Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğu Avrupa’da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik Yerler

0 148

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerBu yıl Avrupa’yı ziyaret etmeyi mi planlıyorsunuz? Durum böyleyse, size harika seçenekler sunuyoruz. Fransa, İngiltere veya İtalya gibi en turistik ve kalabalık ülkelerden kaçının ve bunun yerine Doğu Avrupa’ya gidin. Çoğu yerel halk tarafından küçümsense de ve bu yerlerin aslında ne kadar güzel olduğuna şaşıracaksınız. Hırvatistan‘daki Plitvice Gölleri Milli Parkı’ndan Ermenistan’daki Tatev Manastırı’na, burada Doğu Avrupa’da Ziyaret Etmeniz Gereken 25 egzotik yerler var.

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerKrakow, Polonya
7. yüzyıla kadar uzanan Krakow, Polonya’nın en eski ve en tarihsel niteliğe sahip önemli şehirlerinden biridir. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri ve dünyanın en eşsiz yerlerinden biri olarak gösterilen Krakow, kapsamlı kültürel mirasa ve parlak Gotik, Rönesans ve Barok mimarisi ile ünlüdür.
Bran Kalesi, Romanya
Dünyanın en korkunç kalelerinden biri olarak gösterilen Bran Kalesi, Orta Romanya’da bulunan bir ortaçağ kalesidir. İddiaya göre, kalenin Vlad Dracula ya da Vlad the Impaler olarak bilinen daha acımasız bir Rumen hükümdarı olan III. Vlad yerini alması, düşmanlarını talan etmesiyle ünlendi. III. Vlad karakteri İrlandalı yazar Bram Stoker’i ünlü Gotik korku roman karakteri Dracula’yı doğurmuştur.

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerTallinn, Estonya
Estonya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Tallinn, Avrupa’nın en iyi korunmuş ortaçağ kentlerinden biridir ve Eski Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak listelenmiştir. Sıklıkla Avrupa’nın Silikon Vadisi adını alan Tallinn, Avrupa’da kişi başı en çok sayıda işletmeye sahip ve Skype da dahil olmak üzere birçok uluslararası şirketin bir doğum yeridir. Her yıl 4,3 milyon turist alan bu şehir, ayrıca Baltık Denizi’nde de önemli bir gemi seyahati bölgesidir.

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerPlitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan
Hırvatistan’ın en büyük ve en popüler ulusal parkı olan Plitvice Gölleri Milli Parkı, şelaleler, berrak göller, benzersiz karst oluşumları vb. oluşumları olan çarpıcı doğal güzellikleri ile bilinir. Hırvatistan’dan Hırvatistan sınırına uzanan dağlık bölgede Herzegovina, bu milli parkı herhangi bir sezonda ziyaret etmek için harika bir yer.
Khotyn Kalesi, Ukrayna
Khotyn kasabasındaki Dniester Nehri’nin sağ kıyısında, Batı Ukrayna’da bulunan Khotyn Kalesi, bir Ortaçağ kompleksi ve Ukrayna’nın Yedi Harikasından biri. Bu Ukrayna simgesi The Viper (1965), Zakhar Berkut (1971), Robin Hood’un Okları (1975), d’Artagnan ve Üç Silahşörler (1978), The Valiant Knight Ivanhoe (1983) vs. gibi birçok tarihsel macera filminde yer almıştır.
Budapeşte, Macaristan
Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri ve Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, jeotermal kaynaklar, dünyanın en büyük termal su mağara sistemi, botanik bahçeleri, parklar, ikonik Parlamento Binası da dahil olmak üzere sayısız mimari mücevher ve çok daha fazlasını içinde barındırmaktadır.

Uvac Vadisi, Sırbistan
Uvac, güneybatı Sırbistan’dan doğu Bosna Hersek‘e uzanan uluslararası sınır ötesi bir nehir. Uvac Vadisi, nehrin kayda değer eğrileri yarattığı ve çevrisini saran güzel tepeleriyle ünlü yerdir. Alan doğadaki zenginlik açısından doğaseverler arasında popüler olmuştur.
Kotor, Montenegro
Sadece 13.500 kişiye ev sahipliği yapan Kotor, Karadağ’da küçük bir sahil kasabasıdır. Orjen ve Lovcen’in kalker kayalıklarıyla birlikte, Kotor ve çevresi etkileyici bir Akdeniz manzarası oluşturmaktadır. Kasabanın eski limanı, Venedik döneminde (18. yüzyıl) inşa edilmiş iyi korunmuş surlarla çevrilidir.

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerBratislava, Slovakya
Slovakya’nın en büyük ve başkenti olan Bratislava, Slovakya’nın siyasi, kültürel ve ekonomi merkezidir. Şehrin merkezinde Tuna Nehri’nin üzerinde yükselen ikonik Bratislava Kalesi’nin hakim olduğu Bratislava, ünlü üniversitelerin, müzelerin, tiyatroların, sanat galerilerinin, alışveriş merkezlerinin ve diğer turistik mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.
Sofya, Bulgaristan
Bulgaristan’ın başkenti Sofya , kontrol listenizde olması için birçok iyi nedeni var. Sofya, Balkan Yarımadası’nın merkezinde bulunan Karadeniz, Adriyatik Denizi ve Ege Denizi civarındadır. Sofya, ilginç mimarinin yanı sıra dinlendirici yeşil alanlarla doludur; tatil geçirmek için ekonomik, güvenli ve eğlenceli bir yerdir.

Moravian Karst, Çek Cumhuriyeti
Coğrafi olarak, Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’ya aittir, ancak bazen Doğu Avrupa olarak kabul edilmektedir, bu nedenle bu ülkeyi listemize dahil etmeye karar verdik. Prag, Olomouc ve Cesky Krumlov gibi tarihi şehirlerin yanı sıra bu ülke, Blansko kasabasının yakınında bulunan korunan bir doğa rezervi olan Moravian Karst gibi birçok doğal alanı da barındırıyor. 1100’den fazla mağara ve kanyonu içeren birçok önemli jeolojik özelliği kapsıyor.

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerMinsk, Beyaz Rusya
2 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Minsk, Beyaz Rusya’nın en büyük şehri ve başkentidir. Minsk, diğer Avrupa metropollerinden çok daha az sayıda uluslararası ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor, ancak bu güzel tarihi kentte çok şey var. Bir dizi tiyatro, müze, muhteşem kilise ve saraylar, rekreasyon alanları, parklar vb. alanları barındırıyor. Minsk, yoğun gece hayatıyla ünlü olduğu gibi genç gezginler arasında da popülerdir.
Brac Adası, Hırvatistan
Brac Kanalı tarafından Hırvatistan ana topraklarından ayrılan Brac Adası, Hırvatistan’ın en büyük ve en güzel adalarından biridir. Adanın en ünlü özelliği, beyaz çakıllarla kaplı dar bir arazi olan Zlatni Sıçanı (Golden Cape olarak tercüme edildi). Zlatni Rat, Avrupa’nın en iyi plajlarından biri olarak düzenli olarak listeleniyor ve benzersiz şekli Hırvat turizminin sembolü haline gelen birçok seyahat broşüründe görülebilir.
Hill of Crosses, Litvanya
Kuzey Litvanya’nın Siauliai kentinin yaklaşık 12 km’lik (7,5 mil) kuzeyinde bulunan Crosses Tepesi, kesişen haçlar, dev haçlar, Meryem Ana’daki heykeller ve buradan getirilen kenevirlerden dolayı eşsiz bir yer. Tepede haçlar bırakma uygulamasının kesin kaynağı belirsizdir, ancak tepenin şu anda en az 250.000 haç olduğu düşünülmektedir.

Saint Petersburg, Rusya
Rusya’nın eski başkenti olan (1713-1728 ve 1732-1918 yılları arasında) Saint Petersburg, UNESCO Dünya Mirası listesinde 36 tarihi mimari kompleksi olan ve yaklaşık 4000 kişilik mimari, tarih ve kültür anıtlarının bulunduğu bir alan olarak yazılmıştır. Kentte 221 müze, 2.000 kütüphane, 80’den fazla tiyatro, 100 konser organizasyonu, 45 galeri ve sergi salonu, 62 sinema ve 80 civarındaki diğer kültürel kuruluş bulunmaktadır.
Crooked Ormanı, Polonya
Kuzeybatı Polonya’daki Nowe Czarnowo kasabasının yakınında bulunan Crooked Ormanı, bükülmüş çam ağaçlarının bir artığını barındırır. Orman, 1930 yıllarında yüzlerce çamdan yapılmış yüzlerce ağaçtan oluşuyor ancak ağaçların eğri olmasının nedeni de bilinmiyor. Teorilerden biri ağaçların mobilya kerestesi amacıyla eğildiğini gösteriyor.

Üsküp, Makedonya
Üsküp toprağı, M.Ö. 4.000’den beri yerleşim görmüştür ve bu bölge Avrupa’daki en eski kalıcı yerleşim yerlerinden biridir. Zengin geçmişi sayesinde şehri defalarca yok edilmiş olsa da, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ilgisini çeken birçok önemli tarihi yer vardır. Hıristiyan ve İslam kültürlerinin eklektik bir karışımı olan Üsküp, çeşitli gece hayatıyla da bilinir.
Tatev Manastırı, Ermenistan

Güneydoğu Ermenistan’ın Tatev köyü yakınlarındaki büyük bir bazalt platosunda yer alan Tatev Manastırı, çarpıcı bir 9. yüzyıl Ermeni Apostolik manastır. Bölgenin tarihinde ekonomik, siyasi, manevi, eğitimsel ve kültürel etkinlik merkezi olarak önemli bir rol oynamıştır. 11. yüzyılın başında, manastıra yaklaşık 1.000 rahip ve çok sayıda esnaf ev sahipliği yaptı.
Ljubljana, Slovenya
Slovenya’nın en büyük ve başkenti olan Ljubljana, güzel müzeler, galeri, oteller ve restoranlar ile ünlü kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Şehrin mimarisi, stillerin benzersiz bir karışımıdır. Özellikle kentin kenarında büyük modern binaların görünmesine rağmen, Ljubljana’nın tarihi merkezi bozulmadan kalır. En eski mimari Roma döneminden kalmış olsa da, Ljubljana kenti Ortaçağ’da ana hatlarını çizmiştir.
Kişinev, Moldova
Eskiden Kishinev olarak bilinen Kişinev, Moldova’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin ortasında yer alan Kişinev Moldova’nın endüstriyel, kültürel, politik ve ticaret merkezidir. Yaklaşık 736.000 kişilik bir nüfusa sahip olan şehir, 23 üniversite, tanınmış müzeler, tiyatrolar, festivaller ve diğer kültürel etkinlikler için uygundur.
Maly Semyachik, Rusya
Rusya aşırı soğuğa ve dondurucu sıcaklıklara sahip olduğu biliniyor, ancak en kuzey kesiminden birinde bile, Kamchatka Yarım Adası’nda sıcak su ile çok çekici bir yer vardır. Maly Semyachik, kraterleri sıcak asidik bir göl ile dolu bir strato volkanıdır. Yanardağın son kez patladığı 1952’den beri, çevredeki sert ve sağlam araziyi süsleyerek, hareketsiz kaldı.
Brasov, Romanya
Romanya’daki merkezi konumu ile Brasov, ülkeyi keşfetmek için harika bir merkez olduğu gibi diğer bazı turistik yerler (Karadeniz köyleri, kuzey Moldova’daki manastırlar ve Maramures’in ahşap kiliseleri dahil). Güney Karpatlar’a olan yakınlığı nedeniyle, Brasov da popüler bir kayak merkezi olarak hizmet vermektedir.
Triglav Ulusal Parkı, Slovenya
1981’de kurulan Triglav Ulusal Parkı, Slovenya’nın tek ulusal parkıdır. Bununla birlikte, nicelik bakımından eksikliği, kesinlikle şaşırtıcı manzaralar, anıtsal dağlar ve çeşitli vahşi hayvanlarla ünlü olan bu parkurda kaliteyi köreltiyor. Ülkenin kuzeybatı kesiminde yer alan park, pek çok bakımlı yürüyüş parkurları ve turistik tesislere sahiptir.

Gergeti Trinity Kilisesi, Gürcistan
Kazbegi Dağı’nın altında 2,170 m (7,120 ft) yükseklikteki Chkheri nehrinin sağ kıyısında yer alan Gergeti Trinity Kilisesi, Gürcistan’da 14. yüzyılın Kutsal Trinity Kilisesi olarak inşa edilmiştir. El değmemiş bir doğayla çevrili dik bir dağın üstündeki izole edilmiş konumu onu Gürcistan’ın sembolü haline getirmiştir. Kilise, bölgedeki yürüyüşçüler için popüler bir dinlenme noktasıdır ve dağa dik olup, 3 saatlik bir tırmanışla ulaşılabilir.

Belgrad Sırbistan
“Beyaz Şehir” olarak tercüme edilen Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Evin 1.34 milyon kişiye ev sahipliği yaptığı şehir, önde gelen turistik mekanları arasında yer alan sayısız tarihi binalara ev sahipliği yapmaktadır. Belgrad, genç gezginler arasında da popüler. Bungege atlama ve su kayağı gibi birçok aşırı sporun yanı sıra canlı bir gece hayatı sunma ününe de sahiptir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-exotic-places-in-eastern-europe-you-have-to-visit/5/

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku