Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avrupa Vatandaşlığı Almanın En Kısa Yolu

0 148

Avrupa vatandaşlığı almanın yolu bir Avrupa Birliği’nin oturum izni programına dâhil olmaktır. Oturum izni yıllarının sonunda vatandaşlığa başvurma hakkı elde edilir. AB ülkeleri bazında oturum izni şartları ve vatandaşlık şartları farklılıklar gösterir. Kimi ülkelerde oturum iznini sürdürebilmek için yılın en az 6 ayı o ülkede bulunmak ve vergi ödemek gerekir. Kimi ülkelerde vatandaşlığa başvurma hakkı oturum izni alındıktan ancak 10 yıl sonra kazanılır, kimi ülkelerde ise bu süre 7 yıldır. Ancak AB vatandaşlığı almak için bu şartların en hafife indirgendiği ülke Portekiz’dir. Portekiz Golden Visa programı sayesinde Avrupa vatandaşlığı nasıl alınır? Oturum izni alındıktan 5 yıl sonra sahip olunur. Bu 5 yıl içinde oturum iznini devam ettirmek için ise yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunmak yeterlidir.

Portekiz vatandaşlığı almak Avrupa vatandaşlığı almakla eştir. Portekiz bir AB üyesidir. Dolayısıyla, Portekiz pasaportuna sahip bir kişi Avrupa’nın herhangi bir ülkesinin vatandaşıyla tüm AB sınırları içinde eşit haklara tâbidir. Örneğin, Avrupa Birliği içinde bir Portekiz vatandaşıyla bir Hollanda vatandaşı aynı haklara sahiptir. Bu yüzden bir kişinin ikinci bir vatandaşlık alarak AB ülkelerinden herhangi birinden edineceği vatandaşlık genel olarak bir Avrupa vatandaşlığıdır.

Portekiz vatandaşlığı almak için yapılması gereken Portekiz Altın Vize programına dâhil olmaktır. Golden Vizenin birinci şartı Portekiz’de bir yatırım yapmaktır. Bu yatırım gayrimenkul yatırımıysa minimum tutar 280.000 eur’dur. Yatırım fonu alımı yoluyla ise tutar net 500.000 eur’dur. Ancak, her ülkede olduğu gibi doğru ve verimli bir yatırım yapmak için Portekiz’in lokal piyasa gerçekliği konusunda donanımlı bir danışmanlık firmasından destek almalısınız. Bu firmanın başlıca misyonu belli bir gayrimenkul satışı değil, danışmanlık vermek olmalıdır.

Doğru bir yatırım modeliyle uzman ve kurumsal bir hukuki altyapıyla yatırım yapıldıktan sonra Golden Visa programına dâhil olunabilir. Portekiz Altın Vize yasaları tek bir yatırımla başvuru sahibinin aile birleşimi yoluyla aile fertlerini de bu sürece katmasına izin verir. Eş, çocuklar (26 yaş altı), ebeveynler (+65) tek bir yatırım şemsiyesi altında toplanabilir.

Beş yıllık Portekiz oturum izni programının ardından Portekiz vatandaşlığı almak için A2 seviyesinde Portekizce temel dil bilgisine sahip olmak gereklidir. Portekiz vatandaşlığı alan kişi bir Avrupa vatandaşı olarak şu haklara sahip olur:

  • Tüm AB ülkelerinde yaşama ve çalışma hakkı
  • Tüm AB ülkelerinde sağlık ve eğitim olanaklarından faydalanma
  • 188 ülkeye vizesiz seyahat
  • Avrupa Birliği yasalarınca koruma ve güvence altında olma

Bu haklara ailece sahip olabilmek için yapılması gereken ilk adım donanımlı ve güvenilir bir danışmanlık firmasından bilgi almaktır. EUPorto doğuştan Portekizli – Türk olması sebebiyle Portekiz’in lokal network’üne sahiptir. Portekiz emlak gerçekliğiyle örtüşen ve lokal karşılığı olan gayrimenkul seçeneklerini diğerlerinden ayrıştırarak sunacak bilgi ve deneyime sahiptir. EUPorto Avrupa’da finans ve gayrimenkul alanındaki 20 yılı aşkın birikime sahiptir. Risk yönetimi konusundaki deneyimi ve lokal bilgi ağıyla sadece filtrelenmiş ürünleri yatırımcısıyla paylaşır. Yatırımcısını riskli yatırım seçeneklerine karşı uyarır ve gerekli önlemleri alır. EUPorto güvencesiyle Portekiz’de en doğru yatırım seçenekleriyle ve sağlam kurumsal hukuki alt yapıyla Portekiz vatandaşlığı yolunda ilerlemek için EUPorto yetkilileriyle irtibata geçebilirsiniz. Sosyal medyada euportocom hesabını takip ederek güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.