Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bauhaus Ne Anlama Geliyor ?

0 549

Bauhaus Ne Anlama Geliyor ?Bina anlamına gelen ‘Bauhaus’ almanca bir kelime olup, 1919 yılında Almanya‘nın Weimar kentinde mimar Walter Gropius tarafından kurulmuştur. Gropius, Bauhaus’u güzel sanatlar, endüstriyel tasarım, grafik tasarım, tipografi, iç tasarım ve mimarlığı içinde barındıracak şekilde tasarlamıştır. Okulun müfredatı etkin ve özgün bir şekilde hazırlanmıştır.

Bauhaus’un ortaya çıkmasının esasında 19.yüzyılda, üretimin ve ürünlerin ruhsuzluğu ile ilgili olarak sanatın toplumdaki amacını yitirme endişesi vardır. Yaratıcılık ve üretim birbirinden ayrılıyordu ve Bauhaus bir kez daha onları bir araya getirmeyi ve gündelik yaşam için tasarımı canlandırmayı hedefliyordu.

Bahusus, eski akademik eğitim geleneğinin büyük bir bölümünü terk etmesine rağmen, entelektüel ve teorik arayışlar üzerinde bir baskı oluşturdu ve orta çağ lonca sistemini anlatan pratik beceriler, el sanatları ve teknikleri üzerinde durdu. Güzel sanatlar ve zanaatlar, modern sanayi toplumu için problem çözme amacı ile bir araya getirdi. Böylece, Bauhaus, sanatın eski hiyerarşisini etkili bir şekilde hizalayarak, el sanatları, heykel ve resim gibi güzel sanatları eşit hale getirdi ve 20. yüzyılın sonlarında sanatçılara ilham veren fikirlerin çoğunun yolunu açtı. Bauhaus, sanattaki eğitim yaklaşımlarıyla son derece etkili oldu.

Bauhaus Ne Anlama Geliyor ?Gropius’un Dessau’daki Bauhaus kompleksi, modern, işlevselci tasarımda bir dönüm noktası olarak görülmeye başlandı. Tasarım, yukarıdan güçlü bir şekilde birleştirilmiş gibi görünse de, her bir unsur açıkça bir sonraki bölümden ayrılarak bir zemin üzerinde değişen perspektiflerin harika bir şekilde uzanmasını sağlıyordu. Bina gürültüyü azaltmak, hava koşullarına karşı korunmak için asfalt kiremit çatılı, çelik çerçeve ve betonarme tuğlalardan oluşturulmuştur. Buna ek olarak, cam perde duvarı (modernist mimarinin tipik bir özelliği) bol miktarda ışığa izin verir şekilde yapılmıştır. Gropius, okul içindeki farklı atölye ve yatakhaneleri birbirine bağlamak için asimetrik olarak düzenlenmiş üç kanat oluşturdu. Asimetri, okulun işlevselci yaklaşımını ifade etti ve güzelliğin ve pratikliğin nasıl birleştirilebileceğini gösteren bir zarafeti ortaya koydu.

Kaynakça:
http://www.theartstory.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.