaktır.

2-Çinko İçeren Zengin Besinler: Kalsiyum kadar çinko ve demir alımına da dikkat etmek önemlidir. Kemik erimesine engel olmak için içinde yoğun miktarda çinko olan besinleri yemeliyiz. Yumurta yemek çinko ihtiyacını karşılayabilir.

Kemik Erimesine İyi Gelen 8  Doğal Besin3-Lif Bakımından Zengin Besinler : Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz pepino meyvesi,kemik erimesini engelleyen en önemli meyveler arasında yer alıyor. İçeriğinde bol miktarda buluna K ve C vitamin sayesinde kemik gelişimine katkısı büyüyor. Ayrıca muz ve kivi yemek lif bakımından zengin olduğundan kemik sağlığını koruyor.

Kemik Erimesine İyi Gelen 8  Doğal Besin4-Kuru Erik: Son dönemde kuru eriğin sağlık bakımından oldukça zengin olduğu fazlası ile vurgulanmaktadır.Kemik erimesine bağlı durumların önlenmesinde faydalı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca binbir faydası olan çemen tohumunu da sadece 10 gün kadar zeytinyağında beklettikten sonra ,eklemlere ince masaj uygulaması ile sürmek kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.

5-Kaynatılmış soğan Kabuğu : Soğan kabuklarının iyice yıkanıp ,kaynatıldıktan hemen sonra elde ettiğiniz suyu bir cam kavanozda saklayın. Bayatlamaması için ve koku dolaba geçmemesi için kapağını iyice kapatın. Her gün 1 çay bardak ölçüsünde içilmesi de kemik erimesine iyi gelmektedir.

Kemik Erimesine İyi Gelen 8  Doğal Besin6-Adaçayı Kemik Erimesine İyi Geliyor : Kemik erimesini en çok içecekler arasında adaçayı yer alıyor. Hem sakinleştiren hem de size inanılmaz huzur veren adaçayı kemiklerinizin gelişiminde de katkı sağlıyor. Kemik erimesini önleyen bir çay tarifi de şu şekilde yapılmaktadır.50 gram kadar civanperçemi, 50 gram kadar adaçayı, 50 gram kadar biberiye, 50 gram kadar çörekotu bir kavanoza koyularak iyice karıştırılır. 1 çorba kaşığı bitki çayı (Adaçayı ) 1 bardak kaynar su içine atılıp 2 dakika kadar kaynatılarak içilir. Adaçayı içerek kemik sağlığınızı koruyabilirsiniz.

7- Düzenli ve Yeterli Su İhtiyacı : Susuz kalan bir vücut her daim hastalıklara yakalanacak pozisyondadır. Organların düzenli çalışmasını sağlayan suyun yetersizliğinde kemik erimesi meydana gelir. Her gün en az 9 bardak su içilmesi tavsiye edilir. Üstelik su böbrek sorunununda üstesinden gelir. Suyun kemik sağlığı için son derece yararlı bir besin kaynağı olduğunu sakın unutmayınız.

Kemik Erimesine İyi Gelen 8  Doğal Besin8- Güçlü Kahvaltı Yapmak : Ne kadar diyet yaparsanız yapın eğer kahvaltınızda güçsüz besleniyorsanız kemikleriniz bundan olumsuz bir şekilde zarar görür. Kahvaltıda buluna kalsiyum,çinko ihtiyacı çok fazladır. Hem zeka hem de sağlıklı kemik gelişimine yardımcı olur. Kemik erimesi en çok kahvaltıyı sağlam yapmayanlarda ve dengesiz beslenmelerde ve yanlış diyetlerde yaşanır. Sağlıklı ve bilinçli bir besin sizi her hastalığa karşı korur. Size kemik erimesine iyi gelen 8 doğal besinlerden bahsettik sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku