Gaziantep İlinde Tatmanız Gereken 10 Muhteşem Lezzet

Gaziantep deyince akla hemen müthiş lezzetler akla gelir. Antep mutfağı sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli mutfaklarından bir tanesidir. Gaziantep’te o kadar çok tadılması gereken lezzeti vardır ki bunları sınırlandırmak çok zordur. Bu muhteşem lezzetlerden 10 tanesini sıralarsak:

1- Baklava: Bol Antep fıstıklı Antep baklavasıdır. Baklava deyince ilk akla gelen baklavadır. Her yerde Antep baklavası bulunur ama Antepli ustalar tarafından yapılan baklavanın tadına doyum olmaz.
2- Firik Kebabı: Etli ve etsiz servisi mümkün olup, buğday başakları ile yapılan muhteşem bir lezzettir.
3- Simit Kebabı: Antep’in kebapları da meşhurdur. Bunlardan sadece 1 tanesi simit kebabıdır. Bulgur, kıymanın muhteşem uyumuna bir de antep ve çam fıstığı eklenir.

4- Ali Nazik: Birçok lokantanın yemek menüsünde yerini almış her yerde tanınmış bir lezzettir. Asıl adı alanaziktir. Bu da iyi yemek anlamına gelir.
5- Katmer: Katmer neredeyse tüm yörelerde bilinir ama Gaziantep’in katmerinde Antep fıstığı, kaymak ve şeker vardır. Tatlı olarak tercih edilir.
6- Şekerli Pide: Bu pidede mide hamuruna tuzsuz peynir ve şeker konur. Tatlı olarak tercih edilebilecek muhteşem bir lezzettir.
7- Çağla aşı: Çağla zamanı et ile çağlanın buluşturulması ile ortaya çıkar. Bir de üstüne yoğurt döküldüğünde ortaya muhteşem bir lezzet ortaya çıkar.
8- Yeni dünya kebabı: yenidünya meyvesi ile yapılır. Çekirdeği çıkarılan meyvenin içine köfteler konur ve Gaziantep’in leziz lezzetlerinden biri ortaya çıkmış olur. Mangalda pişip, lavaşla yendiği zaman tadına doyum olmaz.
9- Haytalya: Bir tatlı çeşididir hem de muhteşem bir ferahlık veren su muhallebisidir. Küp şeklinde kesilen su muhallebileri gülsuyunun içine konur.
10- Cartlak Kebabı: En çok bilinen Antep lezzetlerindendir. Ciğer şişlere geçirilip mangalda pişirildikten sonra lavaş ile buluşur. Bu muhteşem lezzete ciğer kebabı da demek mümkündür. Ciğer sevenler mutlaka cartlak kebabını yemelidir.

Bunların dışında ayva kebabı, beyran, çelem turşusu, ekşili taraklık tava, elma kebabı, haveydi köftesi, iç katması, kakırdaklı börek, keme kebabı, lebeniye çorbası, loğlazlı aş, loğyaz piyazı, mercimekli köfte, kısır, maş çorbası, omaç, öz çorbası, sini köfte, süzek yapması, Şirinli çorba, şiveydiz, tene katması, topaç, yağlı köfte, yarpuz piyazı, yoğurtlu ufak köfte, yoğurtlu çiğdem aşı, ciğer yahni, sarımsak aşı, yoğurtlu fasulye, bakla tavası, borani, marul sarması, külbastı, sarımsak kebabı, soğan kebabı, sebzeli kebap, müceddere, Antep salatası, künefe, müşebbek, taş kadayıf, memiye helvası, mamul, öcce, semsek, yumurta piyazı, zeytin piyazı, sebzeli Antep böreği, şiş börek çorbası, baklava böreği, hindili pilav, lolazlı pilav…vb.

Saymakla bitmeyen muhteşem Gaziantep lezzetlerine lezzet katan Antep salçası, Antep bulguru, Antep kuruları, Antep acısı ve elbetteki Antep fıstığıdır.

Kaynakça:
https://yemek.com › YEMEK › ŞAŞIR

Yazar: Serpil Altunyay

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar