Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Araba Olmadan Kars Gezilir Mi?

0 77

Kars, Doğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden bir tanesi. Hem yaz hem de kış turizmi açısından oldukça zengin. Bu nedenle yerli ve yabancı turistler için senenin her ayında cazibe merkezi haline geliyor. Gezilecek yerler dışında şehrin yemek kültürü de bir o kadar zengin. Misafirperver toplumu ve seyahat rotalarıyla her sene on binlerce kişiyi ağırlıyor. Aynı zamanda Kars, ekonomik açıdan hemen hemen herkese hitap edebiliyor. Yani Kars’ı gezmek için çok paraya sahip olmanıza gerek yok. Az bir bütçeyle yurt içindeki ideal tatil yerlerinden biri diyebiliriz. Kars otelleri şehrin neredeyse her bölgesinde konaklamaya uygun konumda mevcut. Eğer Kars’ı gezmeyi planlıyorsanız bu tur rehberini mutlaka okumalısınız.  

Kars’a Gitmek İçin En Doğru Zaman Hangisidir?

Kars, doğal güzellikleriyle, gelen seyahatçileri daha ilk görüşte etkilemeyi başarabilen bir şehir. Bu şehre gelmek için en iyi zamanı belirlemek isteyebilirsiniz. Şehirde bulunan kayak merkezi nedeniyle genellikle kış turizmi yaygındır. Bu sebeple kara doymak ve kış sporları yapmak isterseniz kışın tercih edebilirsiniz. Doğa gezisi yapmak isteyenler ise bahar ve yaz aylarında mutlaka Kars’ı görmeli. Şehrin her yanında Kars otelleri olduğu için herhangi bir konaklama sorunu da yaşamazsınız. Hem kayak merkezine yakın oteller hem de şehir merkezinde oteller mevcut. En iyi Kars oteli için gezmek istediğiniz konuma yakın olanları tercih edebilirsiniz. Bunlara ek olarak, bu şehir yaz mevsiminde de harika doğasıyla göz kamaştırmaktadır.

Kars’ta Konaklama İmkânı

Kars’ın şehir merkezinde her bütçeye uygun pek çok otel seçeneği mevcuttur. Sadece merkezde değil aynı zamanda ilçelerde de Kars otelleri bütçe dostudur. Büyük oteller genellikle Sarıkamış Kayak Merkezi içinde yer alıyor. Buna ek olarak, apart, pansiyon ve küçük oteller ise merkezde bolca mevcut. Kars otelleri genellikle eski binalardan oluşmaktadır. Bu binaların yenilenmesi ile nostaljik ve tarihi oteller yapılmaktadır. Bu sayede konaklama süreniz boyunca nostaljinin keyfini sürebilirsiniz.

Kars’ta Ne Yapılabilir?

Her mevsim yerli ve yabancı turist bulan Kars’ta yapabileceğiniz pek çok aktivite var. Gezmek ve görmek için son derece zengin bir şehirdir. Bundan dolayı, bu şehri eğer tam olarak gezmek isterseniz üç veya dört gün vermelisiniz.

Biz de sizler için hem yaz hem de kış aylarında yapılabileceklerinizin bir listesini oluşturduk.

Çıldır Gölünde Balık Avlayın

Çıldır Gölü hem kış hem de bahar aylarında avlanmaya son derece müsait. Özellikle kış aylarında Çıldır Gölü buz tutmaktadır. Bu buzun ortasında balık avlamaya çalışmak, olta atmak bambaşka bir deneyim. Bu yüzden Kars’a giden turistler Çıldır Gölü’ne mutlaka uğramalı. Buzun kalınlığı 80 cm civarı olduğu için aniden kırılma ya da suya düşme ihtimali neredeyse yok. Çevrede bulunan yerli balıkçılar sayesinde avlanmayı ve yağlı balıkları yakalamayı öğrenebilirsiniz. Halk bu konuda çok sevecen ve yardımseverdir. Bu noktada balık tutmak için gerekli ekipmanlarınızı unutmayın.

Sarıkamış Kayak Merkezine Gitmeyi Unutmayın

Sarıkamış bölgesi, Kars’ın en soğuk ve en çok kar alan bölgelerinden bir tanesi. Bu bölgenin en büyük özelliği Alp dağları dışında toz kristal karın yağdığı tek bölge olması. Alpler’e gidecek imkânı olmayan kişiler burada mutlaka karı görmeli ve izlemeli. Pist buz tutmadığından dolayı kış sporları yapmak çok daha zevkli bir hale bürünüyor. Palandöken gibi kayak tesislerinin ödüllün olmasına rağmen Sarıkamış kadar iyi olmadığını söyleyenler de mevcut. Kar, altınızda beyaz bir tül gibi kayıyor. Fakat burada kar topu oynamanız biraz zor olabilir. Çünkü kar birbirine yapışmıyor. Tül gibi bir kıvamda akıp gidiyor.

Kars Mutfağından Tadım Yapın

Kars, mükemmel ev yemeklerine sahip. Hem et yemekleri hem de sebze yemekleri birbirinden güzel. Tandırda Kaz, kaz suyuna bulgur, hangel, evelik otu çorbası, ısırgan otu çorbası revan köfte, acem kavurması, safranlı pilav, piti, Kars böreği, umaç, gafıl konak, çel tatlısı, ekmek aşı, hörre üzümlü pilav gibi çok sayıda inanılmaz Kars lezzeti mevcut. Kars’ın bu yöresel tatları deneyenleri hayran bırakıyor. Et yemekleri dinlenmiş, yumuşak ve iyi pişmiş oluyor. Genel olarak yemekleri hayvansal ağırlıklı. Giden herkesi kendisine hayran eden yemek lezzetlerine sahip. Bu yüzden eğer Kars’a giderseniz tüm bunları deneyimleyin.

Ani Harabelerini Ziyaret Edin

Ani harabeleri şehirden biraz daha uzak bir konumda. Pek çok açıdan gidilip görülmesi gerekiyor. Ermenistan’a oldukça yakın. Hatta Ani harabelerinin yanından geçen Arpaçay, Ermenistan’a uzanıyor ve orada bitiyor. Efes antik kentinden yüz ölçümü olarak oldukça büyük bir yer. Aktif olduğu dönemde hem Bağdat’a hem Konstantinopolis’e rakip olabilecek kadar büyük bir yer. Evlerin dolu olması halinde bölge maksimum 100 bin kişiye ev sahipliği yapabiliyor. Bu bölge şehrin her ne kadar dışında da olsa mutlaka gezmelisiniz. Hatta mümkünse bir tur rehberi eşliğinde gezmelisiniz. Çünkü bölgede dinleyebileceğiniz çok hikâye var. Bu yüzden tur rehberini gezinizden eksik etmemelisiniz.

Bu bölgeye yakın Kars otellerigenellikle küçük ve sessizlerdir. Kars Konaklama konusunda da hiçbir problem yaşamazsınız.

Cirit Festivaline Gidin

Cirit, bilinen en eski ata sporlarımızdan biridir. Günümüzde Kars’ta hala cirit oynanıyor. Üstelik bunun için bir festival bile yapılıyor. Doğru bir zamanda giderseniz ve vaktiniz olursa o zaman bu festivali mutlaka görmelisiniz. Hem eski Türk geleneklerini canlandıran hem de şehir içinde sıcaklık sağlayan bir etkinliktir. Konaklama durumu da oldukça basittir. Çünkü festival alanına yakın birçok Kars otelleri mevcuttur.

Sürü Güdün

Kars’ta hayvancılık hala aktif olarak yapılıyor. Özellikle yaylalarda bir grup insan göçebe olarak yaşıyor ve hayvanlarını da gezdiriyor. Çok misafirperver olmalarının yanı sıra sürüyle ilgilenmenize de izin veriyorlar. Bu sayede doğal yaşamın içinde bulunabilirsiniz. Çobanlık deneyimini küçük çaplı da olsa yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda buranın havası da size çok iyi gelecektir. Civarda Kars otelleri mevcut değil, burada konaklama imkânı pek yok. Konaklamak için yerlilerin evlerinde kalabilirsiniz. Eğer arabanız varsa aynı gün içinde otelinize dönebilirsiniz.

Kars’ta Arabaya İhtiyaç Var Mı?

Kars’ın merkezi son derece kolay gezilebilir ve küçük olsa da geneli oldukça büyük. Kars’ta görmek isteyeceğiniz hemen her yer birbirinden çok uzak. Yaylalar, kayak merkezi, göl, harabeler ve daha pek çok şey şehrin farklı noktalarında. Bu durumda da toplu taşıma ihtiyaçlara pek cevap veremiyor. O yüzden Kars’ta gezmek isteyen kişiler mutlaka yanında araba olmalı. Hiç değilse Kars içerisinde bir araba kiralamalısınız. Bu sayede daha çok yer gezip görebilirsiniz.  

Kars otelleri şehrin hemen hemen her yerinde mevcut. Fakat otel nerede tutulursa tutulsun geriye kalan bölgelere çok uzak olacak. Merkezde olsa bile ulaşım tüm bu yerlere gerçekten zor. O yüzden mutlaka Kars oteli konumu dışında arabanın da önemli olduğu unutulmamalıdır.

Kars’ta yerel araba kiralama firmaları mevcut. Arabayı alırken kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca Karsotel fiyatları konusunda uygun otel bulmak istiyorsanız erkenden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bu şekilde tatilinizi uygun fiyatlı olarak tamamlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.