Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Au Pair Nedir, Şartları Nelerdir?

0 273

Au Pair Nedir, Şartları Nelerdir?Au Pair ya da daha doğru şekliyle Au Pair Programı; yabancı ülkelerce hayata geçirilmiş ve sonrasında ülkemize kadar sirayet etmiş bir uluslararası programdır. Bu programın içeriğinde çocuk bakıcılığı ve ev hizmetlisi olma vardır. Başka bir ifadeyle sizi dadılığa davet eden bir uluslararası firma söz konusudur. Au Pair yoluyla her yıl milyonlarca insan uluslararası bir iş fırsatı yakalamaktadır. Aslında ülkemizde çokça bilinen ve bu sayede uluslararası anlamda çok sayıda ülkeye öğrenci gönderdiğimiz Work and Travel’e son derece benzeyen programlar arasında yer alan Au Pair, aslında kimi zamanlar da Work and Travel’in bir parçası haline de gelebilmektedir. Ancak burada bilinilmesi gereken, Work and Travel Programı’nın aslında Au Pair Programı’na nazaran daha kısıtlı olmasıdır. Bu anlamda bir çok Türk öğrenci Au Pair ile yurt dışına çıkış yapma fikrine sahip olsa da bu pek de mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni programın süresinin çoğu zaman 1 yıla kadar uzatılabilmesidir. Öğrenciler bu yüzden Work and Travel kapsamındaki Au Pair programlarına yönelmeyi tercih etmektedirler. Bunun nedeni Work and Travel sayesinde elde edilen J1 vizesinin süresidir. Bu süre zarfından sadece geçici olarak Au Pair hizmetinden bulunulabilir. Au Pair Programı uyarınca vize başvurusu da yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle sizin çok sağlam bir CV’ye sahip olmanız gerekir.

Au Pair hizmeti part-time ya da full-time verilebileceği için bu anlamda sahip olunan vize de son derece önemlidir. Yasal olarak çalışma izninizin size sağladığı çalışma şartları Au Pair Programı açısından son derece önemlidir. Au Pair Programı başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa Birliği, Avustralya ve Japonya gibi ülkelerde çok yaygın kullanılır ve bu sayede milyonlarca çocuk Au Pair görevlilerine teslim edilir. Burada teslim edilmekten kasıt, genellikle Au Pair hizmetlisi, çocuğun evine gider ve orada bebek ya da çocuk bakıcılığı yapar. Au Pair Programı’nda kimi zamanlar yatılı olma şartı da aranır. Bu aslında sizle size işveren kurumla doğrudan ilişkili bir meseledir. Au Pair Programı uyarınca kazanılacak maaş ülkeden ülkeye değişmektedir. Ancak ortalama olarak 1000 ila 1800 Amerikan doları arasında bir maaşa hak kazanmanız mümkün gözükmektedir. Bu maaş full-time çalışmayı kapsar ve part-time olarak çalışması durumunda yarı fiyatına kadar inebilir. Türkiye yurtdışına Au Pair Programı kapsamında işçi öğrenci göndermede son derece yeni bir ülkedir. Bu işi profesyonel anlamda yapan çok az firma vardır ve dolandırıcılık vakaları da sıkça yaşanmaktadır. Bu yüzden çok iyi araştırma gerektiren bir konu olan Au Pair, size bir anlamda kabusu yaşatabilir.

Au Pair Nedir, Şartları Nelerdir?Türklerin ağırlıklı olarak 4 aya kadar tercih ettiği Au Pair Programı genellikle Work and Travel kapsamında sunulur. Work and Travel size part time çalışma imkanı sunsa da bunu çoğu zaman aşmanız gerekebilir aksi halde geçiminizi sağlamanız mümkün olmaz. Zaten çok sayıda yetkili de Work and Travel öğrencilerine müsamaha göstermektedir. Au Pair Programı kapsamında gitmeyip de Work and Travel’den Au Pair yaparsanız, bunu ancak 4 aya kadar yapabilirsiniz ve vizenizi de uzatmak imkanınız olmaz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku