Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

El ve Ayak Bakımı Hakkında Püf Noktalar

0 72

El ve Ayak Bakımı Hakkında Püf NoktalarEstetik görüntünün en güzel yansımalarından birisi de el ve ayak bakımıdır. Çünkü el ve ayaklar ne kadar bakımlı ve güzelse o kadar temiz ve estetik bir duruş elde edersiniz. Örneğin pamuk gibi yumuşacık eller bakımlı tırnaklar kadının daha bakımlı bir görüntüye kavuşmasına da olanak sağlar. Peki bunun için ne yapmak gerekmektedir.

El ve Ayak Bakımı Tavsiyeleri

Öncelikle ellerin ve ayakların temizliği oldukça önemlidir. El ve ayaklar için özel üretilmiş olan peeling tarzı bakım ürünleri oldukça idealdir.

Aynı zamanda ellerimizin bakımında önemli unsurlardan biri de tüylerin alınmasıdır. Kadın ve erkeklerde kıllar her zaman daha bakımsız ve kirli bir görünüme sebep olmaktadır. Bu nedenle tüylerin alınması gerekmektedir. Temizlenen tüylerle beraber ölü deride arınacağından daha temiz ve bakımlı bir görüntüye kavuşursunuz. Tüylerden arındıktan sonra üç dört saat elinize su değdirmeyin. El ve ayaklarınızı tüylerden arındırmış olmak zaten cildin daha pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. Bunun için 3-4 saat sonrasında, ellerinize vazelin sürün ve vazelini yedirin. Bu hem yapış yapış olma hissini azaltır hem de ellerinizin tahriş olmasını engeller.

Ayak bakımı için de aynı ritüeller geçerlidir.Tüm bunların yanında cilt tipiniz nasıl yüz bakımında önemli ise el ve ayak bakımında da çok önemlidir. Bu nedenle cilt tipiniz kuru ise, nemlendirici kullanmalısınız. Eğer yağı bir cildiniz varsa daha uygun sabunlar ve kremler kullanmanız gerekmektedir. Bu konuda yeni bir seçim yapmanız gerekiyorsa, organik ürünlerden yana bunu kullanmanızı tavsiye ederim. Organik ürünler her zaman daha yararlı ve sağlıklı olmaktadır.

El ve ayak bakımında bilinmesi gereken bir başka husus da lekelenmelerdir. Ciltte yaşa, cilt tipine ve bireyin sağlık durumuna ve hassasiyetine paralel olarak farklı lekeler oluşabilir. Bu lekelenmeler ise cildin ferah ve temiz görüntüsünü bozmaktadır. Bu nedenle daha lekelenmeler başlamadan önlem almalısınız. Lekeler oluştuktan sonra çözümler daha uğraştırıcı ve zor olduğundan erkenden önlem alınması çok iyidir.

En yaygın leke türü ise güneş lekeleridir. Hem kötü bir görüntüye sahiptir, hem de bireyin cilt tipinin de olumsuz bir duruma dönüşmesine sebep olur. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kremi ellerinize de kullanmayı unutmayınız.

El ve ayak bakımında kullanılan kremlerin organik ürünler olmasına da dikkat ediniz. Doğal ürünler cilde zarar vermeyeceği gibi kanserojen madde de içermemektedir. Ellerimiz tüm gıdaların, yiyip içtiklerimizin ilk uğrak noktası olduğunda mutlaka temiz bakımlı ve kimyasallardan uzak olması gereken organlarımızdır. Hatta en doğal yollardan biri de zeytin yağı maskesidir. Ellerinize zeytin yağını pamuk yardımıyla ya da parmaklarınızla masaj yaparak iyice yedirin. Ardından eldivenlerinizi takın ve 3-4 saat bekletin. Elinize organik bir sabun kullanarak ılık suyla yıkayın ve nemlendirin. Yumuşacık ve bakımlı bir ele sahip olmak bu kadar kolay.
Daha bir çok yol ve yöntem ile el ve ayak bakımı sağlanabilir. El ve ayak bakımında tırnakların temiz ve bakımlı olması, derinin tahriş edilmeden bakımının yapılması, ayakkabı seçimi, gibi unsurlar da steril olmanın farklı yollarıdır. Belli aralıklarla el ve ayaklarınızı beyaz sirke ya da karbonatlı suyla yıkamalısınız. Daha steril bir yöntemdir. Hatta bir kaç giymeden sonra ayakkabılarınızı sirkeli suyla makinede ya da elinizde yıkayarak mikrop arsa ölmesini sağlayabilirsiniz.

Yazar: Soner İnce

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku