Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Amilaz Test Çeşitleri Nelerdir?

0 4

Amilaz, geçmişte kullanılan karmaşık karbonhidratları sindirmeye uyum sağlamasına yardımcı olan bir enzimdir. Düşük seviyeler insülin direnci, metabolik sendrom, obezite ve diyabet ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek amilaz, bu enzimi üreten tükürük bezleri veya pankreas ile ilgili sorunlardan kaynaklanabilir.

Amilaz İşlevi

Amilaz, karmaşık karbonhidratları daha basit olanlara ayıran bir enzimdir. Karbonhidratların sindirimi son derece önemlidir çünkü karbonhidratlar sonuçta vücudu besleyen ana enerji kaynağı olan glikoza ayrılır. İki ana amilaz türü vardır; tükürük ve pankreatik. Tükürük amilazı tükürük bezleri tarafından üretilir ve çiğnerken yiyecekleri sindirmeye başlar. Pankreas amilazı pankreas tarafından üretilir ve bağırsaklardaki karmaşık şekerlerin sindirilmesine yardımcı olmaktadır.
Amilaz dışında, pankreas ayrıca lipaz (yağları parçalamak) ve proteaz (proteini parçalamak) gibi yiyecekleri sindirmeye yardımcı olan diğer enzimleri de üretir. Pankreas ayrıca kan şekerini hücrelere taşıyarak düşürmeye yardımcı olan bir hormon olan insülin yapar.

Kan/Serum Amilaz

Kan (serum) amilaz yaklaşık olarak eşit miktarlarda tükürük ve pankreas amilazından oluşur. Bu nedenle, her ikisinin de anormal seviyeleri toplam kan seviyelerini etkileyecektir. Çoğu zaman, doktor pankreasta iltihaplanma (pankreatit) gibi sorunlardan şüphelenirse bir amilaz testi isteyecektir. Pankreas iltihabı belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:
• Orta ila şiddetli karın veya sırt ağrısı
• Mide bulantısı
• Kusma
• İştah kaybı
• Yağlı dışkılama
Bununla birlikte, pankreatit olup olmadığı kesin olarak bilinmek isteniyorsa, amilaz testi yapılacak en iyi test değildir. Bunun nedeni, amilazın birçoğu pankreasla ilgisiz sayısız nedenle arttırılabilir veya azaltılabilir. Örneğin lipaz , pankreas fonksiyonunun daha iyi bir testidir. Kan (serum) amilazı için normal aralık laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Genellikle, 30 – 120 U/L (litre başına birim) civarındadır.

Tükürük ve Pankreatik Amilaz

Toplam amilaz dışında, bazı testler pankreatik ve tükürük amilaz arasında ayrım yapabilir. Bu testler vücutta olup bitenleri daha hassas bir şekilde sıfırlayabilir.
• Tükürük amilazı için normal aralık yaklaşık 11 – 83 U/L’dir.
• Pankreatik amilaz için normal aralık 10 – 53 U/L’dir.
Bunlar ayrıca laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir.

İdrar Amilaz

Son olarak, bir idrar amilaz testi de vardır. Böbrekler, amilazı kandan idrara atar. Kan seviyeleri yüksek olduğunda, böbrekler düzgün çalışmadığı sürece idrar seviyeleri de artacaktır – bu durumda böbrekler amilazı etkili bir şekilde çıkaramazlar. Gerektiğinde, daha az invaziv olduğu için kan testi yerine idrar amilazı kullanılabilir. İdrar amilazı için normal aralık 24-400 U/L’dir.

Amilaz, İnsülin ve Diyabet

Amilaz karbonhidratları parçaladığından, ne kadar fazla amilaz varsa (normal aralık içinde) vücudun karmaşık karbonhidratları sindirmek ve kullanması için o kadar iyi olur. Çalışmalar nişasta açısından zengin öğünler yedikten sonra daha yüksek amilaz düzeylerini daha iyi glikoz toleransı ile ilişkilendirmiştir. Bu, amilaz aktivitesi yüksek kişilerin insülini daha iyi ürettiği anlamına gelmektedir. Diğer yandan, düşük amilaz düşük veya yetersiz insülin üretimi ve artan insülin direnciyle bağlantılıdır.
Yapılan bir çalışma bunu güzel bir şekilde göstermektedir: Yüksek amilaz seviyesine sahip 7 kişiye ve amilaz seviyesine düşük 7 kişiye nişasta bakımından zengin bir yemek verilmiştir. Yüksek amilazlı kişilerde insülin düzeyleri artmış ve kan şekeri yükselmemiştir. Ancak düşük amilazlı kişilerde insülin artmamış ve sonuç olarak kan şekeri artmıştır. Amilaz, glikoz veya sükroz gibi basit şekerler yedikten sonra kan şekeri seviyelerini etkilemez. Sadece karmaşık karbonhidratları sindirir. Yüksek ve düşük amilazı olan her iki kişi de aynı şekilde glikoza tepki verecektir.
Bu, amilaz düzeyi düşük olan kişilerin nişasta açısından zengin diyetlerde insülin direnci ve diyabet riskinde daha yüksek olabileceği anlamına gelmektedir. 3.500’den fazla kişiyle yapılan diğer bazı çalışmalar, düşük amilaz ile insülin direnci, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet riski arasında bir bağlantı olduğunu doğrulamıştır.
İnsülin, amilaz aktivitesini etkileyebilir. Pankreastaki insülin salgılayan beta hücreleri iyi çalışan diyabetli insanlar daha yüksek amilaz seviyelerine sahiptir (normal aralık dahilinde). Hayvan çalışmaları, insülinin amilaz üretimini arttırdığını göstermektedir.

Amilaz ve Obezite

Düşük amilaz ve obezite bir kısır döngüyü artırabilir. Bir yandan çalışmalar, düşük amilaz seviyelerine sahip olmanın artmış obezite riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Öte yandan, obez olmak, muhtemelen insülin üretimini ve duyarlılığını etkileyerek amilaz düzeylerini düşürür. Bu zararlı döngüye son vermenin bir yolu, bir yılda izlenen 4 obez insanın alt kümesinde amilaz düzeylerini artıran kilo kaybıdır.

Amilaz ve Atletik Performans

Daha iyi zindelik, sağlıklı amilaz seviyeleri ve daha düşük insülin direnci ilişkilidir. Araştırmacılar, düzenli egzersiz yapan ve daha iyi durumda olan kişilerin daha yüksek amilaz seviyelerine sahip olduklarını bulmuşlardır. Yarı maraton koşan 43 kişiyle yapılan bir çalışmada, daha yüksek amilaz seviyesine sahip olanlar çok daha iyi performans göstermiş ve yarışı daha hızlı tamamlamıştır. Başlangıçta daha yüksek amilaz, daha stabil kan şekeri düzeyleri ve çalışma sonunda daha düşük laktik asit (kas yorgunluğunun bir ölçüsü) ile bağlantılıdır. Egzersizin insülin duyarlılığını arttırdığı ve insülin direncini azalttığı iyi bilinmektedir. Daha yüksek amilaz ayrıca vücudun glikozu daha iyi kullanmasına yardımcı olur ve insülin duyarlılığını artırmaktadır.

Amilaz Bir Stres Ölçüsü müdür?

Bazı araştırmacılar tükürük amilazın sempatik, savaş veya uçuş aktivitesinin basit bir göstergesi olarak kullanılabileceğini düşünmektedirler. Serbest bırakılması, kısmen, stres sırasında savaş ya da kaç tepkisi ile tetiklenir. Bu araştırmacılar, güvenilir bir stres biyobelirteç olabileceğini ummaktadırlar. Tükürük amilazını küçük bir tükürük örneği sağlayarak test ettirmek, kan testleri yapmaktan daha az güçlük olacaktır. Ancak şu ana kadar veriler çok inandırıcı değildir. Ayrıca, çoğu çalışmada kullanılan yöntemler bir şekilde güvenilmezdir.
Savaş ya da kaç tepkisi uyanıklığı, odaklanmayı ve uyarılmayı artırır. 12 üzerinde yapılan bir çalışmada uyku -deprived kadınlar, düşük tükürük amilaz olanlarda daha az uyanık ve bir simüle sürüş testinde kötü yaptı. Yüksek amilaz, muhtemelen artan savaş veya uçuş aktivitesi nedeniyle artan uyanıklık ve daha iyi performansla bağlantılıdır. Başka bir çalışmada, anksiyetesi olan gençlerde tükürük amilazı ile ölçülen sempatik aktivite artmıştır. Bunun nedeni aşırı aktif bir savaş ya da kaç tepkisinin uzun vadede huzursuzluğu ve kaygıyı artırmasıdır.
Ancak tükürük amilazı sadece bir stres belirteci değildir. Parasempatik, dinlenme veya sindirim, sinirler de salınımını uyarır. Bir çalışma bile tükürük amilazının parasempatik aktivitenin bir belirteci olarak kullanılması gerektiğini öne sürmüştür. Tükürük amilazı stresle bağlantılı olmasına rağmen, bu bulmacanın sadece küçük bir parçası gibi görünüyor.

Kaynakça:
http://www.acb.org.uk/Nat%20Lab%20Med%20Hbk/Amylase.pdf

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.