Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Antepartum Depresyon Nedir?

0 400

dep2Kişilerin pek çoğu hayatının bir bölümünde depresyon geçirebilmektedir. Antepartum depresyon, bayanların %20’sinin karşılaştığı hamilelik dönemi depresyonunun psikolojideki adıdır. Hamilelik döneminde yaşanan bu bunalım hali, normal dönemde yaşanan depresyon ile aynı belirtilere sahip olmasına karşılık daha tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir.

Nedenleri

Daha çok 25-44 yaş arasındaki bayanlarda görülen hamilelik depresyonunun nedenlerinin en başında, kişinin bu duruma hazır olmaması ve yaşadığı bir takım huzursuzlukları hamileliğe bağlaması gelmektedir. Bunun yanı sıra kendisinin ya da ailesinden her hangi birinin geçmişte depresyon rahatsızlığı yaşaması, sorunlu hamilelik ya da düşük olaylarının yaşanması, iş kaybı, ekonomik sorunlar, aile içi huzursuzluk ve hamileliğin zor geçmesi durumlarında da bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri

Hamilelik döneminde yaşanan depresyonlara tanı koymak oldukça zor olmaktadır. Bunun nedeni, rahatsızlık ile hamilelikte yaşanan bazı değişimlerin birbirleri ile aynı olmasıdır. Kişilerde oluşan bu durumların normal mi yoksa hastalık mı olduğuna, uzman doktorlar karar verebilmektedir.

Eğer kişi iki hafta ve daha fazla sürede kendini değersiz hissedip yaptığı hiç bir şeyden zevk almazsa, az ya da fazla uyuma hali, yeme içmede bozukluğu ve doğacak bebek ile ilgili sürekli endişe durumu söz konusu ise vakit kaybetmeden bir doktora başvurup tedaviye başlamalıdır. Bu durumlar zaman zaman ortaya çıkıp daha sonra kendiliğinden yok oluyorsa hamilelik değişimleri olarak adlandırılabilir. Genel olarak kişi hamile olduğunu õğrendikten sonraki üç ayda ortaya çıkan bu rahatsızlık mutlaka belirlenmeli ve tedavi edilmelidir.

Tedavisi

dep

Bu tip rahatsızlıklarda genel olarak hastalığın şiddetine ve kişinin bu durumu kabullenmesine bakılmaktadır. Buna göre terapi ya da hamilelikte kullanılabilen antidepresanlar ile tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi süresince hastanın, özellikle eşinin sürekli kontrolünde olması ve kendini daha iyi hissetmesi için değişik aktivitelere de yönlendirilmesi tedavi süresi bakımından oldukça önemlidir.

Antepartum depresyon, hem anne hem de bebek açısından oldukça zararlı bir rahatsızlıktır. Doğum yapınca geçer diye ihmal edilmemeli mutlaka tedavi edilmelidir.

Yazar:YASEMİN PAKLACI

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku