Ölümcül Haiti Depremi

2010 Haiti depremi, Orta Amerika ülkelerinden Haiti’de gerçekleşmiştir. Bölge üzerinde ciddi bir yıkıma sebebiyet veren bu deprem, 12 Ocak 2010 tarihinde saat 16:53’te Haiti’nin Leogane yakınlarında gerçekleşmiştir. Richter ölçeğine göre 7 büyüklüğünde gerçekleşmiş olan bu deprem başta depremin gerçekleştiği Haiti de dahil komşu ülke Dominik Cumhuriyeti’nde de oldukça etkili bir biçimde hissedilmiştir. Yerin yaklaşık olarak 13km derinliğinde kırılmış olan fay, üzerine kurulmuş olan Haiti’nin neredeyse tamamının yerle bir olmasına yetmiştir. Bölgede ciddi bir hasara sebebiyet veren bu 7 şiddetindeki Haiti depremi, beraberinde tsunami ihtimalini de getirmiştir. Ancak deprem sonrası verilen tsunami alarmı kısa süre sonra kaldırılmıştır. Yine de bölge de küçük çaplı 2 ila 3’er metre yüksekliğe ulaşan dalgalar da görülmüştür.

Depremin gerçekleştiği 12 Ocak tarihi sonrasında 12 gün süren artçı şok dalgaları 4,5’ten daha büyük 52 adet deprem daha üretmiştir. Bu da deprem sonrasında ciddi hasara uğrayan betonarme yapıların yıkılmasına sebebiyet vermiştir. Deprem sonrasında yaklaşık olarak 100,000 kişinin öldüğü rapor edilse de yapılan araştırmalar bu rakamın 310,000 civarına ulaştığını da göstermiştir. Bu anlamda dünyanın en yıkıcı 10 depremi arasına giren Haiti depremi, beraberinde 3 milyon insanın da evsiz kalmasına sebebiyet vermiştir. Haitili yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, yaklaşık olarak 250,000 adet sivil, 30,000 adet de ticari yapı deprem sonrasında ya yıkılmış ya da ağır hasar almıştır. Haiti depreminin 7,0 büyüklüğünde olmasına karşın şiddeti ölümcül olmuştur. Bunda yerleşim yerlerinin çok dayanıksız ve ucuz malzemelerden üretilmiş olmasıdır. Öngörülen fiziki şartlara uygun olarak inşa edilmeyen bütün yapılar depremle beraber yerle bir olmuştur. Bu da ölü sayısının 300,000’i aşmasına sebebiyet vermiştir.

Öyle ki, Başkanlık Sarayı da deprem sonucu yıkılan yapılar arasında yer almıştır. Bunun yanı sıra Ulusal Meclis Binası ve Prens Katedrali gibi ülkenin önemli simgeleri de depremden nasibi almış ve yerle bir olmuştur. Deprem sonrasında iflas bayrağını çeken Haiti, çok ciddi bir finansal bunalım içine girmiştir. Bunun üzerine ülkeye yapılan yardımlar hızlanmış ve ülkede yaşayanların yardımına tanıdık bir çok sima da yetişmiştir. Bunlardan biri de Haiti’ye kendi uçağıyla yardım götüren John Travolta olmuştur. Travolta, havalimanı formundaki evinin pistinden yıllar önce satın olduğu eski bir ticari yolcu jeti olan Boeing 707’si ile ülkeye uçmuştur. Ayrıca pilot lisansı da bulunan Travolta uçağı bizzat kendisini kullanmıştır. Dünyanın birçok yerinden yardım alan Haiti, halen tam olarak toparlanamasa da ülkeyi yenileme çalışmaları hızla devam etmektedir. Bu çalışmalara en çok desteği bölgenin önde gelen ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri yapmıştır.

Kaynakça:
The 2010 Haiti Disaster

Yazar:Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar