Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Moda Sağlığınıza Zarar Mı Veriyor?

0 268

4688_modaaHerkes şık görünmek ister; ancak modanın kişinin sağlığına mal olması kabul edilebilir bir şey değildir. Günlük yaşamda çok sık kullandığımız, kullanırken güvenli olduğunu sandığımız ancak sağlıklı olmayan pek çok şey vardır. Bunların ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Trend olmak ve modaya uygun giyinmek neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak bazı moda trendlerinin vücudunuz için zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Şık kıyafetler ve aksesuarlar akıllı, şık, güzel görünmenize ve hatta iyi hissetmenize neden olabilse de bazıları sağlıksız, acı verici olabilir ve hatta vücudun belirli bölümlerini ciddi şekilde etkileyebilir. Öyleyse her gün kullandığımız ancak vücudumuza zarar veren bu moda ürünlerini inceleyelim.

Kıyafetler:

-Dar Kotlar:4688_moda

Dar kotlar, modanın önemli parçalarından biri haline gelmiştir ve bu günlerde genç kızlar bunları giymeyi çok seviyor. Ancak doktorlar sinir sıkışmasına neden olabileceğinden bu pantolonların giyilmesini tavsiye etmemektedir. Uyluğun ön yan bölümlerinin duyusunu alan lateral femoral kutanöz; sinirin dar kotlar tarafından sıkıştırılması sonucu bu bölgede ağrı ve uyuşma görülür.

-Kravatlar:

Ne kadar şık ve profesyonel gözükse de, dünyanın en yaygın göz hastalıklarından biri olan glokom riskini artırabilir ve eğer tedavi edilmezse körlüğe dahi neden olabilir.

-Sıkı İç Çamaşırları:

Sıkı iç çamaşırları özellikle sütyenler uyumanıza engel olabilir. Çevre Sağlığı Bölümü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sütyenlerin uyguladığı basınç melatonin üretimini baskılar ve uykunuzu olumsuz etkiler hatta hasta olmanıza neden olabilir. Sentetik ve dantelli çamaşırlar tahrişe ve sonrasında enfeksiyonlara neden olabilir. Eğer bu tür çamaşırlar bir de dar pantolonlarla giyilirse mantar oluşma riski de artar.

-Korseler:4688_corset3

Şişkin bir karını düz göstermek için kullanılan korseler çok sağlıksızdır. Bir nörolog olan Orly Avitzur, alt karın ve üst uyluk bölgesine giyilen sıkı giysilerin meraljia parestetika adı verilen duruma neden olabileceğini söylüyor. Bu durum uyluk ön dış kenarında ağrı, uyuşukluğa neden olur.

Ayakkabılar:

-Yüksek Topuklular:

Yüksek topuklar, her zaman tüm dünyada kadınlar için güçlü bir stil ifadesi olmuştur. Yüksek topuklu giyiyor olmak kuşkusuz hoş görünmenizi sağlar ancak yüksek topuklu ayakkabılar aynı zamanda bir kadının ayaklarına çok zarar verir. Yüksek topuklu giydiğiniz zaman bu ön ayak üzerinde basıncını arttırır ve aşil tendonu’nun gerilmesine neden olur. Bu tür ayakkabıların uzun süreli kullanımı ağrılara ve hatta kemik deformasyonuna neden olabilir.

-Parmak arası terlikler, bale ayakkabıları ve düz ayakkabılar:

Hepimiz parmak arası terliklerin, bale ayakkabılarının ve düz ayakkabıların en rahat ayakkabılar olduklarını ve topuklulardan daha sağlıklı olduklarını düşünürüz. Ancak bu tür düz taban ayakkabıların plantar fasiit, tendon sorunları ve ayak bileği burkulmalarına neden olabileceğini biliyor muydunuz? Tüm bu ayakkabılardaki destek eksikliği dengesizliğe ve ayak ağrısına neden olabilir.

-Dize Uzanan Çizmeler:

4688_topuk

Dizde çizmeler, yüksek topuklu ayakkabılara benzer bir şekilde ayaklarınıza zarar verir. Diz ya da diz üstüne uzanan çizmeler sinir hasarına neden olabilir. Sıkı, esnek olmayan malzemelerden yapılan çizmeler bacak sinirleri zarar verebilir ve bu da karıncalanma yanma hissine neden olur bu tür çizmeler aynı zamanda kan dolaşımını da etkileyebilir.

Aksesuarlar:

-Takma Kirpikler:

Takma kirpikler gözlerinizi çok daha çekici bir hale getirir bu da bazı kadınların onları her zaman takmak istemesinin nedenidir. Bu takma kirpiklerin aşırı kullanımları kendi doğal kirpikleriniz için iyi olmayabilir. Yapay kirpikleri göz kapaklarınıza tutturmak için kullanılan tutkal, doğal kirpiklere zarar verebilir. Kirpiklerinizde incelme ve kırılmalara neden olabilir.

-Metal Takı:

Takılarda bulunan bileşenler, birçok insanda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Nikel, deri reaksiyonlarından sorumlu büyük bir suçlu olarak kabul edilir. Yani belirli bir metale duyarlı olan kişiler takı alırken ekstra dikkat etmelidir.

-Sıkı Yüzükler:

Yüzük çok sık kullanılan bir aksesuardır. Ancak sıkı bir yüzük parmaklarda kan dolaşım yetersizliğine neden olabilir. Zayıf kan dolaşımı da uyuşukluk ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu tür bir yüzük takacaksanız her 2- 3 saatte bir yüzüğünüzü çıkartın ve parmaklarınız nefes alsın.

-Sıkı Şapka veya Bantlar:

4688_bu-kis-neon-renkler-moda

Sıkı şapka ve bantlar, başınızı sıkıştırarak baş ağrısına neden olabilir. Sıkı bir saç bandı saçlarınızın gerilmesine, bu da ağrı ve saç kırılmalarına yol açabilir.

-Kontakt Lensler:

Sadece farklı görünmek için takılan reçete edilmemiş kontakt lensler gözleriniz için son derece zararlı olabilir. Bir çift kontakt lens satın almadan önce yapıldığı madde ve güvenliği hakkında mutlaka araştırma yapın ve bir göz doktoruna görünün.

-Çok Koyu Renkli Güneş Gözlükleri:

Hiç şüphe yok ki güneş gözlükleri güneşin zararlı ışınlarından gözlerinizi korur ancak çok koyu renkli güneş gözlükleri eğer UV ışınlardan koruyan filtrelere sahip değilse çok daha zararlı olurlar. Koyu renk göz bebeklerini büyütür ve eğer UV korumalı değilse UV ışınlar direk gözün merkezine girer ve göze çok büyük zarar verir. Yani, güneş gözlükleriniz çok koyu renk ise UV korumalı olduğundan emin olun.

Bunlar sağlığınıza zararlı olabilecek bazı moda ürünleridir. Hepimiz yeni gelen modaya uygun şeyleri giymeyi çok sevsek de bunlar hiç bir zaman sağlığımızdan önemli olmamalıdır. Bu tür kıyafetleri giymeyi çok seviyor ve vazgeçemiyorsanız en azından çok sık ve uzun süreler boyunca giymemeye çalışın. Bunların yerine yine harika görünmenizi sağlayacak ve sağlığınızı bozmayacak yeni kombinler keşfetmeyi deneyin.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/everyday-fashion-that-can-damage-your-health.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.