Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Selamlaşmanın Faziletleri Nelerdir ?

2 330

Selamlaşmanın Faziletleri Nelerdir ?Yaşadığımız toplum içinde her gün birçok insan ile karşılaşırız. Fakat çoğunu tanımayız. O kadar çok insan var ki,her türden,ırktan,soydan işte bu nedenle hangi karakteri nasıl bir şekilde taşıdıklarını bilemeyiz. Fakat tanıdıklarımız ve çevremizdekilerle sıklıkla karşılaşır,hiç bir özelliklerini yeterli bir şekilde bilmesek bile,sima olarak bir yerden sonra beynimize empoze ederiz onları. Kalıcılıkları ve süreklilikleri gereği selamlaşma gereğinde bulunuruz. Birbirini tanımayan hatta ,tanımadığı halde selamlaşmayı adet haline getiren nice insanlara şahit olmaktayız. Allah (c.c) Kur’an-ı Kerimde bir ayette şöyle buyurmuştur. Size biri selam veriyorsa siz ona o selamdan daha iyisini verin ve selamı en güzel şekilde hediye ediniz. Çünkü selamlaşmak islam aleminde sünettir ve faziletleri oldukça fazladır. İnsana iyiliği gönülden sunan ve iyi bir insan halini taşımasına vesile olan ”iyi ahlakı selamlaşma ve çevresindekiler ile uyum içinde olması ile sağlanır.

Selamlaşmanın Faziletleri Nelerdir ?Selam Allah’ın 99 adının listesinde yer alan, esma-i hüsnasından gelir. Bu nedenle çok sevabı vardır ve sizi günahlarınızdan arındırır ve en güzeli sevap işlemeniz için size sonsuz kapılarını açar. Selam vermek sünnet olduğu kadar doğru bir şekilde selam verilmesi de çok önemlidir. Örneğin,karşıdan gelen biri size selamün aleyküm dediğinde sizin vereceğiniz en doğru cevap ”Aleyküm selam ” olmalıdır. Selam esenliğin yelpazesidir. Selam veren esen kalır. Sıkıntılarından,dertlerinden kısa zamanda arınır. Peki tam olarak nedir selamlaşmanın faziletleri? Dinimiz gereği selamlaşmak nasıl sağlanmalıdır? Daha detaylı yollardan bunları sizlerle paylaşalım. Bakalım bunlar neler ?

Selamlaşmanın Faziletleri Nelerdir ?İslam Aleminde Selamlaşmanın İnsana Sunduğu Derin Faziletleri

Selamlaşma,insanın kalbindeki bütün pasları söker atar. Bir insan karşısındakine selam verdiği vakit,o gün bütün çiçekler, tohumundan sevgiyle açmaya başlar. Etrafa en güzel kokularını sağlarlar. İşte bu kokular selamın sağladığı huzur kokularıdır. Selamlaşmak doğanın en güzel çiçeğidir.

Selamlaşmak,kibiri öldürür. İçinizde oluşan nefretleri kaldırır. Sevgiyi ve hissetme duyusunu canlandırır.

– Bir insan eğer kibirlenmiyor ve herkese gönülden,samimi bir şekilde selam veriyor ise o insan Allah’ın en sevdiği kullarındandır. Her ne kadar günahı varsa bile Allah içinde yatan iyiliği ve insanlığı asla karşılıksız bırakmaz. Tüm kapılarını kuluna sonsuza dek açar.

Selamlaşmanın Faziletleri Nelerdir ?– Hayırlı bir günün başlangıcıdır selamlaşmak. Bir insan selam verirken işleri yolunda gider. O gün evinde hiç olmadığı kadar huzur olur. Şeytanın şerrinden kişi o an için uzaklaşır. Bütün melekler toplanır.

– Selamlaşmak,güveni çağrıştırır. Selam veren birinin gönlü rahattır. Güveni sonsuzdur. Hayata bakış açısı pozitif ve sıcaktır. Selamlaşmak iyimserliği doğurur.

Selamlaşmanın Faziletleri Nelerdir ?-Allah’u Teala buyuruyor ki selam vermeyen mümin olamaz ve kulluk görevini yerine asla getiremez. Her ne olursa olsun,karşınızdaki kim olursa olsun,hiç art niyet taşımadan selamlaşın. Selamlaşmak dinin gereğidir. Allah iyi insanların yanındadır.Selamlaşmak dostluk ve sevgiyi çoğaltır. Selam verin ve selam alın. Gerçek huzuru selamlaşarak sağlayın. Mutlu günler dileği ile.

Kaynakça:
bilimkültür.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Gizemli Şair diyor

    İçinde kin ve kibir biriktirenlerin selamlaşması beklenemez. Önce bunları aşması gerekir. İyi insan hataları görmezden gelendir. Kötü insana gelince , işi bittikten sonra görmezden gelendir. İnsan çeşitleri farklıdır. Ne kana bakar ne de kandaki değere. Bu tamamen kişilikle ilgilidir. Not : Bazı insanlar nankördür.

  2. Yazının Büyüsü diyor

    Dinimize göre selamlaşmak,hatır sormak sünnettir. Fakat selamın inceliklerini,insana kattığı değerleri unutanlar var. Hatırlamaları dileğiyle :)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.