Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

PHA Nedir? Cilt İçin Yararları Nelerdir?

0 2.579

Markalar, PHA’ların cildi nemlendirdiğini ve yaşlanma belirtilerini azalttığını iddia ediyor. Peki ya bilim bu konuda ne diyor?

Sayısız güzellik markası, bazen etkileyici ama her zaman sınırlı sonuçlarla, kırışıklıkları “düzelten” ürünler yapmak için her yıl milyarlarca dolar harcıyor.PHA Nedir? Cilt İçin Yararları Nelerdir?

Polihidroksi asitler (PHA’lar), ince çizgileri yok etmek için lanse edilen en son moda güzellik bileşenlerinden biridir.
PHA’ların cildi nemlendirmeye ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olan cilt hücresi yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini önermeyin. Benzer peeling bileşenleriyle karşılaştırıldığında, özellikle hassas cildiniz varsa daha az tahriş edicidirler.

PHA’lar hakkında, nasıl çalıştıkları, nasıl kullanılacağı ve nerede bulunacağı da dahil olmak üzere bilmeniz gerekenlerden bahsedelim. İster denenmiş ve gerçek bir cilt bakım rejimi, ister saçınızı ne sıklıkla yıkadığınız veya merak ettiğiniz kozmetik ürünler olsun, güzellik kişiseldir.

Gerçekler

Yaşlanmanın cildiniz üzerinde birçok etkisi vardır: Epidermis (yani cildin en dış tabakası) kalınlaşır. Cilt daha az nem tutar ve daha az kolajen içerir. Güneşe maruz kalmak hücresel DNA’ya daha fazla zarar verir. Birlikte, bu faktörler kırışıklıkların görünümünü arttırır.

PHA’lar Kimyasal Bir Eksfoliyandır.

Peksfoliasyon ölü, donuk görünen hücreleri yok etmeye, sağlıklı hücreleri ortaya çıkarmaya, hiperpigmentasyonu azaltmaya ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. PHA’lar ayrıca cildi nemlendirir. Cildin nemi hapseden ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltan bariyer işlevini desteklerler. Bileşen başka faydalara da sahiptir. PHA’lar tedavi edilen cilde uygulanan diğer aktif bileşenlerin nüfuzunu potansiyel olarak kolaylaştırır ve PHA’ların, kollajen ve cilt hücrelerinde UV ve kirlilik kaynaklı serbest radikal hasarını geri almaya ve önlemeye yardımcı olan bir antioksidan özelliğe sahiptir.

Cilt bakım ürünlerinde kullanılan yaygın PHA’lar şunları içerir:

Glukonolakton
Laktobiyonik asit
Galaktoz

PHA’lar Hassas Ciltler İ-için BHA’lardan veya AHA’lardan Daha mı İyidir?

PHA’lar bir tür hidroksi (veya meyve) asittir. Diğer hidroksi asitler, alfa hidroksi asitleri (AHA’lar) ve beta hidroksi asitleri (BHA’lar) içerir. Üçü de güneş hasarını tersine çevirmeye, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya ve cildi daha elastik, tonlu ve nemli hale getirmeye yardımcı olmak için cilt bakım ürünlerine eklenir. Bununla birlikte, PHA’ların hassas cildi tahriş etme olasılığı daha düşük olabilir. Glikolik asit ve laktik asit dahil olmak üzere AHA’lar akne, yara izleri, koyu lekeler, kuruluk ve kırışıklıkları tedavi etmek için cilt bakım ürünlerine sıklıkla eklenir. Glikolik asit, tüm hidroksi asitlerin en küçük parçacık boyutuna sahiptir, bu nedenle en iyi eksfoliyandır. Salisilik asit gibi BHA’lar anti-inflamatuardır ve genellikle yağlı veya akneye meyilli ciltler için tavsiye edilirler.

Bununla birlikte, bu malzemeler herkes için değildir. AHA’ların şişme ve yanmaya neden olduğu bilinmektedir ve cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirebilir. BHA’lar AHA’lardan biraz daha az rahatsız edici olsa da, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) hala cildi güneşe daha duyarlı hale getirdikleri konusunda uyarıyor. AHA’lar ve BHA’lar harika olmalarına ve cilt için birçok faydası olmasına rağmen, kesinlikle sert olabilirler ve biraz tahrişe neden olabilirler. Bazı araştırmalar, PHA’ların neredeyse diğer hidroksi asitler kadar etkili olduğunu ve cildinizi tahriş etme olasılığının daha düşük olduğunu öne sürüyor. Bu, cildiniz ekstra hassassa veya rosacea veya egzama gibi rahatsızlıklarınız varsa, muhtemelen onları daha iyi tolere edeceğiniz anlamına gelir. Örneğin, bir 2004 çalışması (bir kozmetik şirketi tarafından ödenen) 12 hafta boyunca glukonolakton içeren PHA’ları glikolik asit içeren AHA’larla karşılaştırdı. Araştırmacılar, her iki PHA Nedir? Cilt İçin Yararları Nelerdir?bileşenin de yaşlanma karşıtı faydaları olduğunu, ancak PHA’ların daha az rahatsız edici olduğunu buldu.

PHA’lar, AHA’lardan ve BHA’lardan daha büyük bir moleküler yapıya sahiptir, yani nüfuz etmeleri daha uzun sürer ve o kadar derine nüfuz etmezler. PHA’ların daha az tedavi sonrası güneş hassasiyeti ve güneş yanığı ve güneş hasarı riski ile ilişkili olabilir. Bir diğer 2004 çalışması, PHA glukonolaktonun fare deri hücrelerinde bazı UV hasarlarını önlediğini buldu. Aynı araştırmacılar, PHA’ları insanlar üzerinde de test etti. İçeriğin güneş yanığı riskini artırmadığını buldular, bu da hassas cilde sahip kişiler için AHA veya BHA’dan daha iyi bir seçenek olabileceğini düşündürdü. Yine de, PHA’lar herkes için değildir. Cildinizin bileşene karşı hassas olduğunu fark ederseniz, bundan kaçınmanız gerekiyor.

PHA’lar temizleyicilerde, tonerlerde, pedlerde, maskelerde ve hatta nemlendiricilerde bulunur. Uzmanlar, serum veya kremlerin maksimum sonuç verdiğini savunuyor. PHA’ların yararlı etkilerini görebilmeniz için ciltle temas etmesi için zamana ihtiyacı vardır.

Hangi ürünü seçerseniz seçin, bu ipuçlarını izleyin:

Etiketi kontrol edin

Aşağıdaki PHA’lardan birini tarayın:
Glukonolakton
Laktobiyonik asit
Galaktoz
AHA’lar veya BHA’lar ile birleştirmeyi düşünün.

Cildiniz buna tolerans gösteriyorsa, PHA’ları AHA’lar, BHA’lar veya her ikisi ile birleştiren bir ürün seçin. Bu şekilde yapılırsa daha iyi bir iş çıkarabilir ve daha iyi sonuçlar verebilirler. Ekstra hassas bir cildiniz varsa, tek başına PHA’lar en iyi seçeneğiniz olabilir. Tüm cilt tipleri için harikalar, özellikle hassas cilde sahip olanlar… ve rosacea veya egzamanız olsa bile kullanmak için yeterince nazikler.

Aşırıya kaçma

Birçok serumda AHA, BHA ve PHA’ların bir kombinasyonunu kullanmasına rağmen, bunlar güvenlidir çünkü birlikte kullanılmak üzere özel olarak formüle edilmiştir. Ayrı ayrı kimyasal peeling ürünleri satın almayın ve birlikte kullanmayın. Bunu yapmak cildi fazla çalıştırabilir ve inceltebilir, sağlıklı hücrelerin bağlarını parçalayabilir.

Bir Bariyer Oluşturucu ile Eşleştirin.

Cilt bariyerini güçlendirmek için, aşağıdakileri içeren bir PHA ürünü arayın:

Seramidler
Hiyalüronik asit
Gliserin
Peptitler
Veya PHA eksfoliyanınızı bu bileşenleri içeren başka bir cilt bakım ürünü ile eşleştirin. PHA’lar, onları diğer nem kilitleyici bileşenlerle birleştirerek güçlendirilebilecek nemlendirici özelliklere sahiptir.

Önce Test Edin

Yeni bir PHA ürününü yüzünüzün her yerine sürmeden önce, onu ön kolunuzda test edin . 24 saat sonra cildinizi tahriş etmezse, yavaş yavaş rejiminize ekleyin.

Gerektiği Kadar Kullan, Tahrişe Dikkat Et

Haftanın ardışık olmayan üç gününde yeni bir PHA ürününün kullanılmasını önerir. Cildiniz tolere ettiği sürece frekansı kademeli olarak artırın. Sonuç olarak, cildinizin tepkisini bir ipucu olarak alın. Günlük olarak bir temizleyici, nemlendirici, toner veya ped kullanabilirsiniz. Veya haftada bir toner ve ped kullanmanın daha iyi olduğunu görebilirsiniz.
Her zaman etiket üzerindeki talimatları izleyin. Örneğin çoğu maskenin haftada bir veya ayda bir kullanılması gerektiği yazılır.

Yıkadıktan Sonra ve Nemlendirmeden Önce UygulayınPHA Nedir? Cilt İçin Yararları Nelerdir?

Bir PHA ürününü sabah veya akşam cildi yıkadıktan sonra kullanabilirsiniz. Çoğu peeling tedavisinde olduğu gibi, PHA maskeleri ve kabukları en iyi temiz cilde uygulanır. Nemi hapsetmek ve cilt bariyerini korumak için her zaman bir serum (eğer kullanıyorsanız) ve nemlendirici ile devam edin. Güneş yanığını önlemek için gündüzleri geniş spektrumlu bir güneş koruyucu ile bitirmeyi unutmayın.

Bazı Malzemelerle Dikkatli Ol

PHA’lar bir asit olduğundan, pH’a duyarlı bileşenlerle birleştirilmemelidir. Bu, çok dengesiz bir molekül olan C vitamini içerirr. Bunun yerine sabahları C vitamini serumu ve geceleri PHA eksfoliyanı uygulayın ve cildinizi rahatsız etmediği sürece, bazı araştırmalar, retinil asetatın (A vitamini) PHA’nın etkilerini artırabileceğini öne sürüyor. Cildinizi tahriş etmemek için bu bileşenleri içeren ürünleri aynı anda uygulamayın. Ekstra hassas ciltler için her gün PHA ve retinoidler arasında geçiş yapmayı denemek isteyebilirsiniz.

PHA ile önerilen diğer cilt bakım ürünleri şunları içerir:

Mikro Süt Peeling
Cilt Nemlendirici Serum
Yeşil Elmalı Eksfoliye Edici Maske
Avokado Melt Retinollü Uyku Maskesi
PHA Nemlendirici
PHA Yüz Temizleyici
Biyonik Yüz Kremi
Yüzey Yenileyici Yüz Pedleri
Gözenek Temizleyici Balsam
PHA İlk Tonik Öz
PHA Peeling Jeli

Glukonolakton, laktobiyonik asit ve galaktoz dahil olmak üzere PHA’lar, cildi nemlendiren ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olan kimyasal eksfolyantlardır. Diğer kimyasal eksfolyantlara göre daha az tahriş edicidirler ve güneş hassasiyetine neden olma olasılıkları daha düşüktür. Cildiniz hassassa veya rosacea veya egzamaya yatkınsa, bu onları daha iyi bir seçim yapar. Cildinizi rahatsız etmiyorsa, en iyi sonucu almak için PHA’ları BHA’lar veya AHA’larla birleştiren bir ürün seçin. Temiz cilde uygulayın ve nemlendirici ile takip edin.

Kaynakça:

FDA, Pubmed

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku