Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kış’ın Vazgeçilmez Tadı Hamsi’nin Faydaları Nelerdir?

0 463

Kış'ın Vazgeçilmez Tadı Hamsi'nin Faydaları Nelerdir?Kırmızı et fiyatlarının alıp başını gittiği şu günlerde, insanlar daha iyi beslenebilmek ve daha ucuz et tüketebilmek için, balık türleri içerisinde en uygun fiyata sahip olan, hamsiyi tercih etmektedirler. Özellikle Türk Halkı tarafından en çok tüketilen balıktır. Bir besini tüm faydalarını bilerek tüketmek sağlığınız açısından önemli… Bu nedenle balıkçı tezgahlarının vazgeçilmezi Hamsi’nin sağlığınız için ne kadar yararlı olabileceğini farklı yönleriyle ele almak istedim.Hamsinin faydalarına geçelim.

– Hamsi Protein Deposudur.

1 kg hamside 200 gr protein bulunmaktadır. Yetişkin bir insan günde sadece 100 gr hamsi yiyerek, günlük protein miktarının yarısını karşılamış olur. İnsanın yaşam fonksiyonları açısından proteinlerin ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca yeni dokuların oluşmasında büyük faktörü olan hamsi, gelişme çağındaki çocukların kas ve iskelet sistemlerinin gelişimi açısından çok değerli bir besindir. Kendiniz yemiyorsanız bile çocuğunuza yedirmeyi asla ihmal etmemelisiniz.

– Hamsi Omega 3 Kaynağıdır.

Balık türlerinin çoğu omega 3 açısından zengindir. Bu balıklar içerisinde hamsi de bulunmaktadır. hamsi temel yağ asitleri açısında da zengin bir balık türüdür. Omega 3 nörolojik ve psikiyatri hastalıklarına, kadın hastalıklarına ayrıca kalp damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca ani kalp ölümlerini önleyici etkiye sahiptir. Cildiniz için gençlik iksi,ri tesiri yapacak güçtedir. İçerdiği Omega 3 sayesinde kandaki kötü kolesterol’den arındırıcı etki yapar. Böylece kanser hastalıklarının da önüne geçer. Çocuğunuzun beyninin ve zekasının yeteri oranda gelişmesini istiyorsanız, mutlaka hamsi yemelerini sağlayın ve onları teşvik edin. Oyuncak balıklarla, balığı çocuğunuza tanıtabilir, sonrasında balık tabağına küçük bir sürpriz koyarak onu hamsi yemeğe teşvik edebilirsiniz.

Kış'ın Vazgeçilmez Tadı Hamsi'nin Faydaları Nelerdir? Proteini Yüksek, Kalorisi Düşüktür.

Aslında sağlıklı beslenmek, fazla kilolarınızdan kurtulmak ya da fit olmak istiyorsanız hamsi tam aradığınız besin kaynağı… Protein açısından gayet zengin olan hamsi, kalori açısından düşük bir değere sahiptir. 100 gram hamside sadece 130 kalori bulunmaktadır.
eğer yağda kızartmadan tüketirseniz düşük kalori ile bol proteininden faydalanmış olursunuz. Uzmanlar hamsinin yağda kızartma şeklinde değil, ızgara, buğulama veya fırında pişirerek tüketilmesini önermektedir. Haftada en az iki kez hamsi yemek sizi hastalıklara karşı koruduğu gibi sağlıklı kalmanızı sağlar.

– Vitamin Deposudur

İçerisinde B, B2, B3, B12 , D, E, K vitamini yoğun olarak bulunmaktadır. Bu vitaminlerin içerisinde B3 vitaminin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Çünkü B3 vitamini vücudumuzda farklı hormonların üretilmesinde etkin rol almaktadır. B3 vitamini metabolizmanızı düzenler be beyin sağlığınızı korur.

– Gözlerinizin daha iyi görmesini sağlar.
– Şiddetli baş ağrılarına iyi gelmektedir.
– Felç riskini azaltır.
– Tırnaklarınızın ve saçlarınızın güçlü olmasını sağlar.
– Akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir
– Düzensiz kalp atışlarının düzene girmesine yardımcı olur.
– Kemik erimesini engeller.
– Depresyona iyi gelir, sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.
– Vücudunuzun ihtiyacı olan tuzun sağlanmasına katkıda bulunur.

Uzmanlar haftada en az iki kere balık tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Kırmızı etten daha ekonomik ve yukarıda bahsettiğimiz önemli faydaları bulunan, hamsi balığının filelerden eksilmemesi dileğiyle…

Kaynakça:
www.milliyet.com.tr
www.saglikvakti.com

Yazar:Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku