Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aubrey Vincent Beardsley Hayatı ve Eserleri

The Peacock skirt. From "Salome".
0 341

Aubrey Vincent Beardsley Hayatı ve Eserleri

İngiliz desinatör ve gravürcü olan Beardsley, 1872 yılında Brighton, Sussex’de doğdu.

Küçük yaşta iken sanatsal ve müzikal bir dahiydi. Bir ticareti benimsemek yerine mirasını alt etmeyi tercih eden bir babadan doğmuş olan Beardsley’nin yaratıcı gücü, tam bir yok oluşun önünü kesmeye yardımcı oldu. 12 yaşındayken ve daha sonra bir aktris haline gelen ablası Mabel ile bir halk konserinde müzikal düet yaptı. Kötü bir mizah anlayışı olan cesur bir çocuk olan Beardsley, okuldaki öğretmenlerinin karikatürlerini çizdi ve 14 yaşında ilk şiiri “The Valiant” ın yanı sıra okulda “The Jubilee Cricket Analysis” başlıklı bir dizi skeç yayınladı. Çocukluktan itibaren Beardsley’nin yaşam beklentisi kısa ve belirsizdi. Yedi yaşında, tüberküloza yakalandı. Bu hastalık sanatçının çocukluğu üzerinde etkide bulundu.

Beardsley okulu bitirdikten sonra bir sigorta şirketinde memur olarak kısa bir süre çalıştı. 1891’de, ressam ve illüstratör Sir Edward Burne-Jones’un stüdyosuna girdi. Başlangıçta, Raffaello öncesi ressamlarının çalışmalarının etkisinde kaldı. Daha sonra ise Dürer ve Botticelli’den esinlendi.

Aubrey Vincent Beardsley Hayatı ve Eserleri Beardsley kısa süre sonra sanatçıya kendi portföyünü gösterdi. Yeteneğinden ve hayal gücünden derinden etkilenen Burne-Jones, Westds Sanat Okulu’na Beardsley’i tavsiye etti. Orada, Beardsley ressam Frederick Brown’dan talimat aldı. Beardsley hastalığından dolayı erken ölüm ihtimaliyle karşılaşsa bile yaşam için bir şehvet arzuladığını ifade etti.

Beardsley kısa bir zamanda 300’ün üzerinde illüstrasyon üretti. İllüstrasyonları estetik, sembolist ve en belirgin olarak Art Nouveau’nun özelliklerini içeriyordu. Beardsley’in blok baskıları, eserinin kolayca çoğaltılmasını ve geniş çapta dolaştırılmasını sağladı. “Sanat için sanat” estetiği kavramını destekledi. 1894’te, ünlü yazar, Wilde Salome’sinin İngilizce çevirisini resmetti. 1895’te önemli bir Decadent dergisi olan ‘The Yellow Book’ için sanat editörü olarak görev yaptı.

Beardsley’nin yeteneği, kitap illüstrasyonlarının ötesine, poster tasarımlarına ve dergi düzenlemelerine kadar uzanıyordu. Tiyatroya olan ilgisine uygun olarak sanatçı, A Comedy of Sighs (1894) adlı oyunu sahneleyen Avenue Tiyatrosu için bir poster hazırladı. O zamanlar dünya bir reklam devriminin zirvesindeydi. Bunu bilen Beardsley, “İstifçilik Sanatı” (1894) adlı makalesinde, modern yaşamda reklâmların kaçınılmaz olması durumunda güzel olması gerektiğini de gözlemledi. HG Wells, William Butler Yeats ve Henry James gibi devlerin makalelerini yayınladı.

Aubrey Vincent Beardsley Hayatı ve EserleriBeardsley’nin, garip hermafroditik figürler yapmış olması eleştirmenler tarafından hayalperest, teatral, çılgın ve biraz uygunsuz” olarak nitelendirdi. Beardsley, 1895’te Oscar Wilde’in hakaret davalarının patlayıcı kamusal skandalıyla boğuştu. Sodomi için tutuklandı, Böylece, 22 yaşına geldiğinde, genç sanatçı gelirini ve kariyerini kaybederek uzun süre işsiz kaldı.

1896’da Erotica’nın önde gelen distribütörü olan Leonard Smithers, Alexander Pope’nin ‘The Rapoke of the Lock’u’ resmetmesi için Beardsley’i işe aldı.

Lakin Beardsley’nin tüberkülozu şiddetli kanamalarla geri döndü. Bu yüzden çoğu zaman çalışamayacak kadar hasta düştü. Gri ton varyasyonları ve incelikle işlenen detayları onun çalışmalarını karakterize etti. Beardsley’nin yeni stili de daha açık bir şekilde pornografik idi. Kadın cinselliği, phalluses, kadın mastürbasyonunu gibi..

Beardsley’nin hayatının son yılları, Theophile Gautier’in Madamin ve Ben Jonson’un Volpone’su için illüstrasyonları tamamlamaya çalışmakla geçti. Ölümle karşı karşıya kalan sanatçı, güzel ve değerli bir mirası ardında bırakmak istedi. Smithers’la son bir işbirliği içine girerek, kendi çizdiği ve yazdığı kitabı “The Hill” i yaratmayı başardı.

Sağlığı kötüleşen Beardsley 1896’da Fransız Rivierası’nda ikamet etti. Beardsley, 1898 yılında Fransa‘nın Menton kentinde hayatını kaybetti.

En önemli eserleri:

Aubrey Vincent Beardsley Hayatı ve EserleriKara Kedi, Tavuskuşu Etek, Doruk, Mide Dansı, Dancer’ın Ödülü, Terminal Tanrılar Arasında Venüs, Siyah Pelerin, İllüstrasyon, Beaux ve Belles Savaşı, Büyük Bir Noel Kartı, Merlin ve Nimue,Bir Gece Parçası, Madam Rejane, Coiffing, Hirodes’in Gözleri, Gizemli Gül Bahçesi, Sarı Kitap Posteri, Ali Baba Kırk Haramiler, Güller Arasında Hermafrodit, Çocuk Kitapları için Reklam, Üçüncü Tablo, Aydaki Kadın, Ali Baba Ormanda, Yatakta Kendi Portresi, John Lumsden Propert Tarafında Eski İbris, Ön Kısım Dakika Pierrot…

Resimlediği kitaplar:

Mone d’Arthur, Yellow Book, The Rape of Lock, Volpone.

Kaynakça:
http://www.theartstory.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.