Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Amerika’nın Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Milli Parkı

0 312

Milli Parklar, doğanın bize sunmuş olduğu güzelliklerden bazılarıdır. Amerika, Milli Parklar’ını tanıtma konusunda, diğer ülkelere nazaran daha başarılıdır. Milli Parklar, doğanın bize yansıtmış olduğu güzellikleri bir tablo gibi aktarmaktadır. Milli Parklar’ın bu kadar büyüleyici olmasını bir sebebi de, oluşum sürecinin milyonlarca yıl sürmesinden kaynaklanmaktadır. Milli Parklar’da, çeşitli bitki örtüleri ve birçok hayvan bulunmaktadır. Aileniz ile muhteşem bir gezintiye çıkmak istiyorsanız, Milli Parklar’ı ziyaret edebilirsiniz. Özellikle, Amerika’da bulunan birçok Milli Parklar, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi ile ziyaret edilmektedir. Turistlerin gösterdiği kadar Amerika’nın yerli halkının da Milli Parklar’a yoğun ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz. Halk günlük spor aktivitelerini, Milli Parklar’da gerçekleştirmektedir. Yediden yetmişe, tüm kesimden insanlar Milli Parklar’ı çok sık ziyaret etmektedirler. Parkların içi cıvıl cıvıl insanlarla kaynarken, aynı zamanda doğayı keşfetmek için bir fırsat yakalamış oluyorsunuz. Amerika, Milli Parklar’ın korunması ve temizliğine güzel örnek olan ülkelerden biridir. Buradaki Milli Parklar’ın içinde çöp bulmak imkansızdır. Yapılan birçok çeşitli aktiviteler ile halkın uğrak yeri olan bu Milli Parklar, aynı zamanda da ülkeye ekonomik gelir sağlamaktadır. Bir gün yolunuz Amerika’ya düşerse, aşağıda sıralamış olduğumuz Milli Parklar’dan mutlaka birini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kanal Adaları Milli Parkı, Kaliforniya

Kanal Adaları Milli Parkı, Kaliforniya kıyılarında bulunan beş adadan oluşmaktadır. Bu adalarda Dünya’nın hiçbir yerinde bulunmayan 150 çeşit hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Turistlerin adayı ziyaret etmesinin sebeplerinden birisi de, adadaki çeşitliliktir. Sizler de yeni keşiflere çıkmak istiyorsanız, Kaliforniya’daki Kanal Adaları Milli Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

8029_voyageurs_milli_parkiVoyageurs Milli Parkı, Minnesota

Voyageurs Milli Parkı’nın oldukça etkileyici bir güzelliğe sahip olduğunu söylemek hiç de zor değildir. Parkın içinde bulunan bataklıkların üzerini kaplayan zambaklar, ortaya eşsiz bir güzellik sunmuştur. Bu parkta bulunan taşlar ve kayaların, Dünya’mızın oluşumu ile aynı yaşta olduğu tahmin edilmektedir. Ancak tabi ki, bunlar birer teori olarak kalmıştır. Kesin bir açıklama bugüne dek yapılmamıştır.

Wind Mağarası Milli Parkı, Güney Dakota

Wind Milli Parkı’nın görülmeye değer muhteşem bir güzelliği vardır. Milli Park’ın içinde bulunan birçok mağara ve gizemli görüntü turistlerin ilgisini çekmektedir. İnsana huzur veren Wind Mağarası Milli Parkı, oldukça görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir.

8029_congaree_milli_parkiCongaree Milli Parkı, Güney Karolina

Yeşil doğaya hasret kaldıysanız, mutlaka gitmeniz gereken bir Milli Park’tır. Parkın insanı rahatlatan yürüyüş yolları, sizi bambaşka bir diyara götürecektir. Milli Park’ta çok sayıda kuş türü bulunmaktadır. Amerika halkına göre, Congaree Milli Parkı’na kuşların evi de denilmektedir. Milli Park’ın içerisinde birbirinden renkli ve değişik türdeki kuşlarla karşılaşmanız sizi oldukça şaşırtacaktır.

8029_badlands_milli_parkiBadlands Milli Parkı, Güney Dakota

Badlands Milli Parkı, Dünya’daki en büyük fosil farkllılıklarına ev sahipliği yapmaktadır. Yapılan araştırmalara göre fosil yataklarının oluşumunun bir kaç milyon yıl öncesine dayandığını söyleyebiliriz. Düz bir ova manzarası olan Badlands Milli Parkı’nı, ziyaret etmek size büyük bir huzur verecektir

Olimpik Milli Parkı, Washington

Spor yaparken doğanın güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız, gitmeniz gereken yerler Olimpik Milli Parkı’dır. Bu parkta, dağları tırmanan ve koşu yarışları yapan insanlarla karşılaşmak mümkündür.

B8029_big_bend_milli_parkiig Bend Milli Parkı, Teksas

Güneş, Ay ve gün batımını izlemeyi severlerin keyif alacağı bir Milli Park’tır. Eğer dağa tırmanış sporları ile uğraşıyorsanız, Big Bend Milli Parkı size inanılmaz heyecan verici bir parkur sunmaktadır. Ayrıca, parkta uzun uzun yürüyüş yapan insanlara da sıkça rastlanmaktadır. Bu park, spor ve doğayı iç içe sunmaktadır.

Kaynakça:
National Geographic

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.