Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Arsenikli Suya Çare Bulundu

0 477

damla

Geçen yıl yaz aylarında İzmir’de su kaynaklarında yüksek arsenik değerleri görülmüştü. Bu durumun tarımsal sulama ile yüksek riskler ortaya çıkaracağını düşünen İzmir’li liseli öğrenciler çalışamalarda bulundular. Yüksek azim ile çalışan öğrenciler hazırladıkları proje ile ABD(Amerika Birleşik Devletleri)’den Ödül kazandı.

İzmir Atatürk Lisesi’nin öğrencileri olan gururumuz Meltem Kaya ve İsmail Güzeliş ” Toprakta Biriken Arseniğin Eğrelti Otu ile Topraktan Giderilmesi ” adını verdikleri projelerinin, Houston’da bulunan ve ticari(kar) amacı gütmeyen Eğitim Organizasyonu Cosmos Foundation tarafından düzenlenen I-SWEEEP ( Uluslararası Sürdürülebilir Dünya Proje Olimpiyatı) ‘da Bronz Madalya ödülünü kazandı.

Son olarak projenin sahiplerinden Güzeliş ; İzmir ve Ege Bölgesinin verimli toprak alanlarına sahip olduğunu belirtirken, Arseniğin biriktiği toprakta verimin azalacağı düşüncesiyle bu projeyi başlattıklarını belirtti.

Sevgi ve Saygılarımızla..

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku