Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Osmanlı Bakiyesi: Üsküp

0 201

Bir Osmanlı Bakiyesi: ÜsküpÜsküp, Güneydoğu Avrupa ülkelerinden Makedonya‘nın sınırları dahilinde bulunan bir kent olup, bölge için son derece önemli bir yerleşim yeridir. Makedonya topraklarında yer alan en büyük şehir olan Üsküp, aynı zamanda ülkeye başkentlik yapması sebebiyle, siyasi olarak son derece önemlidir. Makedonya’nın tarihi şehirlerinin başında gelen bu yer, çok uzun yıllar bir Osmanlı İmparatorluğu toprağı olarak dikkati çekmekte idi. Osmanlı İmparatorluğu dönemi de nazara alındığı vakit, söz konusu yer Balkan coğrafyasında stratejik bir öneme sahipti. Bu bölgede Osmanlı İmparatorluğu’nun bölge üzerindeki hakimiyetini en belirgin şekilde kabul eden Makedonyalılar, Osmanlı döneminde Müslüman olan milletler arasında yer alır. Üsküp ve civarı aslında sadece Osmanlı İmparatorluğu döneminde değil başka dönemlerde de epey bir öneme sahip olmuştur. Bu anlamda kökeni Roma’ya hatta Büyük İskender’e kadar uzanan Üsküp, Avrupa coğrafyasında yer alan en tarihi ve de en eski yerleşim yerlerindendir. Şehir, bakıldığında birçok farklı medeniyete tarih boyunca ev sahipliği yapmış olsa da, günümüzde en büyük izler Osmanlı İmparatorluğu tarafından bırakılanlar olarak göze çarpar. Üsküp bu anlamda tam bir Osmanlı şehri olarak göze çarpar. Bunu şehrin her noktasında hissetmeniz halen mümkündür.

Bir Osmanlı Bakiyesi: ÜsküpMakedonya’nın ve de Makedonya’nın bir parçası olduğu Balkan coğrafyasının önemli kentleri arasında sayılan Üsküp, bu anlamda Makedonya’ya siyasi, ekonomik, kültürel ve de akademik olarak başkentlik yapar. Başka bir ifadeyle ülkenin merkezi olan Üsküp, Makedonyalılar için birçok anlam ifade eder. Söz konusu şehir, daha önce bir Osmanlı toprağı olduğu için burada yaşayan insanların birçoğu da Müslüman olmuş ve de bu din ile olan bağlarını yıllar boyunca korumuşlardır. Bu yüzden Üsküp’e ziyaret ettiğinizde karşınıza çok yerde camii ve de mescit çıkacaktır. Makedonya topraklarının kuzeyinde yer alan Üsküp, bu anlamda Avrupa’ya da son derece yakın kabul edilir. Aslında Makedonya’nın Avrupa Birliği’ne üye olması ülkenin kayda değer en önemli politikası olsa da Yunanistan ile yaşanan isim sorunu bunun önünde duran en büyük engel olarak kabul edilir. İlerleyen yıllar ne gösterir bilinmez ama, günümüz Üsküp ve de Makedonya’sı oldukça hızlı bir ivmelenme yaşamaktadır. Ülke kendi içinde kendi refahını bir şekilde sağlamaktadır. Oldukça küçük bir ülke olan Makedonya’nın en gözde ve de en sıra dışı şehri olan Üsküp, sınırları dahilinde yarım milyona yakın bir insan nüfusunu yerleşik bir şekilde barındırır. Bu aslında ülke sınırları içinde bulunan nüfusun çok büyük bir kısmımın Üsküp’te yaşadığı anlamına gelir.

Bir Osmanlı Bakiyesi: ÜsküpÜsküp’e ulaşmak istiyorsanız bu son derece kolaydır. Özellikle de İstanbul’da yaşıyorsanız bu şehirde bulunan Atatürk ya da Sabiha Gökçen Havalimanlarından Üsküp’e tarifeli bilet almak mümkündür. Ortalama seyahat süresi yaklaşık olarak 1,5 saat civarıdır. Makedonya, günümüz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunan ziyaretçileri vizeden muaf kılmıştır. Bu da söz konusu şehre ulaşmak istemeniz durumunda herhangi bir vize müracaatı yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.