Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Organik Gıdalar Tat ve Besin Değeri Açısından Nasıldır?

0 150

Dünya çapında organik terimi o kadar yaygınlaşmıştır ki, ne anlama geldiğini veya tüketiciye ne ifade ettiği bilinmeden bile kullanılır durumdadır. Organik terimi Tarım Bakanlığı tarafından belirtilen belirli kriterleri ortaya koyan ve organik olarak pestisitsiz yetiştirilen tarım ürünleri tanımının dışına çıkarak daha besleyici ve lezzetli tarım ürünlerine verilen isim olmuştur. Yapılan bir alışverişte niçin organik domates tercih edildiği düşünüldüğünde, organiklerin kişilerin sağlığı için daha güvenli olduğunu söylenebilir. Peki, bu organik ürünlerin tat, doku ve beslenme gibi faktörler açısından da daha iyi oldukları düşünülebilir mi? Aşağıda bu konu ile ilgili açıklamalar ve araştırma bulguları mevcuttur.
2016 Pew Araştırma Merkezi çalışmasına göre, ankete katılan kişilerin % 76’sı organik ürünler satın almasının temel nedenini keşfetmiş durumda olduğu tespit edilmiştir. Ancak katılımcıların yaklaşık üçte biri yani % 32 lik kısmı organik ürünlerin daha lezzetli olduğunu söylemişlerdir. Bununla birlikte, kişilerin önemli bir kısmı yani % 59’u organik ve geleneksel yiyeceklerin aynı tadı verdiğini belirtmişlerdir. Bu inanılanların yanlış yönlendirilme sonucunda da oluşması mümkündür.

Organik Tam Olarak Nedir?

USDA, organik olarak adlandırılacak bir şey için çeşitli kriterler belirler. Bu ayrımda yer almak için, ürünün üç yıl boyunca yasaklanmış maddeler (çoğu sentetik gübreler ve böcek ilacı) içeren toprakta yetişmemesi gerekir. Organik gıda aynı zamanda yapay koruyucular, renkler veya tatlar içermemelidir ve bileşenlerinin bazı küçük istisnalar dışında organik olmaları gerekir. Sadece bu birkaç rehberin okunması, organiklerin beslenme veya tat alanında daha fazla fayda sağlayabileceğine inanılmasına neden olabilir.

Organik Ürünlerin İçerdiği Besin Maddeleri

Bu konuda oluşan tartışmalara göre organik ürünler beslenme söz konusu olduğunda organiklerin üstünlüğü devam etmektedir. Organik ürünlerin faydaları, lezzetli meyve veya sebzelerinizin doğal savunma mekanizmasından kaynaklanır. Beslenme uzmanı ve Candida Diet’in savunucusu Lisa Richards, organik yiyecekler organik olmayan yiyeceklerden daha besleyici olduğunu açıklamıştır. Yapılan çalışmalar organik gıdaların sürekli olarak organik olmayan gıdalardan daha fazla vitamin veya mineral içerdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, organik gıdalarda önemli oranda daha yüksek antioksidanlar bulunur. Organik olarak yetiştirilen meyveleri yemek, geleneksel olarak yetiştirilen meyvelerden % 20 ila % 40 daha fazla antioksidan sağlayabilir. Organik Gıdalar Tat ve Besin Değeri Açısından Nasıldır?
2014 İngiliz Beslenme Dergisi araştırmasına göre, 343 hakemli yayınında organik gıda hakkında ilginç bilgiler keşfedilmiştir. Sentetik bileşiklerin bulunmamasından dolayı organik bitkiler, daha yüksek antioksidan bileşik konsantrasyonlarını besleyen zararlılara karşı savunan daha fazla fenol ve polifenol üretebilir. Sonuç olarak, organik meyve ve sebzeler, geleneksel ürünlere göre yaklaşık % 20 ila % 40 daha fazla antioksidan içerir; bu da günde yaklaşık iki ekstra porsiyon meyve ve sebze porsiyonuna eşdeğerdir. Ve bu durum fazla kalorileri yemek zorunda kalmadan elde edilen bir fayda sağlamaktadır.
Organik gıdalarda ilave besin maddeleri bulunmasa da, antioksidanlar açısından zengin yiyecekler başka bir avantaj sağlarlar. Sistemdeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur, çünkü bu maddelerin kontrol edilmeden kalması kalp hastalığı, kanser ve Tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açabilir. Amy Gorin Nutrition’ın sahibi diyetisyen diyetisyen Amy Gorin, organik ürünün üzerinde hala sentetik pestisit kalıntısı olabileceğini unutması gerektiği konusunda fikir beyan etmektedir. USDA, gıdaları yetiştirmek için kullanılan toprak, en az üç yıl boyunca maddeleri yasaklamadığı sürece organik olarak adlandırılmasına izin vermesine rağmen, organik ürünün sentetik pestisit kalıntısının yaklaşık üçte birine sahip olduğunu gösteren bir çalışma yapılmıştır. Bu geleneksel meyve ve sebzelerde bulunur. Organik terimi o zaman, bazı durumlarda pestisit içermeyen ürün değil daha az pestisit içeren ürün anlamına gelmektedir.

Organik Ürünlerin Mutlaka Daha İyi Bir Tada Sahip Olması Gerekmez

Organik Gıdalar Tat ve Besin Değeri Açısından Nasıldır?Ürünlerin yeme zamanı gelince, lezzet her şeydir ve çok önemlidir. Pew araştırmasında ankete katılanların yaklaşık üçte biri organik yemeklerin daha lezzetli olduğunu söylese de, bu fikirde hiçbir güvenirlik görünmüyor olabilir. Bazı organik ürünler, kalite düşünülerek yetiştirilmektedir. Ama bazıları seri üretilmiş ve jeneriktir. Örneğin, genetik, ürünün tadında büyük bir rol oynamaktadır. Organik olarak yumuşak domates veya çilek yetiştirilirse, tadı çok güzel olmaz. Onlar sadece lezzetli olma genetik yeteneğine sahip değiller. Kesinlikle mükemmel olan bazı organik meyveler bulunmaktadır, ama aynı zamanda mükemmel olan geleneksel meyvelerde bulunmaktadır.
Oregon State University’de Gıda İnovasyon Merkezi’nde ürün geliştirme müdürü olan Sarah Masoni, oldukça gelişmiş bir tat hissiyle tanınmaktadır. Örneğin New York Times, 2018 profilinde bu kişi milyon dolarlık damak anlamına gelen bir unvanla anılmaktadır. Masoni, sadece organik olarak yetiştirilen bir şey olduğu için, hiçbir şekilde tadının daha iyi olacağını bana mantıklı gelmediğini açıklamıştır. Ancak daha iyi tadı olan yiyecek bulmak, daha dikkatli ve daha fazla odaklanarak alışveriş yapmak için bilinçli bir karar vermek anlamına gelmektedir. Organik ürünler her zaman market raflarındaki en lezzetli veya en tatlı yiyecek olmayacaklardır.
Masoni’ye göre markete yapılan bir gezi, onu en iyi tadım ürününe götüren dürtüdür. Bu ürünün göründüğü, hissettirdiği ve kokusuyla, geleneksel olarak yetiştirilen ürünleri toplamak anlamına gelebilir. Kişilerin bunu anlaması için sadece yavaş alışveriş yapmaları, tadına bakmaları ve kokmaları gerekmektedir.

Organik Olmasa Bile En iyi Tada Sahip Ürünler Nasıl Bulunabilir?

Organik Gıdalar Tat ve Besin Değeri Açısından Nasıldır?Damağa lezzet bırakan ürünleri bulmak için bir kestirme yol bulunması olağanüstü bir durum olurdu fakat böyle bir yol yok. Ancak lezzet seviyesini bulmak işe yarayabilir. Michelin yıldızlı Spiaggia’nın Şikago’daki şef ortağı Tony Mantuano’a göre bir ürünün organik gerçekten önemlidir ama her şey demek değildir. Ancak mevsimsellik bu şartın anahtarıdır. Ocak ayında Florida’dan organik patlıcan alabilir, organik olup olmadığının önemi yoktur, çünkü yerel ve mevsimlik olarak büyüdüğünde daha lezzetli olmaktadır.
Organik ürünler yerel olarak yetiştirilen mevsimlik ürünlerin yerine geçemez. Eğer kişiler kendileri yetiştirmiyorsa, yerel çiftçi pazarını bulabilir yerel çiftçilerle tanışarak onlardan bu ürünleri temin edebilirler. En iyi ürünü bulmanın en iyi yolu, çiftçilerle konuşmak, onlardan tarım uygulamalarını sormaktır. En iyi ürüne ulaşmak biraz çaba gerektirir, belki de aydınlatıcı bilgiler almayı sağlayabilir. Bu şekilde onlardan alınan bilgilerle daha öncesi yanlış bir şey aranıldığı fark edebilir. Wade’in açıkladığı gibi, çilekler hem tek biçimli hem de büyük olacak şekilde yetiştirilir, ancak en iyisini tadarak istenilen lezzete ulaşılabilir. Ve en lezzetli olanlar çoğu zaman daha küçük olan çileklerdir. Organik Gıdalar Tat ve Besin Değeri Açısından Nasıldır?
Masoni’ye göre kişiler alışveriş yaparken gözleri ve burnuyla alışveriş yapmalı ve ürünü büyüten insanlarla konuşmalıdır. Bu avokadoyu nasıl seçeceği, kavundan nasıl bir kokusu alması gerektiği, yemeğin nasıl saklanacağını bilmesinden geçmektedir. Ancak bu şekilde bilinçlenerek bir ürünün organik olup olmadığını anlaşılabilir. Ve ancak bu bilinçle kalitenin garantisinin basit bir etikette yazılı olan organik ürün ibaresi olmadığı anlaşılabilir. Sebep ne olursa olsun, meyve ve sebzeler ve diğer ürünler bir bedel karşılığında satın alınır. Tüketiciler olarak satıcılara ve yetiştiricilere, bilinçli bir alıcı olduğu hissettirilirse onların organik ürünü doğru şekilde yetiştirmeleri için itici güç olarak olunabilir.
Organik terimi birçok tüketici için bir rehber haline gelse de, sınırlamaları vardır. Güvenle yetiştirilen yiyecekler harika ürünler olsa da mutlaka mükemmel bir tat verecekleri anlamına gelmez.

Kaynakça:
thebalancesmb.com
aarp.org/food
helpguide.org
whfoods.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku