Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı

0 490

Bitki çayları birçok insan tarafından faydalarından yararlanmak için tercih edilmektedir. Bazı insanlar çok fazla terlemektedir ve bu terlemeden dolayı en başta da kendileri rahatsız olmaktadır. Özellikle yaz aylarında ise terleme daha da artıp kabus düzeyine ulaşmaktadır. Koltukaltı, ayaklar ve eller için terlemede bitki çaylarından yararlanılabilir. Aşırı terleyenler için doğal bitki çayı uygulaması yapılırken baharatlı yiyeceklerden, tuzdan ve biberden uzak durun.

Aşırı Terleme Nedir?

8160_44Aşırı terleyenler için doğal bitki çayı terlemeyi azaltabilir. Aşırı terleyenler tuz, bol baharatlı yiyeceklerden ve alkolden uzak durmalıdır. Bu maddeler yüzeysel kan damarlarını genişletir ve aşırı terlemeye neden olur. Biberli ve bol baharatlı yiyeceklerden mümkün olunduğu kadar uzak durulmalıdır. Alıç terlemenin önlenmesine yardımcı olur. Günde alıç çayı yapılıp günde iki bardak çay içebilirsiniz ya da alıçtan iki tane yiyebilirsiniz.

Aşırı Terlemeye Ne İyi Gelir?

Aşırı terleyenler için doğal bitki çayı aşırı terlemeye iyi gelmektedir. Alıç çayı dışında karabaş otu, şahtere otu ve yeşil çay da günde iki bardak tüketilebilir. Tükettiğiniz bazı bitkiler ise terlemenin artmasına neden olabilmektedir. Zencefil ve ginseng çayından aşırı terleyen insanlar uzak durmalıdır. Normal terleme vücut için gereklidir. Terleme vücudun koruyucu sistemindendir. Ancak aşırı terleme bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Aşırı terleme obezite, troid bezinin fazla çalışması, andropoz ve menepozdan kaynaklanabilir. Aşırı terlemenin kaynağının belirlenmesi için bir uzman hekime başvurmakta fayda vardır. Bölgesel terlemenin ise saydığımız hastalıklarla bir ilgisi bulunmamaktadır.

Ayak Terlemesini Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Ayak terlemesini önlemek için adaçayı, papatya, kekik ve deniz tuzunu ılık suyun içine ekleyip ayaklarınızı bu suda dinlendirebilirsiniz. Böylece ayaklarınız dinlenecektir ve terlemesi azalacaktır.

Aşırı Terlemenin Diğer Sebepleri

Aşırı terleme stres, düzensiz beslenme ve kan dolaşımından da kaynaklanabilmektedir. Bunun dışında obezite, diyabet, hipertiroidizm, kalp hastalıkları, ateş ve menopozdan da kaynaklanabilir. Aşırı terlemeyi önlemek için elma sirkesinden yararlanabilirsiniz. Terlemenin en fazla olduğu ayaklar, koltuk altı gibi bölgeleri yıkayın ve pamuk yardımıyla bu bölgelere elma sirkesi sürün. Bir gece böyle durduktan sonra sabah banyo yapın ve bu bölgelere pudra ya da deodorant sürün.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.