Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Work And Travel Ne Değildir?

0 391

Farklı bir ülkede hem yabancı dilinizi geliştirip hem de küçük işlerde çalışmayı düşünenler bu amaçla oluşturulmuş programlara dâhil olarak bu düşüncelerini gerçekleştirebilmektedir. Öncelikle lisans ya da lisan üstü eğitim görüyor olmalısınız. 18 – 26 yaş sınırına uygunsanız, programın neler kapsadığını iyice araştırıp son kararınızı vermeniz gerekmektedir. 2-3 aylık bir yaz tatilinde sizi nelerin bekliyor olduğunu bilemezsiniz. Maceracı bir ruha sahip olanlara daha fazla hitap edebilecek olan bu programa katılım için orta derecede konuşabilecek kadar İngilizce de bilinmeli. Çalıştığınız sürece belki de çok özgür olamayacak, uyum sürecinde zorluklar yaşayacak, bulunduğunuz yeri tanımaya çalışacaksınız ama çalışma sürenizin bittikten sonra ABD‘yi gezerek tanıma imkânınız olacak. Work and travel bu tür imkânlar sunan bir programdır.

Y8865_work-and-travel-1abancı bir ülkede belli bir süre çalışmanın zorluklarını da düşünerek gitmek istediğinizden tamamen emin olmanız gerekmektedir. Bu iş hakkında sizi yönlendirebilecek, doğru bilgiler edinip aklınızdaki soru işaretlerini giderebilecek WAT eğitim danışmanları bulup görüşmelisiniz. Beklentilerinizi paylaşıp size en uygun seçeneği bulup sizden istenen belge ve koşulları sağlamalısınız.

Amerika’yı görme, tanıma, kazanma hayallerinizi WAT ile gerçekleştirebileceksiniz. Hayalinizi gerçekleştirme aşamasında en az sorunla karşılaşmanız için gitmeden önce size verilecek iş sözleşmesini çok dikkatli okumanız yararlı olacaktır. Bu sözleşmede çalışacağınız iş, alacağınız ücret, konaklama gibi konu detayları bulunmaktadır. Gideceğiniz eyalet belirlenmişse bu eyalet ve yaşamı, insanları hakkında da bilgilenmeniz gerekmektedir.

Şurası kesin olarak bilinmeli ki WAT bir tatil programı değildir. Belki gittiğiniz, çalıştığınız ortamda çok yorulacak, belki ilk anda uyum sağlayamayacaksınız. Çok büyük paralar kazanmak gibi bir derdiniz varsa bir kez daha düşünmenizde yarar olacağını düşünmekteyiz. Bu bir yabancı dil kursu da değildir ancak çalışırken o ülkenin dilini kullanacağınız için yabancı dilinizin gelişmesine büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Gitmeden önce bütçenizi de hesaplarsanız olası ekonomik sıkıntıları önceden önlemiş olabilirsiniz. Belge, vize, bilet alma gibi işlemlerinin tamamlanması aşaması size zor görünse de her şey bitip de herkesin rüyası Amerika’ya ayak bastığınızda yaşayacağınız heyecana değer.

Amerika’da çok yaygın olan bu program kapsamında her yıl binlerce öğrenci değişik ülkelerden gelerek deneyim kazanmaya çalışmaktadır. Günde 8 saatlik çalışma süreleri size fazla gezme imkânı tanımayacak olsa da sürecin sonunda kazandığınız parayı harcayıp değişik şehirleri görmeye gittiğinizde, o şehirler anılan ünlü yapılar, bol öz çekimler ile yaşamınızda unutulmayacak anılar biriktireceksiniz.

WAT kapsamında bulunduğunuz şehirde farklı ülke insanlarını tanıyacak, dostluklar kuracaksınız. Amerika’yı tanıyacak, yabancı dilinizi geliştirecek, yapacağınız işe göre de bir miktar para biriktirmiş olacaksınız ancak salt para kazanma amacı ile gitmiyorsunuz. Şunu unutmamalı ki bir tatile ve eğlenmeye de gitmiyorsunuz. Kaldığınız yerler ve çalıştığınız işler belki de beklentilerinizi tam karşılamayacak. Programda asıl amaç yabancı dil geliştirmek, bir kültürü tanıtmaktır.

Kaynakça:
summerworktravel.com
elt.com.tr/workandtravel
ataegitim.com.tr/work-and-travel

Yazar:Müşerref Özdaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku