Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’nin 40 İlinde Görülmesi Gereken 40 Mekan

0 136

Türkiye, birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Geçmişten günümüze kadar, ülkemiz topraklarında birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Medeniyetler, kendi kültürleri dâhilinde birçok değerli yapıtlar inşa etmiştir. Türkiye için bu eşsiz tarih, büyük bir avantaj olarak sayılmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanı, doğal ve yapay güzellikler ile sarılıdır. Geçmişte yaşanan birçok savaş sonrasında, tarihi ve doğal yapılar ne yazık ki zarar görmüştür. Günümüze bozularak bile olsa gelen yapıtlar, değerinden çok fazla bir kayıp yaşamamıştır. Ülkemiz yabancı turistlerin fazlaca ilgisini çekmektedir. Bunun nedeni ise, coğrafyamızın dünya çapında eşsiz bir güzelliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Coğrafyamızın özellikleri, topraklarımız üzerinde yapılan birçok eserin ana nedenidir. Medeniyetler bu coğrafyada kalıcı olabilmek için inşa ettikleri eserler ile varlığını sürdürmeyi hedeflese de, başarılı olamamışlardır. Bu sevdanın Türkiye için olumlu bir avantaj olması, eserlerin günümüze kadar ulaşmasından geçmektedir. Ülkemizde birçok mekân, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

8026_nemrutAdıyaman – Nemrut

Kommagene Krallığı’nın antik kenti Nemrut’ta bulunmaktadır. Tarihi anlamak için önemli bir mekân olan Nemrut, 7 metreye varan heykelleri ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Birçok yerli ve yabancı turist, Nemrut’a akın etmektedir.

Bartın – Amasra

Amasra, Karadeniz bölgesinde bulunan en şirin kasabalardan birisidir. Cenova Şatosu, Amasra’nın en güzel tarihi yerlerinden birisidir. Amasra’da ayrıca birçok kale ve müze bulunmaktadır.

Amasya – Yeşilırmak

İç Anadolu bölgesinde bulunan Amasya, sizleri şaşırtacak muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Yeşilırmak ise, kenarında bulunan lezzetli lokantaları ile sizleri beklemektedir.

Antalya – Olimpos

Bizans ve Roma imparatorluklarından kalan çeşitli yapılar ile Olimpos, sizlere eğlenceli ve bir o kadar da gizemli bir tatil sunacaktır. Dünyanın en güzel kumsallarından birisine sahip olan Olimpos, plajlarının güzelliğini ayaklarınızın altına serebilmek için sizleri beklemektedir.

Bursa – Uluabat Gölü

Bursa’ya yarım saat uzaklıkta bulunan Uluabat Gölü, içinde barındırdığı birçok çeşitli canlı türleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Gölde yaklaşık olarak 21 çeşit balık türü bulunmaktadır.

İzmir – Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesinden yaklaşık olarak 8 kilometre doğusunda bulunan Şirince, bünyesinde şeftali bahçeleri ve üzüm bağlarını sıkça barındırmaktadır. Şirince’deki evlerin yapısı, 19.Yüzyıl mimarisi ile bezenmiştir. Şirince, aslen bir Rum köyüdür. Mayaların takviminde yer alan Şirince, 2012 yılında kıyametten korunacak tek şehir rivayeti ile ziyaretçi akınına uğramıştır.

İstanbul – Polenezköy

İstanbul’un daraltıcı ve bunaltıcı havasından kaçmak istiyorsanız, sizin için en ideal yer Polonezköy’dür. Mekân, iki akarsu arasında kalmasıyla, insana huzur bahşetmektedir.

Erzurum – Tortum Şelalesi

Erzurum’un Tortum ilçesine yaklaşık olarak 35 kilometre uzaklıkta olan şelale, 48 metre yüksekliğe sahiptir. Asya ve Avrupa’nın en büyük şelalesi, aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü şelalesi olarak da kayıtlara geçmiştir.

Muğla – Köyceğiz

Köyceğiz bir liman kentidir. Tarihi yaklaşık olarak 4 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Safari yapmak isteyenlerin ilk tercihi olan Köyceğiz, muhteşem doğası ile insanları büyülemektedir.

Sinop – Cezaevi

Sinop cezaevi, Selçuklular zamanında inşa edilmiştir. Sinop cezaevi 1997 yılına kadar kullanılmaktaydı. Sinop cezaevinde Necip Fazıl Kısakürek, Refik Halit Karay ve Sabahattin Ali gibi ünlü isimlerde yatmıştır.

Konya – Hz. Mevlana

Konya’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Konya’ya yolunuz düştüğü zaman ilk gitmeniz gereken yer, hiç şüphesiz ki Mevlana Türbesi’dir. Hz. Mevlana’nın kabrinin bulunduğu Konya, birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Trabzon – Uzungöl

Uzungöl, dağların arasında kalmış bir doğa harikasıdır. Yeşilin her tonunu yakalayabileceğiniz Uzungöl’de, rengârenk çiçekler ve bol oksijenli yaylalar sizleri adeta huzura sürüklemektedir.

Nevşehir – Kapadokya

Kapadokya, dünya genelinde birçok turisti yılın her mevsimi ağırlamaktadır. Dillere nam salmış eşsiz tarihi ile Kapadokya’da balon turu yapmayı asla ihmal etmeyin.

Şanlıurfa – Balıklı Göl

Peygamberlerin şehri olarak anılan Urfa, bünyesinde barındırdığı Balıklı Göl ile turistlerin uğrak yerlerinden birisidir. Ayrıca Hz. İbrahim’in doğum yeri olarak Urfa’nın gösterilmesi, Urfa’yı İslam şehirleri arasında eşsiz kılmıştır.

Edirne – Selimiye Camii

Edirne denilince akla ilk gelen isimlerden birisi hiç şüphesiz ki Mimar Sinan‘dır. Edirne’de yapmış olduğu Selimiye Camii ile ortaya bir başyapıt çıkarmıştır. Türk mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak gösterilen Selimiye Camii, çinileri ve süslemeleri ile insanı büyülemektedir.

Denizli – Arkeoloji Müzesi

Denizli’de birçok tarihe tanıklık edebilirsiniz. Bu tarihler arasında Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi ve Antik Havuz bulunmaktadır.

Ağrı – İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, Doğubeyazıt ilçesine yaklaşık olarak 5 kilometre mesafe bulunmaktadır. Saray 116 odadan oluşmaktadır. Saray’da Selçuklu, Türkistan ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini görebilirsiniz.

Ordu – Boztepe

Şehri doya doya seyretmek istiyorsanız, Boztepe siz değerli ziyaretçileri yılın her mevsimi karşılamaya hazırdır. Karadeniz’in en temiz sahil ve kumuna sahip olan Ordu’yu doyasıya seyretmek için Boztepe, ideal bir mekândır.

Bilecik – Söğüt

Osmanlı devletinin başkenti Söğüt, Bilecik ilinin 29 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Söğüt’te Ertuğrul Gazi, Şeyh Edebali ve Dursun Daki’nin mezarları bulunmaktadır. Söğüt’ün tarih açısından önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatalım.

Kayseri – Kültepe

Kültepe önemli bir tarihi geçmişe sahiptir. Anadolu’daki en eski yazıtlar Kültepe’de bulunmuştur. Kültepe’de yapılan kazıları yerinde izleme şansınız vardır.

Isparta – Eğirdir Gölü

Isparta’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramız gereken Eğirdir Gölü, yılın her mevsimi ziyaretçileri çekmektedir. Göl güneşinde etkisiyle değişik renklere büründüğü için, halk arasında Yedigöller olarak anılmaktadır.

Mardin – Şehir Merkezi

Taş işçiliğinin en güzel işlendiği yer Mardin’dir diyebiliriz. İnsanların taşları şekillendirerek birer yapıt haline dönüştürmesi Mardin’e güzel bir görüntü katmıştır. Mardin’in sokaklarını mutlaka gezmelisiniz.

Van – Van Gölü

Efsanelere, filmlere ve romanlara konu olan o muhteşem canavarın anavatanı. Van Gölü, gerek rivayetleri ile gerekse doğal güzellikleri ile görülmesi gereken muazzam bir güzelliğe sahiptir.

8026_ayder_yaylasiRize – Ayder Yaylası

Ayder, ülkemize ve dünyaya kaplıcaları ile nam salmıştır. Ayder, Çamlıhemşin’e yaklaşık olarak 15 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Mersin – Ashab- ı Kefh Mağarası

Kuran-ı Kerim’in Kefh suresinde adı geçen Yedi Uyuyanlar Mağarası, Tarsus’ta bulunmaktadır. Her yıl binlerce kişi tarafından mağara ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Antalya – Alanya

Alanya, mağara kenti olarak da tanınmaktadır. Dünyada da ünlü olan Damlataş mağarası, her gün ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ayrıca Mağara, astım hastalarına da iyi gelmektedir.

8026_harputElazığ – Harput

Elazığ’a 5 kilometre uzaklıktaki Harput, birçok tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Gerek kaleleri gerekse müzeleri ile Harput, görülmeye değer bir mekândır.

Bolu – Yedigöller

Dağların arasında zamanla oluşan göller, halk arasında Yedigöller olarak da anılmaktadır. Göl’ün görülmeye değer manzarası vardır.

Çanakkale – Gelibolu

Birinci Dünya Savaşı’nın izlerini görmek isteyen herkesin Gelibolu’ya uğraması lazımdır. Çanakkale’de bulunan şehitliği mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gaziantep – Nizip

Nizip ilçesinde bulunan antik şehir, Roma döneminden kalma kalıntıları ile dikkat çekmektedir.

Kars – Tarihi Kalıntılar

Kars’ta birçok kilise, kervansaray ve cami bulunmaktadır. Mutlaka bu tarihe siz de tanıklık etmelisiniz.

Artvin – Sahara Yaylası

Artvin’in yarısı yaylalardan oluşmaktadır. Ziyaret edilmesi gereken yaylalardan birisi de Sahara yaylasıdır.

Karabük – Safranbolu

Karabük’ün ilçesi olan Safranbolu, görülmeye değer tarihi evleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca Safranbolu UNESCO korumasında yer almaktadır.

8026_hasankeyfBatman – Hasankeyf

Mardin ve Batman arasında bulunan Hasankeyf, bulunduğu konum itibari ile kültürlerin dönem noktasında bulunmaktadır.

Ankara – Hacı Bayram Camii ve Çevresi

Tabi ki Hacı Bayram Camii ve Çevresi… Eski Ankara evleri ve Hamamönü mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Erzincan – Kemaliye

Erzincan’ın ilçesi olan Kemaliye, doğası ve mimarisi ile görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir.

Kütahya – Şehir Merkezi

Merkez’de bulunan tarihi camiler, detaylı çini işlemeleri ile adeta bir şaheserdir.

8026_porsuk_cayiEskişehir – Porsuk Çayı

Eskişehir’de bulunan Porsuk Çayı’nın yenilenmesiyle birlikte, bu çay gezilmesi gereken yerlerden birisidir.

Kilis – Ravanda Kalesi

Kilis’te bulunan Ravanda Kalesi, tarihi geçmişi ile birçok ziyaretçiyi bünyesine çekmektedir.

Osmaniye – Aşırı kalesi

Aşırı kalesi, Osmaniye’nin simgesi haline gelmiştir. Dikili taşlardan oluşan kalenin manzarası görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir.

Kaynakça:
Yeni Şafak Ansiklopedisi

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku