Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Arnika Montana Bitkisinin Sağlık İçin Faydaları

1 957

Arnica montana bitkisi homeopatik bir topikal ağrı kesicidir. Etki mekanizması iyi bilinmemekle birlikte yara iyileşmesi, antiseptik, antienflamatuar ve ağrı giderici özellikleri gösterdiği yapılan araştırmalar kadarıyla bilinmektedir. Bu bitkinin sağlığa faydaları konusunda araştırmalar kısıtlı olmakla birlikte devam etmektedir. Arnika bitkisinin sağlığa olan faydalarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Artrit Ağrısı

Diz artritli 79 kişiden oluşan klinik bir çalışmada, arnika jeli (% 2,5 arnika özü) 6 haftaya kadar 2x/gün uygulanmış ağrı, sertlik ve sakatlığı azalttığı bulunmuştur. Aynı jel, yaklaşık 200 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada 3 hafta boyunca 3x/gün, artrit semptomlarını %5 ibuprofen jeli kadar etkili bir şekilde azalttığı gözlemlenmiştir. Artritli farelerde yüksek doz arnika özü (500 mg/kg vücut ağırlığı kadar) eklem hasarını, iltihaplanmayı ve antioksidanları arttırdığı bulunmuştur.

Travmatik Yaralanmalardan Kaynaklanan Ağrı

%10 arnika tentür ve bir anti-enflamatuar ağrı kesici (hidroksietil salisilat) içeren spor yaralanmaları için sprey, 600’den fazla iki klinik deneyde ayak bileği bozulmasından ve spor yaralanmalarından kaynaklanan ağrıyı azalttığı görülmüştür. Ayrıca kombinasyon tek başına herhangi bir maddeden daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.

Kas Ağrısı

20 kişili üzerinde yapılan klinik bir çalışmada kas ağrısı olan kişilere her 4 saatte bir uygulanan 2,5 g % 1’lik bir arnika çiçeği jeli kas ağrısını azalttığı belirlenmiş, ancak ağrının azalması sadece 3 gün sonra kendini göstermiştir. Özet olarak, sınırlı kanıtlar bitkisel arnika’nın özellikle artrit ve travmatik yaralanmalardan kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Kişi ve doktoru kişinin durumuna yardımcı olabileceğini belirlerse, ağrı gidermek için bitkisel arnika deneyebilir. Önemli olarak, asla doktorunun önerdiği veya reçete ettiği ilaç yerine bitkisel arnika kullanılmamalıdır.

Çürükler

Arnika Montana Bitkisinin Sağlık İçin Faydaları16 kişiden oluşan klinik çalışmada, %20’lik bir arnika özü merhem 2 hafta / gün 2x uygulanmış, bir lazer prosedüründen kaynaklanan morarmaları azalttığı bulunmuştur. Düşük dozlu K vitamini kremi kadar etkilidir ve plaseboya göre daha iyi sonuçlar vermiştir.

Plastik Cerrahi

Steroidler en çok plastik cerrahi sonrası morlukları ve şişlikleri azaltmak için kullanılmaktadır. Ancak bitkisel ilaçlar da popülerlik kazanmaktadır. Burun estetik ameliyatı geçiren 100’den fazla kişi üzerinde yapılan klinik çalışmada, arnika içeren krem 10 gün boyunca 4x / gün uygulanmıştır, sonucunda morluk ve şişliği azalttığı bulunmuştur. Bununla birlikte, 136 kişide yapılan bir çalışmada % 10’luk bir arnika merhem, göz kapağı ameliyatından sonra morluk ve şişliği iyileştirmediği görülmüştür. Az sayıda denemeye ve karışık sonuçlara dayanarak, bitkisel arnika’nın morlukları iyileştirdiğini iddia etmek için yeterli kanıt bulunmamaktadır.

Yaraların İyileşmesi

Yeni doğan bebeklerde, göbek kordonu kuruması ve düşmesi 2 hafta kadar sürmektedir. Bu süre zarfında, enfeksiyon riski nedeniyle özel dikkat gösterilmelidir. 6.000 bebek üzerinde yapılan gözlemsel çalışmada, arnika ve ekinezya 2x/gün içeren bir toz enfeksiyonları önlediği ve göbek kordonu ortalama olarak sadece 4 gün içinde düşmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Yanıkları olan 2 kişilik küçük bir denemede %0,5 arnika ekstresi ve % 9,5 ısırgan otu ekstresi içeren jel, ölü cilt dokusunun daha erken dökülmesine ve yara iyileşmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Kronik yaraları olan 50 kişiyle ilgili gözlemsel bir çalışmada, % 0,01 arnika ve diğer bitkilerle toz karışımının, bakıcıların % 85-89’unda etkili olduğu görülmüştür. Etkiler bu karışımın diğer, daha bol bulunan bileşenlerinden nane, sandal ağacı ve nergis kaynaklanabilmektedir.

Hayvan ve Hücre Araştırmaları

Araştırmacılar, bitkisel arnika’nın diğer olası sağlık yararlarını araştırmaya devam etmektedir. Çalışmalar hala hayvan ve hücre aşamasında olduğundan, sonuçlarının insanlarda aynı olacağına dair bir kanıt yoktur.

Enfeksiyonlar

Hamsterlar üzerinde yapılan bir çalışmanın sonucuna göre, arnika tentürü, parazitik bir enfeksiyonun (leishmaniasis) neden olduğu deri yaralanmalarını, geleneksel ilaç meglumin antimoniatından daha iyi iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca arnika ekstresi, tek bir hücresel çalışmada, diş eti hastalığına neden olan birçok mikrobun çoğalmasını önlemiştir.

Solunum Fonksiyonu

Arnika Montana Bitkisinin Sağlık İçin FaydalarıGine domuzları üzerinde yapılan çalışmada arnika kompleksi güvenli bir şekilde öksürüğü azaltmış ve havayollarını genişletmiştir. Etkileri bir anti-astım ilacı (salbutamol) ile benzer olduğu bulunmuştur.

Cilt ve Diş Eti İltihabı

Arnika kremleri bazen cilt iltihabını ve sivilceyi azaltmak için kullanılırken, diş yıkamaları ve diş eti iltihabını yatıştırmak için de kullanılmaktadır. Hücresel çalışmalara dayanarak, arnika, ana enflamasyon yolu NF- kB’yi bloke ederek birçok enflamatuar maddenin üretimini azaltmaktadır. Aynı zamanda inflamasyon tetikleyici enzim COX-2’yi Advil ve Motrin ve ibuprofen NSAID’ler gibi bloke ederek bağışıklığın aşırı aktivasyonunu güçlendiren genlerin ekspresyonunu azaltmıştır. Bununla birlikte, daha uzun sürelerde kullanılan yüksek arnika konsantrasyonlu ürünlerin, özellikle benzer bitkilere duyarlı kişilerde de cilt tahrişine neden olma olasılığı daha yüksektir.

Arnika Bitkisinin Gıda Endüstrisinde Kullanımı

Gıda endüstrisi, arnika’yı yiyecek ve içecekler de bir lezzet olarak kullanmaktadır. Bu yiyecek ve içecekler aşağıdaki gibidir:
• Alkollü ve alkolsüz içecekler
• Dondurulmuş süt tatlıları
• Şeker
• Jelatinler
• Pudingler
• Pişmiş ürünler

Herbal ve Homeopatik Arnika Arasındaki Fark Nedir?

Arnika kremleri ve jelleri gibi bitkisel müstahzarları ve homeopatik ilaçları ayırt etmek çok önemlidir. Homeopatik ilaçlar bitkisel boyalar gibi ekstrakt değildir ve bitkisel ilaçlarda kanıta dayalı şekilde kullanılan diğer ürünlerle aynıdır. Bazen bitkisel ürünler homeopatik ilaçlarla birleştirilmektedir. Ancak homeopati hayati bir güce ve çözüm yollarının nasıl davrandığını açıklayan tedaviler gibi tamamen farklı ilkelere dayanmaktadır. Ayrıca Homeopati arnika dâhil normal, oral dozlarda toksik olan birçok madde kullanılmaktadır. Maddeler dinamizasyon veya güçlendirme olarak adlandırılan bir işlemde büyük oranda seyreltilir ve vücut üzerinde enerjik etki yarattığı düşünülmektedir.
Homeopatik preparatlar, aktif bileşenden sadece birkaçını veya hiç molekül içermeyen bu tür seyreltmeleri kullanmak için genellikle eleştirilmektedir. Homeopati ilaçların etkilerinin kullanılan maddenin aktif bileşenlerinden geldiğini düşünmemektedir. Bilimsel kanıtlar homeopati tarafından yapılan iddiaları desteklememektedir. Gerçekten de, bir meta-analiz, homeopatik ilaçların plasebo ötesinde bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.

Homeopatik Arnika’nın Yararları ve Kullanımları

Arnika genellikle homeopatik ilaç olarak kullanılmaktadır. Homeopatik ilaçlar, aktif bileşiğin birkaç kez alkol veya suyla seyreltilmesiyle hazırlanmaktadır. FDA herhangi bir koşul için homeopatik arnikayı veya diğer homeopatik preparatları onaylamamaktadır. Homeopatik kullanımının yararları şunlardır:

Yaralardaki İyileşmeler

Bunyonun çıkarıldığı 88 kişiden oluşan bir klinik çalışmada, homeopatik arnika (10 D4 hap 3x / gün) iltihaplı yaraların kızarıklığını, şişmesini ve ısısını azaltmada bir anti-enflamatuar ilaç (diklofenak 50 mg) kadar etkili olduğu bulunmuştur. Homeopatik arnika dilüsyonları hücre bazlı bir çalışmada yara iyileşmesini ve beyaz kan hücreleri (makrofajlar) tarafından yara iyileştirici proteinlerin üretimini arttırdığı gözlenmiştir. Bununla birlikte, seyreltmelerde kullanılan alkol bu etkilere katkıda bulunmuş olabilmektedir. Tek bir klinik çalışma ve hücre tabanlı bir çalışma, homeopatik arnika’nın yara iyileşmesini iyileştirdiğine dair yeterli kanıt olarak kabul edilmemektedir. Daha sağlam çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Menopoz Belirtileri

100’den fazla menopozal kadın üzerine yapılan klinik bir çalışmada, arnika (4C) ve 4 diğer ilaç içeren homeopatik bir karışım 12 hafta boyunca plaseboya göre sıcak basmaları daha iyi azalttığı bulunmuştur.

Ağrı Kesici

Söz konusu çalışmaların çoğunda homeopatik arnika ilaçlarının etkisi ya da hafifçe iyileştirilmiş ağrıları olmadığı için kanıtlar ikna edici bulunmamaktadır. Etkileri, bazı istisnalar dışında, çoğunlukla plaseboyla karşılaştırılabilir. Ek olarak, çalışmaların birçoğu çok küçük çaplıdır, uygun kontrolleri yoktur veya hazırlığı yapan şirket tarafından finanse edilmiştir. Bununla birlikte, ağrı özellikle göz ardı edilmemesi gereken plasebo etkisine karşı hassastır ve plasebo etkisi tedavi edici olarak görülebilmektedir. Tehlikeli ağrı kesici kullanımını azaltabilir ve kişileri tedavilerinin aktif ajanı olma konusunda eğitebilir. Arnika’nın plasebo etkisi ve muhtemel ağrıyı hafifletici etkileri de iyileşme ortamına ve temas edebileceği uygulayıcıya bağlıdır.

Artrit Ağrısı

Arnika ve diğer bileşenlerle yapılan homeopatik merhem, 3x/gün uygulanan omuz artritli 41 hastanın klinik çalışmasında ağrı azalmasına ve omuz hareketliliğinin artmasına neden olmuştur. Ancak, bu çalışmada hiçbir plasebo grubu bulunmamaktadır. Artritin neden olduğu bel ağrısı olan 30 kişi üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, 2 homeopatik arnika tableti (6C) ve diğer bitkiler 2x/gün fizyoterapi ile kombine edilmiş plaseboyu geride bırakmıştır. Bunlar 4 hafta sonra ağrı ve sakatlığı arttırmıştır, ancak diğer ağrı kesiciler kullanımını azaltmamıştır.

Travmatik Yaralanmalardan Ağrı

Arnika (3D) ve diğer bitkiler ile yapılan homeopatik bir hazırlık olan Traumeel, ayak bileği, el veya diz yaralanmaları olan 100’den fazla kişi üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışmada ağrıyı etkili bir şekilde azalttığı bulunmuştur.

Cerrahi Ağrı

Homeopatik arnika tabletleri (6D) ile iki hafta boyunca 1x/gün birleştirilen % 5 arnika merhem, ağrıyı azaltmıştır ancak karpal tünel sendromu ameliyatı geçiren 37 kişide yapılan klinik bir çalışmada şişlik yapmamıştır. Ancak tek başına homeopatik arnika tabletleri (6C veya 30C) 64 kişiden oluşan başka bir çalışmada bu işlemden sonra ağrıyı, morarmayı veya şişmeyi azaltmada plasebodan daha iyi olmadığı bulunmuştur. Arnika ile yapılan homeopatik bir kompleks ameliyat öncesi ve 3 gün sonra diz ligament rekonstrüksiyonu yapılan 158 kişinin klinik çalışmasında ağrıyı azaltmada plaseboya göre daha etkili olmamıştır. Benzer şekilde diz cerrahisi öncesi ve sonrası homeopatik arnika (30X) 300’den fazla kişi üzerinde yapılan denemelerde vakaların % 21’inde ağrıyı ve şişliği yalnızca hafifçe düzeyde azaltmıştır.
Bademcikleri alınan 100’den fazla kişi üzerinde yapılan bir klinik deney, homeopatik arnika’nın (30C tablet 6x/gün) ameliyattan bir hafta sonra alındığında ağrılarını azalttığını iddia etmektedirler. Ancak veriler analiz edildiğinde, plaseboya göre farklılık göstermemektedir. Bilgelik dişi ağrıları olan 100’den fazla kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, homeopatik arnika (200C 2x/gün), ağrı ve şişliği azaltan bir antibiyotikten (metronidazol) ve plasebodan daha kötü olduğu bulunmuştur. 24 kişilik bir başka çalışmada arnika (30D) içeren homeopatik bir kompleks, bilgelik dişlerinin çıkarılmasından sonra ağrıyı veya iltihabı iyileştirmediği gözlemlenmiştir. 88 kişiden oluşan bir klinik çalışmada, homeopatik arnika (10×4 gün 3x hap), bir anti-enflamatuar ilaca (diklofenak 50 mg) göre daha az etkili ağrıyı azalttığı bulunmuştur. Bununla birlikte, yara tahrişe ve geliştirilmiş hareketliliğini ilaçla birlikte azaltmak benzer ve daha az yan etkiyle yönetmektedir. 73 kadının katıldığı klinik bir çalışmada uterus çıkarma ameliyatından (histerektomi) 5 gün önce ve sonra alınan arnika (30C), ağrıyı ve enfeksiyonları plaseboya göre daha iyi azaltmadığı bulunmuştur.

Kas Ağrısı

Arnika Montana Bitkisinin Sağlık İçin Faydaları82 koşucunun 2 denemesinde, homeopatik arnika (4 gün boyunca 2x/gün 5 30C hap 4 gün) bir maratondan hemen sonra kas ağrısını azalttığı bildirilmiştir. Bununla birlikte, uzun mesafeli çalışmalardan önce ve sonra homeopatik arnika (30X ve 200C), 500’den fazla kişi üzerinde yapılan 2 klinik deneyde plasebodan daha iyi olmadığı bildirilmiştir. Benzer şekilde, homeopatik arnika (30C 3x/gün), 100’den fazla kişi üzerinde yapılan iki klinik çalışmada basamak egzersizlerinden sonra kas ağrısını iyileştirmediği bildirilmiştir. 53 kişilik bir klinik çalışmada, homeopatik bir arnika kreması (1X) baldır zammı yaptıktan sonra kas ağrısının iyileştirilmesinde plasebodan daha iyi olmadığı bulunmuştur. Aksine, egzersizden bir gün sonra hafifçe kas ağrıları kötüleşme göstermiştir.

Çürükler

11 kişilik küçük bir denemede, morarmadan önce ve sonra homeopatik arnika’nın (30C) hiçbir etkisi olmamıştır. Başka bir çalışmada, morluktan sonra alınan homeopatik arnika (10M), 13 vakanın 6’sında morluk büyüklüğünü plaseboya göre azalttığı bulunmuştur.

Plastik Cerrahi

Homeopatik arnika (1M) 3 – 4 gün boyunca günde 3x/gün, 22 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada plastik cerrahinin neden olduğu morlukların iyileşmesini biraz hızlandırmıştır. Ancak bu, yalnızca 2. günde 48 kişiden oluşan bir başka denemede şişliği artırdığı bulunmuştur. Homeopatik arnika (50M) ve yabani biberiyeli yastıkların uygulanması, göz ameliyatı geçiren 27 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, morlukları iyileştirmiştir. Ancak bu çalışmayla ilgili kontrol grubu bulunmamaktadır. Göz kapağı ameliyatından önce ve 3 gün sonra (12C 3x/gün) alınan homeopatik arnika (İM) 30 kişilik bir denemede morlukları azaltmadığı gözlemlenmiştir. Yüz germe ameliyatından morluk alan 29 kişide yapılan klinik bir çalışmada, homeopatik arnika tabletleri (3x/gün) 4 gün sonra ağrı veya çürük rengini iyileştirmediği görülmüştür. Sadece bilgisayar olmadan tespit edilemeyen hafif bir morluk yüzey azalmasına neden olmuştur.

Diğer Tıbbi İşlemler

Damar kazıma ameliyatı geçiren 100’den fazla kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada cerrahi öncesi ve sonrası homeopatik arnika (5C) morlukları önlemediği veya azaltmadığı görülmüştür. 64 kişiden oluşan klinik bir çalışmada Karpal tünel sendromu cerrahisinden bir hafta önce ve iki hafta sonra Homeopatik arnika hapları (6C veya 30C 1x/gün) morarmayı önlemediği veya şişmeyi azaltmadığı tespit edilmiştir. Darbeli bir boya lazeri cilt doğum lekelerini çıkarmak ve çürük ciltleri iyileştirmek için rutin olarak kullanılmaktadır. Arnika (1X) ile yapılan homeopatik merhem, 19 kişiden oluşan klinik bir çalışmada morlukların önlenmesinde veya iyileştirilmesinde plasebodan daha iyi olmadığı bulunmuştur. Sonuçlar, çok sayıda kusurlu (küçük popülasyonlar, kontrol eksikliği, yüksek önyargı riski) olan birkaç çalışma dışında çoğunlukla negatif olduğundan, homeopatik arnika, mevcut kanıtlara dayanarak çürükler için muhtemelen etkisiz olduğu sonucuna varılmıştır.

Kanama

Yakın zamanda doğum yapan 40 kadına yapılan bir klinik çalışmada, 3 homeopatik arnika hapı (6C veya 30C), 1 gün boyunca her 5 saatte bir 3 günlük ortak papatya (Bellis perennis ) 3 homeopatik hapı ve 2 ek gün için 3x/gün azaltılmış kan kaybını azaltmıştır. Meme kanseri ameliyatı geçiren 53 kadın üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, 4 gün boyunca 5 damla homeopatik arnika (1000 K, 3x/gün) kanamayı hafifçe azalttığı görülmüştür. Ancak, çalışma Boiron tarafından finanse edilmiştir ve tasarımı hatalıdır. Kalp ameliyatından sonra 5 gün boyunca homeopatik arnika ve bryonia (5C 2x/gün) kombinasyonu, 92 kişide yapılan klinik bir çalışmada kanama, iltihaplanma, ağrı veya kötü kan akışını azaltmamıştır.
Arnika Montana bitkisinin yararları konusunda bilim adamları iki farklı görüşe sahiptir. Ve elde edilen sonuçlar karışık ve bu potansiyel faydayı destekleyen çalışmaların sayısı kısıtlıdır. Fakat yeni çalışmalar her geçen gün yeni bulgular üretmeye devam etmektedir.

Kaynakça:

pennstatehershey.adam.com
drugs.com
iherb.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. Sonbahar diyor

    Bütün eklemlerimde kireçlenme var…geçen ay Arnica&at kestanesi yazan bir jel aldım..umutsuzdum doğrusu..ne zaman ağrılarım dayanılmaz olsa sürüyorum,müthiş bir ağrı kesici.tedavi ediyor mu henüz bilmiyorum ama bu bile benim için çok önemli..nasıl bir ağrı olduğunu çeken bilir..ayrıca çarpma burkulma gibi ağrılarda da çok etkili..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.