Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Retina Yırtılması Nedir?

1 377

Retina, gözün en önemli bölümlerinden bir tanesidir. Sinirlerden oluşan gözün ışığı algılamasını sağlayan dokudur. Retina yırtılması ya da tıp bilimindeki ismi ile retina dekolmanı retinada oluşan yırtılma durumudur. Eğer zamanında tedavi yapılmaz ise gözde körlüğe yol açabilir.

Retina Yırtılmasının Nedenleri Nelerdir?

Kişilerde retina yırtılmasının farklı nedenleri vardır. Bunlar şekilde sıralanabilir:
Bu nedenlerin en başında küçük yaşlardan itibaren ileri düzeyde miyop olunması gelir. Özellikle altı derece ve üstü miyop hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İlerleyen yaşa bağlı olarak retina yırtılması görülmesi riski artar. Ailede daha önce benzer bir hastalık geçiren kişi varsa o zaman yine böyle bir sorun yaşanabilir. Kişilerin geçirdiği yaralanma, muhtelif türden göz ameliyatları geçirilmiş olması da retina yırtılmalarına neden olabilir.

Üstte belirtilen risk gruplarında olan kişiler gözlerine dikkat etmek ve aşağıda hususlara dikkat etmek durumundadır:
-Aşırı sıcak su ile banyo yapılmamalıdır
-Ani hareketlerden uzak durulmalıdır
-Ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır.
-Aşağı eğilip kalkılmamalıdır

Yine bu noktada mutlaka bilinmesi gereken bir dönem önemli husus da eğer gözün herhangi birinde böyle bir sorun yaşanmış ise diğer gözde de böylesi bir sorun yaşanabileceğidir. Bu yüzden her şey en ince detayına kadar düşünülmelidir.

Retina Yırtılmasında Tanı ve Tedavi

Kişiler gözlerinde ışık çakması gibi bir sorunla göz doktoruna başvuru yaparlar. Bu durum retina yırtılmasının en bariz görünen belirtileri arasındadır. Böylesi bir durumda göz doktoru gözün içine bir damla damlatır ve bir süre bekletip göz bebeklerinin büyümesini bekler. Sonra detaylı olarak göz muayenesi yapar. Gerekli olması durumunda göz filmi çekilir. Göz detaylı olarak incelenir. Göz anjiyosu da uygulanan bir diğer yöntemdir.
Eğer retina dekolmanı yani retina yırtılması kararı çıkar ise o zaman retinanın durumuna göre lazer tedavisi, büyük yırtıklar için vitrektomi denilen yöntem, göz içine gaz enjeksiyonu, dışarıdan gözü çökertme yöntemleri gibi uygulamalar yapılarak yırtık giderilir.
Bu sorunu yaşayan insanlar Lutea içeren haplar kullanmalı ve göz için iyi gelen besinler tüketmelidir. Balık ve havuç bol tüketilmesi gereken besinlerdir.

Kaynakça:

https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/retina-dekolmani-ve-retina-yirtilmasi/

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Lazer Lens diyor

    Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku