Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Marka Ve Marka Tescil Hizmet Platformu

0 254

Marka Ve Marka Tescil Hizmet PlatformuMarka,

bir ürünü başka ürünlerden ayırt etmeye yarayan kelime, sembol, görsel ve bunların birleşimidir. Büyük şirketler, tek şirket adı altında çok sayıda marka tescilletirler. Aktif işletmeler yasal veya ticari adlarıyla ifade edilirler. Marka çeşitleri; üretici markası, aracı markası ve özel markadır.Üretici markası, ürünün üreticisine tescillenen markadır. Aracı markası ise toptan ve perakende ticaret işletmelerine tescillenir. Aracı markalar alışveriş merkezlerinde çokça görülür. Aracı markaları bazen özel etiket veya mağaza markası diye ifade edilir. Özel marka, belirli ürün kategorisi için tescillenen markadır. Özel markalar firma adı ve başka marka sembolleri içermez.

Marka Ve Marka Tescil Hizmet PlatformuFirmalar, markalarına diğer tüm unsurlarından fazla önem verirler. Çünkü müşterilerin tercih ettikleri ve başkalarına tavsiye edecekleri ürünleri tanımalarına yarar. Rakip ürünlerin taklitlerini engellemeye yardımcı olur. Alıcıların tercih ettikleri markalar kendilerini ifade etmelerine de yarar. Alıcılar, ürünü bilhassa kalitesine dair yargılayamadıklarında ürünün kalitesini değerlendirmelerine yardımcı olur.

Bir markanın tescili yalnızca bir ülke için geçerlidir. Tüm dünyada geçerli olmak üzere marka tescili yapılamamaktadır. Marka tescillenecek firma hangi ülkelere hizmet edecekse mutlaka her ülkeye ayrı ayrı marka tescili yaptırmalıdır.
Marka tescil ettirileceği zaman evvela marka sorgulaması yapılır. Eğer sorgulanan marka zaten varsa zaten mevcut marka olduğuna dair uyarı alınır ve tekrar tescillenmesi otomatik engellenir.

Kaynakça:
Anadolu Üniversitesi – Genel İşletme – Haziran 2008
Destek Patent Resmi Web Sitesi

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.