Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Atatürk’ün Ölümsüz Eseri Nutuk

0 645

Atatürk’ün Ölümsüz Eseri Nutuk1919-1927 yıllarını anlatan, tarihi belge niteliğinde ve kendi kaleminden çıkmış Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’ne bıraktığı ölümsüz eseri ve mirasıdır. “1919 yılı Mayısı’nın 19. Günü Samsun’a çıktım.” diye başlar ve Gençliğe Hitabe ile sona erer.

I.Dünya Savaşı’nın ağır yenilgisi altında son nefesleri sayılı bir imparatorluğun ardından, düşmana teslimiyet göstererek aciz bir duruş sergilemeyecek kadar onurlu, kadim bir milletin, Türk Milleti’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kararlı duruşuyla tarihte bir kez daha doğuşuna sahne olan Milli Mücadele Dönemi’nin kronolojik olarak ve belgelerle anlatıldığı önemli bir eserdir.

Atatürk’ün Ölümsüz Eseri NutukAtatürk Nutuk’u yazmaya 1927 yılının yaz aylarında başlamış, yoğun çalışmalarından dolayı haziran ayında kalp krizi geçirdiği için bir süre ara vermiş, 30 Haziran’da yeniden çalışmalarına başlayarak 30 Eylüle kadar süren 3 aylık sürede İstanbul’da Nutuk’u tamamlamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’u 15-20 Ekim tarihlerinde altı gün sürede, yerli ve yabancı basın mensuplarının da bulunduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi toplantı salonunda, Cumhuriyet Halk Fırkası’nın 2. Kongresinde okumuştur. Atatürk, altı gün boyunca toplam 36 saat 33 dakikada (bazı kaynaklara göre 31 dakika) okumuştur.

Osmanlıca yazılan Nutuk ilk olarak 1927 yılında basılmış ve geliri Tayyare Cemiyeti’ne -bu günkü adıyla Türk Hava Kurumu- bağışlanmış; 1934 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Latin harfleriyle basılmış ve buna ek olarak kenar başlıklar da eklenmiştir.

Nutuk’un İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerindeki basım hakkı Alman K. F. Kohler Yayınevi’ne, Rusça basım hakkının ise Sovyetler’e verildiği belirtiliyor.

Atatürk’ün Ölümsüz Eseri NutukNeden Nutuk Okumalıyız?

Nutuk, yalnızca bir dönemin anlatıldığı tarihi bir belge değil; akıl, kararlılık, milli birlik ve beraberlikle ulusal bağımsızlığın kazanılması yolunda sergilenen duruşun bu gün ve her dönem genç nesle ışık tutup yol gösterebileceği önemli bir eserdir.

Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği ve Türk gençliğine emanet ettiği cumhuriyeti yaşatmak demek, onun açtığı yolda, gösterdiği hedefe ilkelerimizle durmadan yürümek demektir. Bu bakımdan özellikle Atatürk’ün “Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” dediği öğretmenlerin ve de gençlerin okuması, tüm dünyaya örnek olan Atatürk inkılaplarının ve fikirlerinin anlaşılabilmesi ve fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin yetişmesi için elzemdir.

Kaynakça:
http://www.atam.gov.tr/dergi/sayi-38/okunusunun-70-yilini-kutladigimiz-buyuk-nutuk-nedir

Gençler İçin Fotoğraflarla NUTUK

Yazar:Mehtap Özdemir

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku